Czy możliwe jest wspólne opodatkowanie dochodów małżonków za rok 2004, w przypadku śmierci żony (...)

Czy możliwe jest wspólne opodatkowanie dochodów małżonków za rok 2004, w przypadku śmierci żony w roku podatkowym oraz dokonania odliczeń wydatków związanych z jej dowozem na zabiegi leczniczo ? rehabilitacyjne?

Działając na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, w odpowiedzi na zapytanie z dnia 2004-11-29 uzupełnione w dniu 2004-12-16, w sprawie możliwości wspólnego opodatkowania dochodów małżonków za rok 2004, w przypadku śmierci żony w roku podatkowym oraz dokonania odliczeń wydatków związanych z jej dowozem na zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne, uprzejmie informuje:

Artykuł 1 ust 3 Ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263 poz. 2619 z dnia 13 grudnia 2004 r.) wprowadził nowe uregulowania dla osób korzystających ze wspólnego opodatkowania w nowo dodanym do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) artykule 6a:
Art. 6 a w/w ustawy stanowi, iż wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być złożony także przez podatnika, który:
1) zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
2) pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego, o ile:
1) do żadnego z małżonków nie miały zastosowania przepisy:
a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitym, 19% podatkiem, zgodnie z art. 30 c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
b) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 30 ze zm.) dotyczące opodatkowania w formie:
- karty podatkowej,
- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z wyjątkiem przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy itp., jeżeli przychody te nie były uzyskane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej,
- zryczałtowanego podatku od przychodów osób duchownych.
2) wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków za 2004 r. zostanie złożony do 30 kwietnia 2005 r. (za datę złożenia zeznania nadesłanego pocztą, uważa się datę stępla pocztowego).

Porady prawne

W przypadku spełnienia w/w warunków podatek dochodowy oblicza się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, po uprzednim odliczeniu od dochodu każdego z małżonków kwot określonych w art. 26 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Uprawnienia osób mogących dokonywać odpisów z tytułu poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne zostały określone w art. 26 ust 7d Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.i 7f

Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:
1) I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
b) znaczny stopień niepełnosprawności,
2) II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy albo
b) umiarkowany stopień niepełnosprawności
w/w ustawy.

Natomiast wydatki związane z dowozem na zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne współmałżonka posiadającego I grupę inwalidzką samochodem osobowym stanowiącym jego własność lub współwłasność, na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 14 mogą być odliczone od dochodu do wysokości 2,280 zł. za 2004 r.
W związku z powyższym może Pan skorzystać ze wspólnego rozliczenia ze zmarłą małżonką oraz odliczyć wydatki związane z jej dowozem na zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne w kwocie 2,280 zł., w złożonym do 30 kwietnia 2005 r. zeznaniu podatkowym za rok 2004.
Zdaniem tutejszego organu stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 29.11.2004 r. uważa się za słuszne.

Informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika