Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przez ekspektatywę prawa do lokalu mieszkalnego rozumie się przyszłe prawo własności tego lokalu (lub udziału w lokalu), a sprzedaż ekspektatywy to cesja (przelew) praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu.
Cedujący prawa i obowiązki wynikające z umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Obowiązek zapłaty podatku dochodowego wystąpi wówczas, jeśli cedujący uzyska odstępne przekraczające dotychczasowe wpłaty dokonane przez cedującego na rzecz sprzedającego lokal.
Dochód z cesji jest opodatkowany na zasadach ogólnych, wedle skali podatkowej (stawki 19, 30, 40%). Dochód wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT i sumuje się go z innymi dochodami. Obciążenie podatkowe będzie więc w praktyce zależało od ogólnego poziomu dochodów danej osoby.
Sprzedaż ekspektatywy będzie też podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1% ceny sprzedaży. Podatek ten jednak obciąża kupującego prawa, a nie cedującego. Kupujący musi w terminie 14 dni od sprzedaży wypełnić deklarację podatkową i uiścić podatek.