Czy stosując art. 2 pkt 8 oraz art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku (...)

Czy stosując art. 2 pkt 8 oraz art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku VAT, i podpisując w konsekwencji umowy agencyjne z fabrykami - dostawcami towarów na eksport, można zastosować stawkę VAT 0% równocześnie dla producentów towarów na eksport, jak i dla eksportera?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 14 lutego 2006r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie możliwości zastosowania 0% stawki VAT z tytułu dostawy eksportowej - uznaje za n i e p r a w i d ł o w e stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Porady prawne

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - 'stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym'.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan właścicielem firmy handlowej X. Firma podpisuje umowy agencyjne z krajowymi dostawcami towarów przeznaczonych na eksport.Do wniosku załączona została kserokopia umowy agencyjnej oraz wzór faktury VAT.

Z załączonej umowy wynika, że agent, jako przyjmujący zlecenie od polskiego dostawcy, zobowiązuje się za wynagrodzeniem prowizyjnym do sprzedaży we własnym imieniu, ale na rachunek zleceniodawcy towarów wyspecyfikowanych w odrębnych zamówieniach eksportowych. Agent za swoje usługi otrzymuje prowizję w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wartością według cen sprzedaży kontrahentowi zagranicznemu a wartością wg cen sprzedaży uzgodnionych ze zleceniodawcą. Zleceniodawca przekazuje agentowi towary do sprzedaży na czas określony, tj. 60 dni od daty ich wydania.

Z tytułu eksportu towarów agent jest zobowiązany zapłacić za rzecz zleceniodawcy zawartą w zamówieniu eksportowym i uzgodnioną między stronami w trybie wcześniej prowadzonych negocjacji handlowych wartość dostawy wg cen netto w PLN. Zapłata należności dla zleceniodawcy następuje w ciągu 3 dni od daty wpływu z zagranicy, nie później niż 60 dni od daty wystawienia faktury przez zleceniodawcę.

W związku z tym pyta Pan, czy stosując art. 2 pkt 8 oraz art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku VAT wraz z późniejszymi zmianami, i podpisując w konsekwencji umowy agencyjne z fabrykami - dostawcami towarów na eksport, można zastosować stawkę VAT 0% równocześnie dla producentów towarów na eksport, jak i dla eksportera - firmy X.

W Pana opinii spełnione są wszelkie warunki określone przez ustawę o VAT w sprawie stosowania stawki VAT 0% dla eksportu towarów, tj.:

- zgodnie z art. 2 pkt 8 lit. a - działalność określona umową agencyjną dotyczy eksportu towarów na rzecz dostawców,

- zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b - stawkę 0% dla eksportu stosuje się dla usług świadczonych na podstawie umowy agencyjnej dotyczących towarów eksportowanych.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 wyżej cytowanej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005r. - przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Natomiast stosownie do art. 7 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zamknięty katalog czynności uznanych przez ustawodawcę za dostawę towarów.

Stosownie do art. 41 ust. 4 ustawy - w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit a, stawka podatku wynosi 0%, przy spełnieniu warunków określonych w ust. 6 i 7.

Jednocześnie stawkę w wysokości 0% stosuje się także na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b ustawy do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów, świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych .

W myśl art. 83 ust. 2 ustawy o VAT - opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Oceniając przedstawiony stan faktyczny tutejszy Organ zwraca uwagę na różnicę pomiędzy warunkami współpracy wynikającymi z załączonej umowy agencyjnej a cechami charakterystycznymi dla umowy agencyjnej, zdefiniowanymi w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 758 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm) - przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.

Agent co do zasady pośredniczy przy zawieraniu umów oznaczonego rodzaju na rzecz dającego zlecenie albo zawiera takie umowy w jego imieniu. Natomiast w niniejszym przypadku, dokonując transakcji agent (zleceniobiorca) cały czas działa we własnym imieniu, a zatem - w opinii tut. Organu - sprzedaż (dostawa), w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jest dokonywana przez producenta na rzecz agenta, który następnie jest eksporterem.

W ocenie tutejszego Organu w świetle postanowień załączonej umowy nazwanej 'umową agencyjną' - z uwagi na działanie wnioskodawcy w imieniu własnym - nie jest Pan agentem.

W tym stanie rzeczy, ponieważ zleceniobiorca - określony w umowie agentem - dokonując dostawy na rzecz firmy rosyjskiej, działa we własnym imieniu - biorąc pod uwagę brzmienie wyżej wymienionych przepisów - nastąpi eksport towarów dokonany przez Wnioskodawcę.

Zatem Wnioskodawca, dokonujący wywozu towarów poza granicę UE, ma prawo do zastosowania stawki 0% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem dalszych przepisów.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodnie z art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika