Opodatkowanie sprzedaży ekspektatywy

Pytanie:

"Podpisałem umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego, jednak chcę sprzedać swój udział. Jak zostanie opodatkowany przychód z tytułu sprzedaży udziału. Z tego co się orientuję to 19%, ale jeśli przekroczę I-szy próg podatkowy (łącznie z dochodami z innych źródeł), to czy nie będę musiał płacić podatku wyższego zgodnie ze stawką drugiego progu podatkowego? Czy ewentualnie jest tak, że płacę 19% od przychodu z tytułu sprzedaży udziałów i nie łączę tego z dochodami z innych źródeł? Ew. czy z tą transakcją związane są inne obciążenia podatkowe? Według jakich zasad zostanie opodatkowany przychód z tytułu sprzedaży udziału (ekspektatywy)? Czy dochód ten łączy się z dochodami z innych źródeł?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie sprzedaży ekspektatywy

Przez ekspektatywę prawa do lokalu mieszkalnego rozumie się przyszłe prawo własności tego lokalu (lub udziału w lokalu), a sprzedaż ekspektatywy to cesja (przelew) praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu.

Cedujący prawa i obowiązki wynikające z umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Obowiązek zapłaty podatku dochodowego wystąpi wówczas, jeśli cedujący uzyska odstępne przekraczające dotychczasowe wpłaty dokonane przez cedującego na rzecz sprzedającego lokal.

Dochód z cesji jest opodatkowany na zasadach ogólnych, wedle skali podatkowej (stawki 19, 30, 40%). Dochód wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT i sumuje się go z innymi dochodami. Obciążenie podatkowe będzie więc w praktyce zależało od ogólnego poziomu dochodów danej osoby.

Sprzedaż ekspektatywy będzie też podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1% ceny sprzedaży. Podatek ten jednak obciąża kupującego prawa, a nie cedującego. Kupujący musi w terminie 14 dni od sprzedaży wypełnić deklarację podatkową i uiścić podatek.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika