Jak ustalić dochód do opodatkowania w przypadku otrzymania należności z tytułu wygaśnięcia spółdzielczego (...)

Jak ustalić dochód do opodatkowania w przypadku otrzymania należności z tytułu wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli w latach ubiegłych ponosiło się koszty spłaty kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową na budownictwo mieszkaniowe oraz wniosło się wkład mieszkaniowy, a część tych wydatków odliczono w ramach ?dużej ulgi budowlanej??

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06 czerwca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 14 czerwca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania zwrotu wkładu wniesionego do spółdzielni mieszkaniowej ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania zwrotu wkładu wniesionego do spółdzielni mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2010r. wnioskodawca oddał do dyspozycji spółdzielni mieszkaniowej mieszkanie zajmowane przez niego na podstawie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. W związku z powyższym doszło do wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Spółdzielnia mieszkaniowa wypłaciła wnioskodawcy wartość rynkową tego mieszkania. Była to kwota jaką spółdzielnia uzyskała od lokatora obejmującego ten lokal w drodze przetargu, pomniejszona o część zobowiązań z tytułu kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię na budowę budynku mieszkalnego, w części przypadającej na ten lokal. W lipcu 1998r. wnioskodawca wniósł do spółdzielni wkład mieszkaniowy. Oprócz tego w latach 1998-2009 ponosił wydatki tytułem spłaty kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową na budowę budynku, w którym znajdował się jego lokal mieszkalny.

Zgodnie z obowiązującymi w latach 1998-2004 przepisami podatkowymi, wnioskodawca korzystał z tytułu poniesionych ww. wydatków z ulgi mieszkaniowej. Odliczył od podatku 19 % wartości wniesionego wkładu mieszkaniowego. Wydatki poniesione na spłatę kredytu w latach 1998-1999 odliczył od dochodu, a w latach 2000-2004 od podatku w wysokości 19 % wydatku.

W zeznaniu podatkowym PIT-36 za 2010r. do przychodów z innych źródeł zaliczył kwotę uzyskaną od spółdzielni mieszkaniowej pomniejszoną o wniesiony w 1998r. wkład mieszkaniowy. Wyliczając dochód do opodatkowania z tytułu wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego do kosztów uzyskania przychodu wnioskodawca zaliczył kwoty spłaconego przez siebie kredytu, ale jedynie te, z tytułu których nie korzystał z ulgi mieszkaniowej. Od tak ustalonego dochodu uiścił podatek dochodowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jak ustalić dochód do opodatkowania w przypadku otrzymania należności z tytułu wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli w latach ubiegłych ponosiło się koszty spłaty kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową na budownictwo mieszkaniowe oraz wniosło się wkład mieszkaniowy, a część tych wydatków odliczono w ramach ?dużej ulgi budowlanej?...

Zdaniem wnioskodawcy, wypłatę wartości rynkowej lokalu po wygaśnięciu spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307, ze zm.). Z uwagi na fakt, że wypłata wartości rynkowej lokalu jest formą zwrotu wniesionego wcześniej wkładu, to zwrot ten korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego do wysokości wniesionego wkładu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też w złożonym zeznaniu PIT-36 w pozycji ?przychód? wnioskodawca wykazał kwotę uzyskaną ze spółdzielni pomniejszoną o wniesiony w lipcu 1998r. wkład.

Wnioskodawca przez wiele lat spłacał do spółdzielni mieszkaniowej kredyt zaciągnięty na budowę budynku mieszkalnego, wnioskodawca uważa więc, że wydatki te należało zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Gdyby tych wydatków nie ponosił nie uzyskałby przychodu w takiej wysokości, bowiem spółdzielnia miała prawo potrącić z wypłaty ewentualne zaległości.

Wnioskodawca do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczył całości spłaconego kredytu, a jedynie kwoty, które nie zostały przez wnioskodawcę odliczone w ramach ulgi mieszkaniowej z uwagi na brzmienie art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2002r. w związku z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 134, poz. 1509), który to artykuł stanowi w pkt 3, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych, a następnie po roku w którym dokonano odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu - do dochodu lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza się odpowiednio kwoty uprzednio odliczone.

Zdaniem wnioskodawcy, w jego przypadku kwoty te mieszczą się w przychodzie, więc po pierwsze nie mógł ich ująć w kosztach, a po drugie nie musiał ich już doliczać do dochodu ani podatku.

Podsumowując, zdaniem wnioskodawcy ustalony w ten sposób dochód stanowi prawidłowo ustaloną podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady korzystania z odliczenia od podatku z tytułu poniesienia wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone m.

in. na budowę budynku mieszkalnego, wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej lub zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, określał art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307, ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-2001. Z dniem 1 stycznia 2002r. przedmiotowa ulga została zlikwidowana z jednoczesnym zachowaniem praw nabytych na zasadach określonych w art. 4 i 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509, ze zm.). Z tym, że art. 4 normuje kwestie związane z kontynuowaniem odliczeń od podatku, natomiast art. 6 ust. 1 nakłada obowiązek zwrotu uprzednio odliczonych kwot, w przypadku wystąpienia któregokolwiek ze zdarzeń wymienionych w art. 27a ust. 13 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., czyli na zakup gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu, przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004r.

Natomiast w świetle art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2 tego artykułu a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

-do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Przepis ten ma również zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r., co wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r., w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1998r. wnioskodawca wniósł do spółdzielni wkład mieszkaniowy i z tego tytułu skorzystał z odliczeń od podatku. Ponadto wnioskodawca z tytułu poniesionych wydatków na spłatę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową na budowę budynku korzystał z odliczeń początkowo od dochodu, a później od podatku. Do 2010r. wnioskodawca zajmował spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Następnie doszło do wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego i z tego tytułu spółdzielnia mieszkaniowa wypłaciła wnioskodawcy wartość rynkową mieszkania.

Kwestię nabycia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz warunków zwrotu wniesionego wkładu reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Zgodnie z przepisem art. 11 ust. 1 tej ustawy, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa oraz w innych wypadkach określonych w Rozdziale 2 tej ustawy.

Zgodnie art. 11 ust. 21 ww. ustawy, w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Przysługująca osobie uprawnionej wartość rynkowa nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię zgodnie z postanowieniami statutu.

Przy czym z wartości rynkowej lokalu potrąca się przypadającą na dany lokal część zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, w tym w szczególności niewniesiony wkład mieszkaniowy. Jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, potrąca się również nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji, w części przypadającej na ten lokal oraz kwoty zaległych opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, a także koszty określenia wartości rynkowej lokalu (art. 11 ust. 22 ww. ustawy).

W myśl art. 11 ust. 24 ww. ustawy warunkiem wypłaty, o której mowa w ust. 21, jest opróżnienie lokalu.

Zatem wypłata wartości rynkowej lokalu mieszkalnego w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nie stanowi wycofania wkładu mieszkaniowego. Wycofanie wkładu i związany z tym obowiązek przewidziany w art. 27a ust. 13 pkt 1 powołanej ustawy podatkowej mogą mieć miejsce jedynie wówczas, gdy wydatki na wkład mieszkaniowy wpłacone do spółdzielni w celu uzyskania lokatorskiego prawa do lokalu zostały podatnikowi zwrócone przez spółdzielnię przed faktycznym uzyskaniem prawa do lokalu. Oznacza to, że wycofanie wkładu mieszkaniowego może mieć miejsce wyłącznie do czasu przydzielenia lokalu przez spółdzielnię mieszkaniową lub zamieszkania w nim podatnika. Natomiast wypłata wartości rynkowej lokalu, ma miejsce w przypadku uprzedniego powstania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego

Zatem należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie zaszła okoliczność, o jakiej mowa we wskazanym art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powodująca obowiązek doliczenia przez wnioskodawcę do podatku za 2010r. uprzednio dokonanych odliczeń z tytułu wniesionego do spółdzielni mieszkaniowej wkładu, gdyż w tym przypadku mamy do czynienia ze zwrotem wkładu, a nie z jego wycofaniem.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że wydatki z tytułu spłaty kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową na budowę budynku mieszkalnego, zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów z dnia 16 listopada 1995r. (sygn. akt III AZP 34/95) podlegały odliczeniu jako wydatki na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej. Zatem w dyspozycji art. 27a ust. 13 pkt 1 nie mieści się również obowiązek doliczenia do dochodu (podatku) odliczeń z tytułu spłaty kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową na budowę budynku, ponieważ w przedmiotowej sprawie nie nastąpiło wycofanie wkładu więc nie powstał obowiązek doliczania do dochodu (podatku) żadnych wcześniejszych odliczeń z tego tytułu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na mocy art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, źródłami przychodów są inne źródła.

Przepis art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użyte w tym przepisie sformułowanie ?w szczególności? wskazuje, iż zawiera on tylko przykładowe wyliczenie przychodów, co oznacza, że przysporzenia majątkowe, nie zaliczane do pozostałych źródeł przychodów, stanowią przychody objęte dyspozycją tego przepisu.

Tym samym dyspozycją tego przepisu objęta będzie wypłata wartości rynkowej lokalu w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu.

Jednakże w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni.

Wobec powyższego wypłata wartości rynkowej lokalu - do wysokości wkładu wniesionego przez wnioskodawcę do spółdzielni mieszkaniowej w 1998r. jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowego na mocy ww. przepisu.

Natomiast różnica pomiędzy uzyskanym przychodem z tytułu wypłacenia wartości rynkowej lokalu - a wniesionym wkładem, stanowi przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W zeznaniu podatkowym za 2010r. w pozycji przychód wnioskodawca winien zatem wykazać wypłaconą wartość rynkową lokalu pomniejszoną o wniesiony w 1998r. wkład mieszkaniowy. Tym samym w kwocie przychodu będzie uwzględniony kredyt spłacony przez wnioskodawcę w latach 1998-2009.

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wpłata do spółdzielni zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami w celu nabycia prawa do lokalu mieszkalnego stanowi koszt jego nabycia. Na osobie uprawnionej ciąży przy tym obowiązek dokonywania spłaty kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego w części przypadającej na dany lokal mieszkalny. Najemca lokalu spłaca przy tym kredyt zaciągnięty przez spółdzielnię a nie przez siebie samego, stąd spłata kredytu może być traktowana jako wydatek zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z tytułu zwrotu rynkowej wartości lokalu w związku z wygaśnięciem prawa. Dokonywanie spłaty kredytu było bowiem obowiązkiem uprawnionego, ściśle związanym z przysługującym mu spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, a dzięki realizacji tego obowiązku mógł otrzymać po wygaśnięciu prawa przysługującą mu rynkową wartość lokalu bez potrącania o zobowiązanie spółdzielni z tytułu budowy budynku w części przypadającej na jego lokal. Jednakże w przedmiotowej sprawie wydatki poniesione na spłatę kredytu w latach 1998-1999 wnioskodawca odliczył od dochodu, a w latach 2000-2004 od podatku w wysokości 19 % wydatku. Tym samym kredyt spłacony przez wnioskodawcę w latach 1998-2004 nie może być kosztem uzyskania przychodu, gdyż został zwrócony wnioskodawcy w ramach odliczeń z tytułu ulgi mieszkaniowej. Nie może zaś stanowić kosztu wydatek, który został podatnikowi zwrócony. Natomiast do kosztów uzyskania przychodów wnioskodawca będzie mógł zaliczyć kwoty spłaconego zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami w latach 2005-2009, gdyż w tym czasie wydatek ten nie korzystał z żadnych ulg czy zwolnień.

Z powyższych uregulowań wynika, że spłacone przez wnioskodawcę zadłużenie kredytowe spółdzielni z tytułu budowy budynku mieszkalnego, które wnioskodawca odliczał początkowo do dochodu, a później od podatku, będzie mieściło się w wykazanym przez wnioskodawcę przychodzie z innych źródeł. Zatem odnosząc się do obowiązku wynikającego z ww. art. 27a ust. 13 czyli obowiązku doliczenia do dochodu (przychodu) lub podatku kwoty poprzednio odliczonej z tytułu ulgi mieszkaniowej należy stwierdzić, że zwrot ulgi mieszkaniowej z tytułu odliczania wydatków na spłatę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową na budowę budynku mieszkalnego nie mieści się ? jak wykazano wcześniej - w dyspozycji pkt 1, ale również nie mieści się w dyspozycji pkt 3 ww. artykułu.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie nie powstał obowiązek zwrotu kwot odliczonych z tytułu wniesienia do spółdzielni wkładu mieszkaniowego oraz z tytułu poniesienia wydatków na spłatę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową na budownictwo mieszkaniowe.

Przychód uzyskany przez wnioskodawcę w związku z wypłatą wartości rynkowej lokalu, do wysokości uprzednio wniesionego w 1998r. wkładu do spółdzielni mieszkaniowej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast nadwyżka pomiędzy uzyskanym przychodem w związku z wypłatą wartości rynkowej lokalu a wniesionym wkładem stanowi przychód ze źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych łącznie z innymi przychodami uzyskanymi przez wnioskodawcę w 2010r. Kosztem uzyskania przychodu będzie koszt spłaconego do spółdzielni mieszkaniowej kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego w części w jakiej nie został odliczony w ramach ulgi mieszkaniowej, czyli wartość spłacona po 2004r.

Stanowisko wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika