W jaki sposób należy opodatkować przychody z tytułu sprzedaży 'akcji pracowniczych', otrzymanych (...)

W jaki sposób należy opodatkować przychody z tytułu sprzedaży 'akcji pracowniczych', otrzymanych nieodpłatnie?

Z przytoczonego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż w lipcu 1998r. zawarł umowę nieodpłatnego nabycia akcji pracowniczych, na podstawie której otrzymał akcje zwykłe na okaziciela spółki X. Następnie akcje te zostały zbyte w grudniu 2004r. Zdaniem podatnika akcje te powinny być opodatkowane 19% podatkiem dochodowym.

Na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2005r. zwanej dalej 'updof', z zastrzeżeniem art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) podatek 19% obejmuje dochody ze sprzedaży zarówno akcji nabytych po 1 stycznia 2004r. na giełdzie, w ofercie publicznej, w regulowanym obrocie pozagiełdowym, jak i w inny sposób (bez względu na okres, w którym zostały nabyte), w tym bezpłatnych akcji pracowniczych.

Porady prawne

Przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży akcji nabytych poza giełdą, poza ofertą publiczną i poza regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrotem publicznym - do takich właśnie zaliczają się akcje pracownicze - należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu. Ponieważ jednak akcje pracownicze były otrzymane nieodpłatnie, sprzedający je podatnik może cenę uzyskaną ze sprzedaży pomniejszyć tylko o koszty sprzedaży, jeśli oczywiście zostały poniesione, np. o prowizje przy sprzedaży.

Dochodów ze sprzedaży akcji nie dolicza się do innych dochodów podatnika. Zatem podatnik z dochodu uzyskanego ze zbycia akcji, o których tu mowa, rozliczyć powinien się w odrębnym zeznaniu obejmującym tę kategorię dochodów kapitałowych, obciążonych podatkiem liniowym 19 % (PIT-38).

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika