Vesting – sposób na motywowanie menedżerów spółek kapitałowych

Często spotykamy się z zapytaniami dotyczącymi stosowania środków motywowania członków zarządu i dyrektorów zatrudnianych w spółkach kapitałowych, tak aby spółki te osiągały jak najlepsze wyniki. Odpowiedzią dla osób poszukujących rozwiązań motywacyjnych może być vesting.

Vesting jest rozwiązaniem, które w zamian za osiąganie jak najlepszych wyników spółki, daje nagradzanej osobie możliwość objęcia udziałów lub akcji w tej spółce. Zapisy dotyczące vestingu, jako jedne z tzw. klauzul inwestycyjnych, znajdują się najczęściej w umowach o pracę, lub w kontraktach menedżerskich. Vesting bywa także regulowany jako osobna umowa inwestycyjna. Zapisy dotyczące vestingu uprawniają menedżera do stopniowego obejmowania akcji lub udziałów w spółce kapitałowej po z góry ustalonej cenie i po upływie określonego czasu, a także zazwyczaj po spełnieniu określonych umową warunków.

Porady prawne

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem prawnym, które realizuje klauzule vestingu, jest emisja udziałów albo akcji, poprzez podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Spotykane jest także rozwiązanie pozwalające wprowadzać klauzule vestingu poprzez sprzedaż, na rzecz osoby uprawnionej, już istniejących udziałów albo akcji. Należy mieć na uwadze, iż jeśli vesting będzie realizowany poprzez procedurę podwyższenia kapitału zakładowego spółki, w interesie uprawnionego do objęcia nowych udziałów albo akcji jest precyzyjne opisanie i zabezpieczenie kwestii dotyczących podwyższenia kapitału. W tym zakresie w umowie powinny znaleźć się m.in. zapisy precyzujące terminy do podjęcia uchwał o podwyższeniu kapitału i terminy złożenia przez zarząd wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego.


Aby vesting był skutecznym narzędziem motywacyjnym, zwyczajowo ustala się cenę sprzedaży akcji lub udziałów na poziomie ich wartości nominalnej, co powoduje, iż stanowią one swoistą nagrodę za dobre wyniki. Należy przy tym pamiętać, aby w umowie uwzględnić zabezpieczenie na wypadek zmiany wartości nominalnej udziałów lub akcji. Ponadto często stosuje się rozwiązanie, w którym liczbę akcji albo udziałów możliwych do objęcia przez uprawnionego menedżera, ustala się w przedziałach (tzw. widełkach) warunkowanych lepszymi osiągnięciami. Po przekroczeniu kolejnych wyznaczonych progów, uprawniony menedżer będzie miał prawo nabycia większej liczby udziałów albo akcji. Jako warunki uprawniające do skorzystania z prawa nabycia udziałów albo akcji, w przypadku vestingu najczęściej spotyka się te dotyczące osiągnięcia konkretnych wskaźników ekonomicznych, określonego rezultatu biznesowego, czy też wykonania sprecyzowanego zadania. Dokładne opisanie tych warunków jest kluczowym czynnikiem wpływającym na owocną współpracę.

Bez wątpienia umowy z klauzulami inwestycyjnymi typu vesting zawierane są najczęściej z dyrektorami i członkami zarządu spółek kapitałowych, aby motywować te osoby do osiągania z góry ustalonych celów. Dla wykazania rzeczywistej woli przeznaczenia określonej liczby udziałów albo akcji na realizację postanowień vestingu, zaleca się  zapisywanie klauzul wprowadzających karę umowną w przypadku zaniechania lub niemożności wykonania zobowiązań wynikających z vestingu.


Joanna Bacior

Radca Prawny

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Soboll 2019-06-05 17:23:42

    Czy istnieje możliwość dodania takiej klauzuli do umowy o dzieło z wykonawcą,w ten sposób, że za każde skomercjalizowanie określonego produktu przez niego stworzonego Wykonawca będzie miał możliwość nabycia określonego % udziałów w tej spółce z o.o.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika