Czy przychody uzyskiwane w postaci odsetek od wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach (...)

Czy przychody uzyskiwane w postaci odsetek od wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bieżących (rozliczeniowych), odsetek od wolnych środków. pieniężnych zgromadzonych na rachunkach z tytułu lokat bankowych (w tym lokat typu ?overnight?) powinna zaliczać do przychodów osiąganych w ramach działalności prowadzonej w Strefie, czy też do przychodów z działalności pozastrefowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.10.2011 r. (data wpływu 17.10.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • przychodów uzyskiwanych w postaci odsetek od wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bieżących (rozliczeniowych) ? jest prawidłowe,
  • odsetek od wolnych środków. pieniężnych zgromadzonych na rachunkach z tytułu lokat bankowych (w tym lokat typu ?overnight?) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.10.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów uzyskiwanych w postaci odsetek od wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bieżących (rozliczeniowych) oraz odsetek od wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach z tytułu lokat bankowych (w tym lokat typu ?overnight?).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej jako: Spółka, Wnioskodawca) prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie uzyskanego w dniu 7 września 2010 r. zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: SSE, Strefa).

Zakres zezwolenia obejmuje prowadzenie działalności produkcyjnej, handlowej oraz usługowej opisanej następującymi kodami działalności (wg PKWiU z 29 października 2008 r.):

  1. sprzęt telekomunikacyjny - sekcja C, grupa 26.3;
  2. elektroniczny sprzęt powszechnego użytku - sekcja C, grupa 26.4;
  3. usługi w zakresie odzysku surowców z materiałów segregowanych; surowce wtórne - sekcja E, klasa 38.32.

Cała działalność produkcyjno-handlowo-usługowa Wnioskodawcy (obejmująca swym zakresem m.in. halę produkcyjną pracowników w niej pracujących, dział logistyki, itp.), objęta zakresem zezwolenia, została zlokalizowana i jest prowadzona w granicach Strefy (jedynie zarząd, biuro zarządu oraz dwóch pracowników jest zlokalizowanych w siedzibie Spółki w W.). Przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z działalności gospodarczej prowadzonej w SSE na podstawie zezwolenia korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: UPDOP).

Dla celów prowadzonej działalności strefowej, Spółka posiada rachunki bankowe w banku P. S.A. oraz w I. S.A. W ramach konta rozliczeniowego posiadanego w pierwszym banku, Spółce został udostępniony produkt o nazwie ?Dobry Zysk?, który stanowi akcesoryjne do konta głównego konto oszczędnościowe. W jego ramach Wnioskodawca uzyskuje odsetki od środków pieniężnych aktualnie przesuniętych z konta głównego. Z kolei, w ramach konta posiadanego w l. S.A., Wnioskodawca ma możliwość zawiązywania lokat wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na tym rachunku. Lokaty te mają różnoraki charakter:

  • lokat zwykłych, trwających od kilku dni do kilku tygodni; oraz
  • lokat nocnych (tzw. ?overnight?).

Przychody uzyskiwane z ww. tytułów Spółka traktuje jako przychód z działalności strefowej. Niezależnie od powyższego, z tytułu zgromadzonych środków pieniężnych na rachunkach bieżących (rozliczeniowych) Spółka także uzyskuje przychód w postaci odsetek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychody uzyskiwane w postaci odsetek od wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bieżących (rozliczeniowych), odsetek od wolnych środków. pieniężnych zgromadzonych na rachunkach z tytułu lokat bankowych (w tym lokat typu ?overnight?) powinna zaliczać do przychodów osiąganych w ramach działalności prowadzonej w Strefie, czy też do przychodów z działalności pozastrefowej...

Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskiwane przez nią przychody w postaci odsetek od wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych powinna zaliczać do przychodów osiąganych w ramach działalności prowadzonej w Strefie. Przy czym nie ma znaczenia, czy są to odsetki z tytułu środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym, czy też ulokowanych w akcesoryjnych do tych kont produktach finansowych w postaci lokat krótko- i długoterminowych (w tym lokat typu ?overnight?).

Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 34) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: UPDOP) zwolnieniu z opodatkowania podlegają ?dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (...)?. Zgodnie natomiast z ust. 4 ww. przepisu zwolnienie przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Jednocześnie, jak stanowi § 5 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (dalej: Rozporządzenie) zwolnienia od podatku dochodowego ?przysługują wyłącznie z tytułu działalności prowadzonej na terenie strefy. W przypadku prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej również poza obszarem strefy, działalność prowadzona na terenie strefy musi być wydzielona organizacyjnie, a wielkość zwolnienia określa się w oparciu o dane jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność wyłącznie na terenie strefy?.

Ani UPDOP ani Rozporządzenie nie precyzują, co należy rozumieć pod pojęciem ?działalności gospodarczej?. W takim przypadku, w opinii Spółki, należy się odwołać do regulacji zawartych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. Zgodnie z treścią art. 2 tej ustawy ?działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły?. Z przedstawionej definicji wynikają następujące przesłanki, których łączne spełnienie warunkuje uznanie danej aktywności za działalność gospodarczą:

  1. działalność musi mieć jedną z następujących postaci: wytwórczą, handlową, budowlaną, usługową, poszukiwawczą rozpoznawania i wydobywania kopalin ze złóż, a także zawodową;
  2. działalność musi mieć charakter zarobkowy; oraz
  3. powinna być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Wszystkie wskazane przesłanki muszą zostać spełnione łącznie, aby czynność podejmowana poza terenem SSE mogła być uznana za działalność gospodarczą powodującą w świetle § 5 ust. 5 Rozporządzenia obowiązek jej wydzielenia. Brak spełnienia choćby jednej z nich powoduje, że dana czynność takiej działalności nie stanowi.

Mając powyższe na uwadze, przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu oprocentowania środków pieniężnych zgromadzonych na kontach bankowych nie są wynikiem prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej, ale stanowią przychód z wolnych środków pieniężnych pozyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Strefy. Przychód z tytułu oprocentowania nie spełnia bowiem przesłanek konstytuujących działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a więc niemożliwym jest uznanie go za efekt działalności gospodarczej prowadzonej ?poza obszarem strefy?. Tym samym, brak jest w opinii Spółki podstaw do wyodrębniania omawianych przychodów z dochodów uzyskiwanych w ramach SSE.

Za uznaniem, ze omawiane przychody stanowią element dochodu strefowego przemawia także fakt, iż uzyskiwane przez Spółkę środki pieniężne gromadzone następnie na posiadanych rachunkach bankowych stanowią przychód z prowadzonej przez nią działalności strefowej. Spółka nie posiada innych źródeł przychodów i nie prowadzi działalności gospodarczej innej od tej, która jest zlokalizowana na terenie Strefy. Wnioskodawca, będący spółką kapitałową nakierowaną na zysk ma na celu uzyskiwanie jak najlepszych efektów prowadzonej działalności. Lokowanie wolnych środków pieniężnych w produktach bankowych jest tego logiczną konsekwencją i przejawem. Uzyskane przez Spółkę dodatkowe środki będą następnie wykorzystane w ramach działalności zlokalizowanej w Strefie. Nie ma zatem w opisywanym stanie faktycznym podstaw do twierdzenia, jakoby opisane działanie stanowiło odrębną działalność gospodarczą Spółka nie prowadzi bowiem działalności inwestycyjnej. Korzysta jedynie z możliwości oferowanych jej przez banki w zakresie powiększana wartości zgromadzonych środków pieniężnych. Brak jest zatem w opinii Wnioskodawcy uzasadnienia dla sztucznego wyodrębniania przychodów uzyskiwanych ze środków zgromadzonych na kontach bankowych od przychodów uzyskiwanych z działalności strefowej.

Reasumując, Spółka wnosi o potwierdzenie, iż uzyskiwane przez nią przychody w postaci odsetek naliczonych od wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bieżących oraz ulokowanych w lokatach krótko- i długoterminowych (w tym lokat ?overnight?), jako związane z działalnością strefową nie powinny być wyodrębniane z przychodów uzyskiwanych w ramach tej działalności.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.; dalej: u.p.d.p.), wolne od podatku dochodowego od osób prawnych są dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 2004 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 42, poz. 274 z 2007 r. z późn. zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Według art. 12 cyt. ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia o którym mowa w art. 16 ust. 1 tej ustawy, przez osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą, są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dochody, jakimi są przychody finansowe wynikające z lokat wolnych środków pieniężnych nie należą do tego rodzaju dochodów, korzystających ze zwolnienia podatkowego.

Podstawowym warunkiem objęcia zwolnieniem od podatku jest to, aby badane dochody były 'dochodami uzyskanymi z działalności gospodarczej'. Niezależnie od tego wymogu, działalność generująca te dochody powinna spełniać dwa kolejne warunki:

  1. powinna być prowadzona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i
  2. powinna być prowadzona na podstawie stosownego zezwolenia.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego znak II FSK 125/10 z dnia 25 maja 2011r. ?Dochód 'uzyskany' z działalności to wyłącznie taki dochód, którego źródłem przychodów jest działalność gospodarcza. Dochód czyniący zadość wymogom art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.p. to dochód, jaki jest bezpośrednio generowany przez aktywność przedsiębiorcy, którą można nazwać działalnością gospodarczą, albo też stanowi nieodłączne (nie dające się uniknąć ze względu na naturę stosunku prawnego) następstwo działalności gospodarczej. Dochodem uzyskiwanym bezpośrednio z działalności są dochody w postaci należności uzyskiwanych od kontrahentów, jeżeli zakres świadczonych w ramach umów czynności objęty jest zakresem zezwolenia. Dochodem stanowiącym nieodłączne następstwo wstąpienia w stosunki prawne nastawione na realizację czynności gospodarczych objętych zezwoleniem to np.

wypłaty za bezszkodowość w ubezpieczeniu, kary umowne lub należności od pracowników, odsetki od środków wpływających na obligatoryjny rachunek bieżący. Umowy ubezpieczenia, umowy o pracę, podobnie jak umowy dostawy albo też umowy rachunku bankowego - wszystko to są stosunki, w które przedsiębiorca podejmujący działalność o oznaczonym przedmiocie, musi wejść. (?)Zwolnienie podatkowe uregulowane w art. 17 ust. 1 pkt 34 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 12 cyt. ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych nie jest zwolnieniem podmiotowym w tym sensie, że nie dotyczy wszystkich dochodów osiąganych przez podmiot posiadający status przedsiębiorcy wyposażonego w zezwolenie umożliwiające prowadzenie działalności na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej. Jest zwolnieniem, które uzależniono od dziedziny stosunków prawnych, w jakie wstępuje przedsiębiorca-adresat zezwolenia na działalność strefową. Stosunki te muszą być stosunkami gospodarczymi celowo ukierunkowanymi na osiągnięcie dochodu lub stanowiącymi nieodzowne następstwo realizacji tych pierwszych, wskutek ich złożonej natury. Ich zakres przedmiotowy ustalono za pomocą dwóch kryteriów: przedmiotu działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu wydanym na podstawie art. 16 ust. 1 cyt. ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz miejscem realizacji czynności prawnych skutkujących powstaniem dochodu - terenem specjalnej strefy ekonomicznej.?

Uwzględniając stanowisko wypracowane przez sądy administracyjne należy stwierdzić, że lokowanie wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym nie należy do zakresu czynności podejmowanych przez spółkę w ramach działalności gospodarczej. Nie jest działalnością generującą bezpośrednio dochód z działalności określonej w zezwoleniu udzielonym spółce. Nie jest także nieodłącznym następstwem węzłów prawnych, bez których prowadzenie na terenie specjalnej strefie ekonomicznej działalności określonej w zezwoleniu, okazałoby się niemożliwe, jak ma to miejsce w przypadku umów o pracę, umowy rachunku bankowego, umów dostawy lub umów ubezpieczenia. Przeciwnie, zawieranie umów lokat krótko- lub długoterminowych jest odrębną od działalności gospodarczej dziedziną aktywności przedsiębiorcy, który kierując się racjonalnością inicjowanych stosunków prawnych także w sferach niezwiązanych ze świadczoną na co dzień sprzedażą.

W świetle powyższego:

  1. przychody uzyskiwane w postaci odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bieżących (rozliczeniowych) są dochodem stanowiącym nieodłączne następstwo wstąpienia w stosunki prawne nastawione na realizację czynności gospodarczych objętych zezwoleniem, tj. umowy rachunku bankowego, w które przedsiębiorca podejmujący działalność o oznaczonym przedmiocie, musi wejść. Zatem dochody te stanowią dochody wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.p.
  2. przychody uzyskiwane w postaci odsetek od lokat krótko- lub długoterminowych wolnych środków pieniężnych nie są dochodami ze źródła przychodów, jakim jest działalność określona w zezwoleniu, lecz dochodami uzyskanymi na skutek dokonania określonych operacji finansowych. Zatem dochody te nie stanowią dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.p.

Za prawidłowością tego stanowiska przemawiają tezy wyroków: Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 kwietnia 2011r. sygn. akt II FSK 2039/09 oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 czerwca 2011r. sygn. akt I SA/Wr 453/11.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:

  • przychodów uzyskiwanych w postaci odsetek od wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bieżących (rozliczeniowych) ? jest prawidłowe,
  • odsetek od wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach z tytułu lokat bankowych (w tym lokat typu ?overnight?) - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika