Opodatkowanie renty otrzymywanej z Włoch

Pytanie:

"Kobieta mieszka w Polsce i nie ma żadnych dochodów; otrzymuje tylko z Włoch rentę po zmarłym mężu. Tam jest pobierany podatek. W Polsce Urząd Skarbowy też pobiera podatek. Czy jest to słuszne?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie renty otrzymywanej z Włoch

Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z Włoch przez osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce należy rozpatrywać w świetle Umowy polsko-włoskiej z dnia 21 czerwca 1985 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania.

Renta po zmarłym mężu nie mieści się w przewidzianej w Umowie kategorii dochodu z emerytury lub innego podobnego świadczenia z tytułu zatrudnienia otrzymującego świadczenie (art. 18 Umowy). Do renty takiej będą miały zatem zastosowanie zasady przewidziane w art. 22 Umowy, dotyczące „innych dochodów”. Zgodnie z tym przepisem, części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie (np. w Polsce) bez względu na to, skąd one pochodzą (np. z Włoch), a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, będą opodatkowane tylko w tym Państwie (tj. w Polsce).

Podsumowując, dochody z renty po zmarłym mężu uzyskiwane z Włoch przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, mogą być opodatkowane tylko w Polsce, natomiast nie mogą być opodatkowane we Włoszech.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika