Czy objęcie przeze mnie udziałów w spółce z o.o. w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za (...)

Czy objęcie przeze mnie udziałów w spółce z o.o. w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za udzieloną i nie spłaconą pożyczkę pieniężną lub wycofanie pożyczki ze spółki i ponowne wpłacenie tych pieniędzy na podwyższenie kapitału zakładowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 06.03.2007r.(wpływ do organu podatkowego w dniu 09.03.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartości objętych udziałów w spółce z o.o w zamian za udzieloną i nie spłaconą pożyczkę pieniężną.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tczewie

stwierdza, że

Porady prawne

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 06.03.2007r. (wpływ w dniu 09.03.2007r.) zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z informacjami zawartymi w tym wniosku jest Pan udziałowcem w spółce z o.o i dodatkowo udzielił jej pożyczki pieniężnej, do chwili obecnej nie spłaconej, której wysokość nie była i nie jest przez Spółkę kwestionowana. Obecnie rozważa Pan podniesienie kapitału zakładowego w tej spółce poprzez wkład pieniężny i podniesienia swojego udziału w kapitale zakładowym. Z uwagi na fakt istnienia ww. pożyczki rozważa Pan umowne potrącenie wierzytelności z tytułu tej pożyczki oraz swojego zobowiązania względem Spółki do wniesienia wkładu pieniężnego w podwyższonym kapitale zakładowym. Wskazuje Pan, że rozwiązanie takie dopuszcza przepis art. 14 § 4 kodeksu spółek handlowych, a umowa potrącenia będzie zawierała ustalenie salda zobowiązania Spółki wobec Pana z tytułu pożyczki, które to zobowiązanie będzie potrącone ze wzajemnym zobowiązaniem do wpłaty na poczet podwyższonego kapitału zakładowego. Podnosi Pan także, że może wycofać pożyczkę w całości ze spółki /zwrot faktyczny pożyczki na Pana rachunek bankowy /, a następnie ponownie wpłacić te same pieniądze na poczet podwyższonego kapitału zakładowego. Wybór jednego z ww. wariantów zależy wyłącznie od Pana.

W złożonym wniosku pyta Pan:

  1. czy w obu powyższych rozwiązaniach objęcie przeze mnie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym nie podlega opodatkowaniu /jest neutralne podatkowo/ na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. jeżeli organ uzna iż wbrew odpowiedzi na Pytanie (1) jeden z ww wariantów rodzi przychód w rozumieniu art.17 ust.1 pkt 9) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , to czy kosztem uzyskania przychodu mogą być uznane kwoty faktycznie przeze mnie przekazane na poczet podwyższonego kapitału zakładowego / w przypadku przelewu bankowego/, bądź wcześniej wydatkowane na poczet pożyczki, a później zarachowane na poczet kapitału zakładowego w formie potrącenia wierzytelności- w przypadku takiego potrącenia.

Prezentuje Pan stanowisko, ?iż w obu ww. wariantach objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym jest neutralne podatkowo.

Podatnik nie opodatkowuje objęcia tych udziałów ani nie ma prawa do zaliczenia kwot wydatkowanych na podwyższenie kapitału zakładowego lub zarachowanych na poczet tego podwyższenia /w przypadku potrącenia/?. Jako podstawę prawną przywołuje Pan przepis art.17 ust.1 pkt 9) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym opodatkowaniu podlega objęcie udziałów w spółce z o.o w zamian za wkład niepieniężny.

Podnosi Pan, że w przypadku wycofania pożyczki i wpłaty kwoty pieniężnej na poczet podwyższenia kapitału zakładowego mamy do czynienia z wkładem oczywiście pieniężnym, co wyłącza stosowanie ww. przepisu.

Pana zdaniem w przypadku gdy nie dokonuje się faktycznych wpłat i wypłat z tytułu zwrotu pożyczki i wpłat na poczet podwyższonego kapitału zakładowego, ale potrąca się wierzytelności stanowiące podstawę tych wpłat i wypłat - to osiąga się skutek dokładnie identyczny, w stosunku do wpłat i wypłat faktycznych, za pośrednictwem kasy lub banku.

Końcowo prezentuje Pan pogląd, że w rozpoznawanym stanie faktycznym nie wnosi Pan żadnego prawa lub rzeczy, mającego charakter niepieniężny, oraz, że objęcie udziałów w każdym z wariantów (rozwiązań) opisanych w Pana wniosku - nie podlega opodatkowaniu.

Oświadczył Pan, że w stosunku do Pana nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub skarbowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

W świetle przedstawionych powyżej okoliczności w rozpatrywanej tu sprawie nie będzie miał zastosowania art.17 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), w myśl którego za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Ponieważ do spółki z o.o ma zostać wniesiony wkład pieniężny to na dzień objęcia udziałów w zamian za taki wkład nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych - w świetle cytowanych powyżej przepisów.

Niemiej jednak należy zaznaczyć, iż dopiero moment odpłatnego zbycia przez Pana tych udziałów stanowić będzie zdarzenie powodujące powstanie przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika