1. Czy dochód, jaki uzyska Spółdzielnia z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży (...)

1. Czy dochód, jaki uzyska Spółdzielnia z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży jest dochodem uzyskanym z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
2. Czy przeznaczenie tego dochodu oraz jego wydatkowanie na cele określone w art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych?
3. Czy moment uzyskania przychodu podatkowego powstanie z chwilą uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku?
4. Czy z chwilą faktycznej sprzedaży, tj. podpisania aktu notarialnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2008 r. (data wpływu 07.11.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu uzyskania przychodu ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 04 listopada 2008 r. w Urzędzie Skarbowym w Lesznie został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu uzyskania przychodu. Pismem z dnia 05 listopada 2008 r. nr O-IX/077-25/08 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie ? działając na podstawie art. 15 oraz art. 17 w zw. z art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) ? przekazał wniosek Spółdzielni według właściwości do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu. Pismo wraz z wnioskiem wpłynęło do tut. Organu w dniu 07 listopada 2008 r.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zgodnie z zapisem art. 1 ust. 2, 3 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych oraz zapisami statutu, Spółdzielnia realizuje swoje cele statutowe również poprzez:

  • budowanie budynków mieszkalnych w celu sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali.


Przyszli nabywcy, zarówno mieszkań jak i garaży oraz lokali użytkowych nie są członkami Spółdzielni. Nowo budowane budynki mieszkaniowe z chwilą sprzedaży staną się wspólnotą mieszkaniową, z którą Spółdzielnia podpisze umowę o zarządzanie nieruchomościami.

Jeżeli uzyskany dochód ze sprzedaży lokali podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych to powstaje następująca wątpliwość:

Spółdzielnia na jednej działce buduje cztery budynki mieszkalno ? garażowe (czas odbioru X/2008 r. do VI/2009 r.). Wg zawartych umów o wybudowanie lokalu, podpisanie aktów notarialnych nastąpi po wybudowaniu ostatniego mieszkania w tych budynkach.


W związku z powyższym, powstaje problem, kiedy powstanie moment uzyskania przychodu podatkowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy dochód, jaki uzyska Spółdzielnia z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży jest dochodem uzyskanym z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy przeznaczenie tego dochodu oraz jego wydatkowanie na cele określone w art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych...
  3. Czy moment uzyskania przychodu podatkowego powstanie z chwilą uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku...
  4. Czy z chwilą faktycznej sprzedaży, tj. podpisania aktu notarialnego...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie 3 i 4. Wniosek Spółdzielni w zakresie pytania 1 i 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją w dniu 30 stycznia 2009 r. nr ILPB3/423-746/08-2/KS.


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 3 i 4.


Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskanie przychodu powstanie w terminie sporządzenia aktu notarialnego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, w zakresie pytania 3 i 4, uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast art. 12 ust. 3 tej ustawy wskazuje, że za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Moment powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy określa ust. 3a tego artykułu. Zgodnie z tym przepisem za datę powstania przychodu, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  • wystawienia faktury albo
  • uregulowania należności.


Do ustalenia daty przychodu należnego w przypadku sprzedaży budynków czy lokali ma zastosowanie art. 12 ust. 3a ww. ustawy wprowadzający zasadę, iż za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Powyższe oznacza, że nie każde otrzymane pieniądze są przychodami, jeżeli nie stanowią one zapłaty za wykonane świadczenie, a jedynie przedpłatę lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń.

Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 158 wyżej powołanej ustawy, umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.

Ponadto, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

W przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych powstaje w momencie przeniesienia własności, tj. w dniu podpisania aktu notarialnego. Wówczas przychodem ze sprzedaży nieruchomości jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie kupna ? sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego. W związku z powyższym, przychód nie powstaje w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku.

Reasumując powyższe, należy stwierdzić, iż przychód Spółdzielni Mieszkaniowej z tytułu prowadzonej przez Nią działalności, polegającej na budowaniu budynków mieszkalnych w celu sprzedaży znajdujących się w tych budynkach mieszkań, a także garaży, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych powstanie w momencie przeniesienia własności lokalu, tj. w dniu podpisania aktu notarialnego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika