Jakie będą skutki w podatku VAT wniesienia do nowo powstałej spółki całego majątku pochodzącego (...)

Jakie będą skutki w podatku VAT wniesienia do nowo powstałej spółki całego majątku pochodzącego z prowadzonej działalności gospodarczej (środki trwałe, zapasy)?

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika Pana X, z dnia 04.10.2006r. (data wpływu do tut. urzędu ? 09.10.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wniesienia przedsiębiorstwa do spółki cywilnej w formie aportu i przejęcia w związku z tym wszelkich praw i obowiązków przekształconego podmiotu

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 04.10.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu ? 09.10.2006r.) Podatnik, działając na podstawie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, wniósł o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jednocześnie Podatnik wskazał, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą we własnym imieniu.

Podatnik zamierza zawrzeć spółkę cywilną z małżonką i wnieść do nowo powstałej spółki cały majątek pochodzący z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej (środki trwałe, zapasy).

Podatnik stoi na stanowisku, iż nie ma obowiązku ujęcia w deklaracji VAT-7 czynności wniesienia majątku własnego przedsiębiorstwa do spółki cywilnej. Natomiast spółka cywilna w przedmiotowej sytuacji będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikającej z dokonanego przez niego rozliczenia podatku od towarów i usług za ostatni okres rozliczeniowy przed zaprzestaniem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W odpowiedzi na wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wyjaśnia, iż zgodnie z zapisem art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami), zwanej dalej ?Ordynacją podatkową?, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej,

wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.

W myśl zapisu art. 93a § 2 pkt. 2 Ordynacji podatkowej przepis § 1 stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

W świetle cytowanych wyżej przepisów, spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby.

Organ podatkowy wskazuje, iż zgodnie z art. 6 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zmianami), zwanej dalej ?ustawą?, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. W ustawie nie zdefiniowano pojęcia ?przedsiębiorstwa?. Należy wobec tego posiłkować się określeniami zawartymi w prawie cywilnym. Zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) przedsiębiorstwo stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujących wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa. Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 6 pkt. 2 ustawy. Ustawodawca nie zdefiniował również pojęcia ?zbycia przedsiębiorstwa?. Przyjmuje się jednak, że pojęcie to obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Wobec powyższego wniesienie do spółki cywilnej aportu w formie przedsiębiorstwa nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług (art. 6 pkt. 1 ustawy) i tym samym nie powoduje konieczności ujęcia tej czynności w deklaracji VAT-7 podatnika wnoszącego go do spółki cywilnej.

Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W związku z przytoczonym wyżej art. 93a § 2 pkt. 2 Ordynacji podatkowej - spółka cywilna, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, po złożeniu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego, ma prawo korzystać z przysługującego tej osobie fizycznej, a niewykorzystanego przez nią prawa:

  • do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikającej z dokonanego przez tą osobę fizyczną rozliczenia podatku od towarów i usług za ostatni okres rozliczeniowy przed zaprzestaniem wykonywania przez tego podatnika czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie zadeklarowanej do zwrotu na rachunek bankowy;
  • otrzymania na swój rachunek bankowy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikającej z dokonanego przez tą osobę fizyczną rozliczenia podatku od towarów i usług (zadeklarowanej w złożonej deklaracji podatkowej do zwrotu na rachunek bankowy).

Reasumując - spółka cywilna, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby, a tym samym przysługuje jej prawo do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z ostatniej deklaracji VAT-7 złożonej przez osobę fizyczną. Jednocześnie osoba fizyczna wnosząca do spółki swoje przedsiębiorstwo nie wykazuje przedmiotowej czynności w deklaracji VAT-7.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika