Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu typu Melex

Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu typu Melex

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2009r. (data wpływu 21 sierpnia 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 sierpnia 2009r. (data wpływu 25 sierpnia 2009r.) oraz pismem z dnia 14 września 2009r. (data wpływu 14 września 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu typu Melex ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2009r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 20 sierpnia 2009r. oraz pismem z dnia 14 września 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu typu Melex.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W miesiącu lipcu 2009r. Wnioskodawca dokonał zakupu pojazdu pasażerskiego typu Melex (pojazd akumulatorowy) o dopuszczalnej prędkości do 25 km/h.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy według Polskiej Klasyfikacji Działalności w zakresie wynikającym z Ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego są między innymi:

  • roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
  • zarządzanie nieruchomościami wykonywane za zlecenie.

Zakupiony pojazd służyć będzie m.in. do przewozu drobnych materiałów i narzędzi w obrębie zarządzanych wspólnot oraz na teren budowy lokali mieszkalnych i niemieszkalnych.

W związku z dokonanym zakupem powstały wątpliwości dotyczące odliczenia podatku VAT od zakupionego pojazdu o dopuszczalnej prędkości do 25 km/h. Zakupiony pojazd nie posiada świadectwa homologacji, może poruszać się po drodze bez konieczności posiadania tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego, stanowi o tym art. 71 Kodeksu Drogowego.

W piśmie z dnia 14 września 2009r. Wnioskodawca wskazał, iż zakupiony pojazd typu Melex będzie służył czynnościom opodatkowanym i zwolnionym z podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka ma prawo do całkowitego lub częściowego odliczenia podatku VAT od dokonanego zakupu pojazdu typu Melex...

Zdaniem Wnioskodawcy, istnieje możliwość pełnego odliczenia podatku VAT od dokonanego zakupu pojazd pasażerskiego typu Melex. Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o Ruchu Drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602 ze zm.) pojazd typu Melex są pojazdami wolnobieżnymi czyli nie kwalifikują się do kategorii pojazdów samochodowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Tak więc ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ww. ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Limit odliczeń nie dotyczy nabycia niektórych pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy, mimo nieprzekroczenia przez nich dopuszczalnej masy całkowitej określonej w przepisie art. 86 ust. 3 ustawy.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęć: samochodu osobowego czy pojazdu samochodowego. Jednakże w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, ustawodawca określając pojazdy specjalne odsyła do przepisów prawa o ruchu drogowym. Oznacza to, iż dla potrzeb prawa podatkowego nie mogą być formułowane odrębne definicje, jeśli uprzednio zostały zdefiniowane w innych ustawach właściwych dla tego rodzaju zagadnień.

Zgodnie z art. 2 pkt 40 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.), samochodem osobowym jest pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu.

Ponadto zgodnie z art. 2 ust. 33 ww. ustawy pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca dokonał zakupu pojazdu pasażerskiego typu Melex (pojazd akumulatorowy) o dopuszczalnej prędkości do 25 km/h. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy według Polskiej Klasyfikacji Działalności w zakresie wynikającym z Ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego są między innymi:

  • Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych
  • Zarządzanie nieruchomościami wykonywane za zlecenie.

    Zatem z powyższego wynika, iż o ile przedmiotowy pojazd typu Melex jest pojazdem o dopuszczalnej prędkości do 25 km/h tzn. iż nie jest pojazdem samochodowym w rozumieniu przepisów Prawo o ruchu drogowym, to jego zakup związany z działalnością opodatkowaną daje prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości.

    Jednakże z wniosku wynika, iż zakupiony pojazd służyć będzie m.in. do przewozu drobnych materiałów i narzędzi w obrębie zarządzanych wspólnot oraz na teren budowy lokali mieszkalnych i niemieszkalnych.

    Wnioskodawca wskazał, iż zakupiony pojazd typu Melex będzie służył czynnościom opodatkowanym i zwolnionym z podatku VAT.

    W takim przypadku prawo do odliczenia przysługiwać będzie na warunkach określonych w Rozdziale 2 Dział IX ustawy o podatku od towarów i usług (odliczenie częściowe).

    Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

    Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 ? to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT ? podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

    W myśl natomiast art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

    Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 ustawy o VAT).

    Reasumując, w przypadku zakupu pojazdu typu Melex wykorzystywanego do prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej i zwolnionej, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku, z zachowaniem proporcji sprzedaży określonej w art. 90 ustawy o VAT.

    Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


  • Masz inne pytanie do prawnika?

    Potrzebujesz pomocy prawnej?

    Zapytaj prawnika