Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją Inwestycji.

Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją Inwestycji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2010 r. (data wpływu 4 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia z faktur dokumentujących wydatki na inwestycję pn. ?Zabezpieczenie energetyczne i cieplne gminy na bazie energii odnawialnej ? Modernizacja gospodarki cieplnej? ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na inwestycję pn. ?Zabezpieczenie energetyczne i cieplne gminy na bazie energii odnawialnej ? Modernizacja gospodarki cieplnej?.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Gmina będąca czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług realizuje inwestycję pn. ?Zabezpieczenie energetyczne i cieplne gminy na bazie energii odnawialnej ? Modernizacja gospodarki cieplnej?.

Przedmiotem inwestycji jest budowa kotłowni opalanej słomą wraz z infrastrukturą techniczną, w tym wykonanie budynku wraz z częścią magazynową słomy, doprowadzenie do budynku wody, kanalizacji, prądu. Inwestycja obejmuje instalacje technologiczne kotłowni, wewnętrzne wodno-kanalizacyjne, elektryczne, wentylację.

Kotłownia wodna wyposażona będzie w kotły opalane słomą w balotach, stanowiąc nowoczesne urządzenia przeznaczone do wytwarzania ciepła dla celów ogrzewczych i dla ciepłej wody użytkowej w gospodarstwach rolniczych i innych obiektach. Z kotłowni zasilane będą m.in.:

  1. budynek Urzędu Gminy,
  2. budynek przemysłowo-biurowy,
  3. budynek OSP,
  4. budynek mieszkalny nr x,
  5. budynek mieszkalny nr x,
  6. budynek mieszkalny nr x.


Po zakończenie projektu Gmina obciążać będzie kosztami funkcjonowania kotłowni podmioty objęte inwestycją.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Gminie realizującej inwestycję ?Zabezpieczenie energetyczne i cieplne Gminy na bazie energii odnawialnej ? Modernizacja gospodarki cieplnej? będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur za wykonanie ww. inwestycji...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Odpłatna dostawa energii cieplnej dokonywana przez Gminę na rzecz najemców lokali w budynkach komunalnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i Gmina jest obowiązana wystawić faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży.

Według art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124. W myśl ust. 2 pkt 1 lit. a powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Rozliczenie podatku na zasadach określonych w art. 86 warunkowane jest tym, by zakupione towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ przedmiotowa inwestycja realizowana jest w celu uzyskania przychodów ze sprzedaży energii cieplnej, Gmina uważa, że w odniesieniu do tej części nakładów, które dotyczyć będą sprzedaży opodatkowanej ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych za wykonanie inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast w art. 15 ust. 6 ustawy postanowiono, iż nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Podstawowa zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy. W przepisie tym wskazano, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

    - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu sprawy wynika, iż Gmina będąca czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług realizuje inwestycję pn. ?Zabezpieczenie energetyczne i cieplne Gminy na bazie energii odnawialnej ? Modernizacja gospodarki cieplnej?. Przedmiotem inwestycji jest budowa kotłowni opalanej słomą wraz z infrastrukturą techniczną, w tym wykonanie budynku wraz z częścią magazynową słomy, doprowadzenie do budynku wody, kanalizacji, prądu. Inwestycja obejmuje instalacje technologiczne kotłowni, wewnętrzne wodno-kanalizacyjne, elektryczne, wentylację. Kotłownia wodna wyposażona będzie w kotły opalane słomą w balotach, stanowiąc nowoczesne urządzenia przeznaczone do wytwarzania ciepła dla celów ogrzewczych i dla ciepłej wody użytkowej w gospodarstwach rolniczych i innych obiektach. Z kotłowni zasilane będą m.in.: budynek Urzędu Gminy, budynek przemysłowo-biurowy, budynek OSP, budynek mieszkalny nr x, budynek mieszkalny nr x, budynek mieszkalny nr x. Po zakończeniu projektu Gmina obciążać będzie kosztami funkcjonowania kotłowni podmioty objęte inwestycją.

Zdaniem Gminy w odniesieniu do tej części nakładów, które dotyczyć będą sprzedaży opodatkowanej ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych za wykonanie inwestycji.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż Gmina ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją inwestycji pn. ?Zabezpieczenie energetyczne i cieplne gminy na bazie energii odnawialnej ? Modernizacja gospodarki cieplnej? w takiej części, w jakiej zakupy te związane będą ze sprzedażą opodatkowaną, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika