Czy w sytuacji kiedy małżonek jest w 1/3 spadkobiercą mieszkania po zmarłym ojcu i prowadzi działalność (...)

Czy w sytuacji kiedy małżonek jest w 1/3 spadkobiercą mieszkania po zmarłym ojcu i prowadzi działalność gospodarczą w formie ryczałtu, małżonka jest uprawiona do skorzystania z ulgi remontowej z tytułu wydatku poniesionego na remont domu przy składaniu zeznania rocznego .

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy(Dz. U. Nr 137 poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawową). Przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością, stanowią majątek odrębny każdego z małżonków. Należy więc zauważyć, iż w przypadku gdy stosunki majątkowe małżonków poddane są ustrojowi wspólności ustawowej, w małżeństwie mogą wystąpić trzy masy majątkowe: majątek wspólny, odrębny majątek męża lub żony.

Natomiast wspólność ustawowa może zostać wyłączona (rozdzielność majątkowa) przez umowę między małżonkami (art. 47 § 1 ustawy) bądź zniesiona przez sąd (art. 52 § 1 ustawy).

Porady prawne

Jak więc wynika z wyżej wskazanych przepisów posiadanie przez jednego z małżonków odrębnego majątku ( w drodze spadku) nie wyłącza istnienia między małżonkami wspólności ustawowej, bowiem majątek ten stanowi jedną z mas majątkowych w ustroju małżeńskim majątkowej wspólności ustawowej.

Stosownie do art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli podatnik w roku podatkowym poniósł wydatki m.in. na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego.

Za tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego uważa się między innymi:
-akt własności,
-decyzję administracyjną ,
-umowę użyczenia,
-umowę najmu lub dzierżawy,
-umowę podnajmu lub poddzierżawy,
-dowód stwierdzający nabycie w drodze kupna, spadku lub darowizny.
Zgodnie z ust. 10 powołanego przepisu wysokość odliczeń od podatku określona zgodnie z ust. 3 pkt 1 lit. a i pkt 2 , dot. łącznie obojga małżonków , z wyjątkiem małżonków , w stosunku do których orzeczono separację . Limit ulgi remontowej przysługuje obojgu małżonkom, niezależnie od tego czy istnieje między nimi wspólność czy rozdzielność majątkowa oraz czy składają wspólne zeznanie roczne, czy też rozliczają się oddzielnie. Ponadto w związku z zasadą, że małżonkom przysługuje jeden limit odliczeń, obojętne dla korzystania z tej ulgi jest czy np. właścicielem remontowanego domu jest mąż, żona, czy oboje i na które z nich wystawione są faktury dokumentujące wydatki. Jeżeli małżonkowie składają wspólne zeznanie podatkowe, odliczenie zostanie dokonane od ich łącznego podatku, jeżeli zaś podlegają odrębnemu opodatkowaniu, odliczenia dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika