Pożyczka udzielona spółce przez wspólnika a PCC

Pytanie:

"Czy od umowy pożyczki udzielonej sp. z o o przez jej udziałowca powinno się naliczyć i opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) - dotyczy pożyczek udzielonych w roku 2003 i 2004 r.?"

Odpowiedź prawnika: Pożyczka udzielona spółce przez wspólnika a PCC

Pożyczki takie opodatkowane były przed 1 maja 2004 r. jako zmiana umowy spółki (por. art. 1 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym przed 1 maja 2004 r.).

Od dnia wejścia do Unii Europejskiej pożyczki udzielane spółkom kapitałowym przez wspólników nie są traktowane jako umowy zmiany spółki (jako zmianę umowy traktuje się jedynie pożyczki udzielane spółkom osobowym), lecz jako umowy pożyczki. Korzystają one ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 9 pkt 10 lit. h) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym od 1 maja 2004 r. pożyczki takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika