Ogólne zasady przekształcania spółek w k.s.h
Kodeks spólek handlowych przewiduje możliwość przekształcenia spółek handlowych, to jest spólki jawnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo - akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej w inną spółkę handlową. Przekształceniu może również ulec spółka cywilna (uregulowana przepisami kodeksu cywilnego).
Jakiego rodzaju przekształcenia są możliwe na gruncie k.s.h.?
Kodeks spólek handlowych wyróżnia nastepujące rodzaje przekształceń:
- przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową
- przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową
- przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową
- przekształcenie spółki osobowej w inna spółkę osobową.
Jakiego rodzaju ograniczenia przewidziane są odnośnie przekształceń - kiedy spółka nie może ulec przekształceniu?
Nie może zostać przekształcona spólka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku ani spółka w upadłości.
Jakie czynności są wymagane do przekształcenia spółki?
Dla przeprowadzienia przekształcenia spółki przepisy kodeksu spółek handlowych wymagają :
- sporządzenia planu przekształcenia spólki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta,
- powzięcie uchwały o przekształceniu spółki,
- powołanie członków organów spółki przekształconej albo określenie wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją,
- zawarcia umowy albo podpisania statutu spółki przekształconej,
- dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia spółki przekształcanej.
Dopiero dokonanie wszystkich powyższych czynności będzie skutkowało przekształceniem spółki. Należy przy tym zauważyć, że spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwila wpisu spółki przekształconej do rejestru. Wpis jest więc wpisem konstutywnym.
Jakie elementy powinien zawierać plana przekształcenia i kto plan przekształcenia przygotowuje?
Plan przekształcenia jest przygotowywany przez zarząd spółki przekształcanej albo wszystkich wspólników prowadzący sprawy spółki przekształcanej.
Plan powinien zawierać następujące elementy:
- określenie wartości blinasowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia,
- określenie wartości udziałów albo akcji wspólników zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia,
Do planu przekształcenia należy dołączyć:
- projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki,
- projekt umowy albo statut spółki przekształconej,
- wycene skadników majątku spólki przekształcanej,
- sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia przy zastosowaniu tych samych metod i w takim samym układzie jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe.
Plan przekształcenia podlega badaniu przez biegłego rewidenta przy zastosowaniu kryterów poprawności i rzetelności. Opinia sporządzona przez biegłego rewidenta zostaje przekazana przez niego wraz z planem przekształcenia do sądu rejestrowego oraz spółce przekształcanej.
W jakiej formie jest sporządzany plan przekształcenia?
Plan przkształcenia pod rygorem nieważności winien być sporzadzony w formie pisemnej, a w przypadku spółki jednoosobowej w formie aktu notarialnego.
Jak przebiega procedura powiadamiania wspólników o zamiarze przekształcenia spółki?
Spółka jest zobowiązana zawiadomić wspólników o zamiarze powzięcia uchwały o przekształceniu dwa razy. Powiadomienia winny odbywać się w odstępach nie ktrótszych niż dwa tygodnie i nie później niż na miesiąc przed zaplanowanym dniem powzięcia przedmiotowej uchwały. Zawiadomienie ma nastąpić przy tym w sposób przewidziany dla zawiadomienia spółki przekształcanej.
Zawiadominie powinno zawierać:
- istotne elementy planu przekształcenia oraz opinii biegłego rewidenta,
- określenie miejsce i termin, w którym wspólnicy spółki przekształcanej mogą zapoznać się z pełną treścią planu oraz opinią biegłego rewidenta.
Jakie urawnienia mają wspólnicy powiadomieni o zamiarze przekształcenia spółki?
Wspólnicy mają prawo przeglądania w lokalu spółki planu przekształcenia wraz z dokumentami, które winny być do niego dołączone oraz ma prawo żądać wydaniam mu bezpłatnie odpisów tych dokumentów.
Jakie elementy powinna zawierać uchwała o przekształceniu spółki?
Uchwała o przekształceniu spółki powinna zawierać co najmniej:
- typ spółki w jaki spółka zostaje przekształcona,
- wysokość kapitału zakładowego w przypadku przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółkę akcyjną albo wysokość sumy komandytowej w przypadku przekształcenia w spółkę komandytową albo wartość nominalną akcji w przypadku przekształcenia w spółkę komandytowo - akcyjną,
- wysokość kwoty przeznaczonej na wypłaty dla wspólników nieuczestniczących w spółce przekształconej, która nie może przekraczać 10 % wartości bilansowej majątku spółki,
- zakres praw przyznanych osobiście wspólnikom uczestniczącym w spółce przekształconej jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane,
- nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej w przypadku przekształcenia w spółkę kapitałową albo nazwiska i imiona wspólników prowadzących sprawy spółki i mających reprezentować spółkę przekształconą w przypadku przekształcenia w spółkę osobową,
- zgodę na brzmienie umowy lub statutu spółki przekształconej.
Jakie roszczenie przysługuje wspólnikom, którzy nie złożyli oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej?
Przepisy kodeksu spólek handlowych zobowiązują spółkę do wezwania wspólników do złożenia przez nich oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej. Oświadczenie to winno zostać złożone w termine jednego miesiąca od dnia powzięcia uchwały o przekształceniu. Dla swej ważności oświadczenia wymagają formy pisemnej.
Wspólnikom, którzy nie złożyli oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowidającej wartości jego udzialu albo akcji w spółce przekształcanej. Roszczenie to przedwania się z upływem dwóch lat od dnia przekształcenia.
Spółka jest zobowiązana do dokonania wypłaty powyższej kwoty w terminie nie dłużyszym niż sześć miesięcy od dnia przekształcenia. Natomiast w przypadku gdy roszczenie zostało zgłoszone po dniu przekształcenia termin ten biegnie od dnia zgłoszenia roszczenia.
Jakie uprawnienie przysługuje wspólnikowi kwestionującemu wartość udziału albo akcji przyjętą w planie przekształcenia?
W sytuacji gdy wspólnik ma zastrzeżenia co do rzetelności wyceny wartości udziałów albo akcji przyjętej w planie przekształcenia może zgłosić najpóźniej w dniu powzięcia uchwały o przekształceniu żądanie ponownej wyceny wartości bilansowej jego udziałów albo akcji (zgodnie z nowelizacją Kodeksu spółek handlowych, dokonaną ustawą z dnia 14 listopada 2003r., a wchodzącą w życie 15 stycznia 2004r., uprawnienie do żądania ponownej wyceny wartości bilansowej udziałów lub akcji przysługuje zarówno wspólnikowi, który nie złożył oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej, jak również wspólnikowi wyrażającemu wolę wzięcia udziału w przekształceniu; poprzednio prawo kwestionowania wyceny miał tylko wspólnik, który nie złozył oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej).
Jeżeli spółka nie uwzględni jego żądania w terminie dwóch miesięcy od jego zgłoszenia, wówczas wspónik ma prawo wytoczyć powództwo o ustalenie wartości udzału albo akcji. Należy jednak podkreślić, że powództwo takie nie wstrzymuje rejestracji przekształcenia.
Kto jest uprawnionym do wniesiena wniosku o wpis przekształcenia do rejestru?
Wniosek o wpis przekształcenia do rejestru wnoszą wszyscy członkowie zarządu albo wspólnicy mający prawo reprezentacji spółki przekszatałconej.
Jak kształtuje się odpowiedzialność poszczególnych osób za szkodę powstałą w trakcie przekształcenia?
Osoby działające za spółkę przekształcaną odpowiadają solidarnie wobec spółki, wspólników, akcjonariuszy oraz osób trzecich za szkody spowodowane naruszeniem prawa lub umowy albo statutu spółki przekształcanej w trakcie jej przekształcania za wyjątkiem jednak sytuacji gdy nie ponoszą oni winy. Biegły rewident natomiast odpowiada wobec spółki i wspólników spółki przekształcanej za szkody wyrządzone z jego winy. W przypadku gdy biegłych jest kilku ponoszą oni odpowiedzialność solidarną.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zmianami).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?