Podatek od rolniczego handlu detalicznego

Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz.U. 2016 poz. 1961) wprowadziła m.in. zmiany w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu. 

Przychody

Przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, począwszy od 2016 r., są uznawane za przychody z tzw. innych źródeł.

Porady prawne

Zgodnie zaś z nowymi regulacjami, za przychody z innych źródeł uważa się przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli:

1.        sprzedaż nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. Przy czym w ramach rolniczego handlu detalicznego dopuszcza się sprzedaż na rzecz tych podmiotów, do wysokości ilości żywności określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 44a ust. 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, tj. do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra rolnictwa i Rozwoju wsi z 16 grudnia 2016 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania.

2.        przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie odbywa się przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze, z wyłączeniem uboju zwierząt rzeźnych i obróbki poubojowej tych zwierząt, w tym również rozbioru, podziału i klasyfikacji mięsa, przemiału zbóż, wytłoczenia oleju lub soku oraz sprzedaży podczas wystaw, festynów, targów przez rolnika prowadzącego działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego. W porównaniu z poprzednim stanem prawnym, podatnikom umożliwiono zatrudnianie innych osób przy wykonywaniu niektórych rodzajów działalności bez utraty preferencji podatkowych wynikających z uznawania przychodów, za przychody z innych źródeł.

3.        sprzedaż odbywa się wyłącznie w miejscach:

a)    w których produkty te zostały wytworzone, lub

b)   przeznaczonych do prowadzenia handlu;

Z dniem 1 stycznia 2017 r. zniesiono ograniczenia co do miejsca prowadzenia sprzedaży – obecnie może ona być prowadzona również w budynkach lub w ich częściach.

4.        jest prowadzona ewidencja sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych, odrębnie za każdy rok podatkowy zawierając co najmniej: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku oraz ilość i rodzaj przetworzonych produktów, w której dzienne przychody są ewidencjonowane w dniu sprzedaży.

5.        ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu, z wyłączeniem wody. Zrezygnowano zatem z ograniczenia polegającego na tym, że podatnik nie mógł uzyskiwać innych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zastąpiono je wymaganiem aby ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu, z wyłączeniem wody.

Zwolnienie

Przychody do kwoty 20.000 zł rocznie uzyskane z prowadzonej w opisanych wyżej warunkach sprzedaży produktów w nieprzekraczającej ilości, która może być zbywana w ramach rolniczego handlu detalicznego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Przy tym zwolnienie to ma charakter pomocy de minimis i jest udzielane zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.

Opodatkowanie

Uzyskany w roku podatkowym przychód ponad ww. limit, podatnik może opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym albo na zasadach ogólnych skali podatkowej - zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnicy osiągający przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych mają bowiem możliwość wyboru dla tych przychodów uproszczonej, zryczałtowanej formy opodatkowania, czyli ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Taki ryczałt wynosi 2% uzyskanych przychodów.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Irena Papke 2019-08-25 22:07:18

    Jak się ma zwolnienie z opodatkowania w art 2 ust1 pkt1 do opodatkowania, zgodnie z art.20ust1 c, rolniczego handlu detalicznego powyżej obrotu 20.000 rocznie, skoro zawsze dostawy bezpośrednie płodów rolnych były zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.Rozporządzenie Min. Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 16.12.2016r.określa limity żywności np. dla ziemniaków, ogórków,czereśni jakich nie można przekroczyć w sprzedaży dla konsumenta końcowego(osoby fizycznej) na rynku czy w gospodarstwie rolnym. Czy te limity dotyczą produktów rolnych w jakiś sposób przetworzonych czy również świeżych tj. zebranych z pola i przywiezionych na rynek. Jest tu jakaś nieścisłość w przepisach podatkowych w stosunku do ustaw regulujących obrót produktami rolnymi.Czy sprzedając owoce, ziemniaki, ogórki z własnej uprawy na rynku zapłacę ryczałt ewidencjonowany w wys. 2% po przekroczeniu 20.000 zł.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika