Czy istnieje możliwość wspólnego opodatkowania dochodów przez małżonków ,jeżeli jeden z nich (...)

Czy istnieje możliwość wspólnego opodatkowania dochodów przez małżonków ,jeżeli jeden z nich zmarł przed złożeniem zeznania podatkowego i nie zdążył złożyć wniosku o łączne opodatkowanie swoich dochodów?
Czy można przywrócić termin do złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania 19% podatkiem liniowym w momencie wejścia do spółki jawnej po zmarłym mężu, który zadeklarował podatek liniowy?
W jaki sposób opodatkować dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej uzyskiwane przez współmałżonka zmarłego podatnika i jego małoletnie dzieci, którzy w miejsce zmarłego podatnika weszli do spółki jako spadkobiercy?

Ad.1. Art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm./ daje możliwość wspólnego opodatkowania małżonków pod warunkiem, że pozostawali oni w związku małżeńskim wspólności ustawowej małżeńskiej prze cały rok podatkowy i przed złożeniem zeznania podatkowego złożyli wspólnie wniosek o łączne opodatkowanie swoich dochodów.

Z pisma złożonego przez podatniczkę wynika, że mąż zmarł nagle i nie zdążył złożyć wspólnie wniosku o łączne opodatkowanie dochodów uzyskanych w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Porady prawne

W związku z powyższym nie można złożyć wspólnego zeznania podatkowego i opodatkować wspólnie dochody osiągnięte w poprzednim roku.

Ad.2. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych /art. 58/ spółka jawna może istnieć, gdy jest co najmniej dwóch wspólników.

W przypadku śmierci jednego z nich spółka ulega likwidacji z mocy prawa, a działania spadkobierców nie mogą doprowadzić do utrzymania spółki../A.Kidyba, kodeks spółek handlowych, Objaśnienia , Zakamycze 2001,wyd.II /.

W przedstawionym przez podatniczkę stanie prawnym przedmiotem spadku jest część majątku spółki, a nie udział w spółce polegający na prowadzeniu działalności gospodarczej.Wspólnie z dziećmi nabyła prawo jedynie do części majątku spółki, która została rozwiązana przez śmierć męża.

Oczywiście ,o ile podatniczka podpisze umowę spółki /nową/ z dotychczasowym wspólnikiem męża, jako osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej może złożyć oświadczenie o wyborze 19 % podatku liniowego /art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych./.

Ad.3. Zgodnie z art. 11 ustawy Kodeks Cywilny /Dz. U. Nr. 16 z 1964 r. poz. 93. ze zmianami/ pełną zdolność do czynności prawnych posiadają osoby pełnoletnie. Art. 14 par. 1 K.C. precyzuje skutki czynności prawnych dokonanych przez osoby nie posiadające zdolności do czynności prawnych i jednocześnie wskazuje, że takie czynności są z mocy prawa nieważne.

Dzieci podatniczki są małoletnie, stwierdzić więc należy, że zgodnie z art. 12 K.C. nie posiadają one zdolności do czynności prawnych , a więc nie mogą skutecznie prowadzić działalności gospodarczej i być wspólnikami spółki jawnej, której istota związana jest z bezpośrednim zaangażowaniem wspólników w sprawy spółki, zaciąganiem zobowiązań i solidarnej odpowiedzialności wobec wierzycieli.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdza się, że w tym przypadku dzieci małoletnie nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, a tym samym osiągać przychodów z tego tytułu, oraz płacić podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika