Pożyczka udzielona spółce przez wspólnika a PCC

Pytanie:

Czy od umowy pożyczki udzielonej sp. z o o przez jej udziałowca powinno się naliczyć i opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) - dotyczy pożyczek udzielonych w roku 2003 i 2004 r.?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pożyczki takie opodatkowane były przed 1 maja 2004 r. jako zmiana umowy spółki (por. art. 1 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym przed 1 maja 2004 r.).

Od dnia wejścia do Unii Europejskiej pożyczki udzielane spółkom kapitałowym przez wspólników nie są traktowane jako umowy zmiany spółki (jako zmianę umowy traktuje się jedynie pożyczki udzielane spółkom osobowym), lecz jako umowy pożyczki. Korzystają one ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 9 pkt 10 lit. h) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym od 1 maja 2004 r. pożyczki takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.10.2004

  Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową

  Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową następuje, jeżeli oprócz wymagań przewidzianych przepisami ogólnymi spełnione zostały dodatkowe warunki. Wśród tych warunków (...)

 • 27.11.2003

  Opodatkowanie dochodów osób fizycznych i prawnych w przypadku połączenia lub podziału spółek

  Dochód powstały w przypadku połączenia lub podziału spółek ustala się w sposób szczególny. Jeżeli przy połączeniu lub podziale spółek udziałowcy (akcjonariusze) danej spółki otrzymują (...)

 • 27.11.2003

  Opodatkowanie aportów

  Aport jest to przedmiot świadczenia niepieniężnego będąca wkładem wnoszonym do spółki na pokrycie udziału. W zamian za wkład niepieniężny osoba wnosząca obejmuje udziały.

 • 6.9.2018

  Tania pożyczka dla małych firm

  Prowadzisz małą firmę? Szukasz taniego kapitału na inwestycje? Możesz zgłosić się do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) po niskooprocentowaną „Pożyczkę na rozwój”. Nabór (...)

 • 22.9.2010

  Jak karana jest korupcja?

  Podmiotami przestępstwa korupcji w sektorze publicznym mogą być: podmiot łapownictwa czynnego (przekupstwa) - tj. każda osoba, która wręcza (daje) bądź obiecuje udzielić łapówki w zamian za (...)