Spółka akcyjna - Artykuły dotyczące spółki akcyjnej
-
6.9.2016
Vesting – sposób na motywowanie menedżerów spółek kapitałowych
Często spotykamy się z zapytaniami dotyczącymi stosowania środków motywowania członków zarządu i dyrektorów zatrudnianych w spółkach kapitałowych, tak aby spółki (...)
-
29.6.2015
Bieg terminu określonego w art. 401 § 1 - Wyrok SN z 9.1.2015 r., V CSK 180/14
Dla sposobu obliczenia terminu określonego w art. 401 § 1 KSH należy stosować reguły przewidziane w art. 111 KC w zw. z art. 2 KSH, skoro z przepisów KSH nie wynika nic innego.
-
2.6.2015
Squeeze out czy delisting? A może jedno i drugie?
Squeeze out pozwala na usunięcie ze spółki nielojalnego lub z innego powodu niechcianego akcjonariusza. Tzw. delisting prowadzi do zdjęcia spółki publicznej z giełdy.
-
27.5.2015
Powołanie pełnomocnika przez zgromadzenie wspólników/walne zgromadzenie do reprezentowania spółki w umowach i sporach z członkami zarządu
Zgodnie z ogólnymi zasadami reprezentacji spółkę kapitałową reprezentuje zarząd, którego członkowie wybierani są z grona akcjonariuszy lub spoza niego przez Radę Nadzorczą (...)
-
13.5.2015
Powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy
Organem właścicielskim w spółce akcyjnej jest walne zgromadzenie akcjonariuszy. Jako organ, na którym reprezentowani są inwestorzy oraz kapitał zakładowy spółki, podejmuje (...)
-
10.2.2015
Prawo ochronne na znak towarowy jako przedmiot wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej
Prawo ochronne na znak towarowy może być przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej. Wkładem tym będzie prawo płynące z rejestracji znaku towarowego we właściwym (...)
-
22.1.2015
Nieautonomiczny charakter interesu spółki handlowej
Sąd Apelacyjny w Warszawie, VI Wydział Cywilny w wyroku z dnia 04.12.2013 r. w sprawie pod sygn. akt VI ACa 290/13 stanął na stanowisku, zgodnie z którym interes spółki handlowej winien (...)
-
7.10.2013
Zastosowanie art. 15 Kodeksu Spółek Handlowych - komentarz do wyroku sądu najwyższego III CZP 69/10
Ustawa z dnia 15 września 2000 roku Kodeks Spółek Handlowych, (dalej: „KSH”), zawiera rozwiązania, których celem jest ochrona interesów spółki i wspólników (...)
-
3.12.2012
Organy nadzoru w spółkach handlowych
Działalność każdej spółki kapitałowej wymaga nadzoru. W przypadku spółki z o.o. nadzór ten mogą sprawować wspólnicy, jednakże w określonych sytuacjach nadzór (...)
-
6.8.2012
Czy odwołany członek zarządu może żądać przywrócenia do pracy?
O tym, czy odwołany członek zarządu spółki (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej), zatrudniony w spółce w ramach stosunku pracy może żądać przywrócenia do pracy (...)
-
4.7.2012
Podatek od czynności cywilnoprawnych - zawarcie i zmiana umowy spółki
Wśród czynności cywilnoprawnych będących przedmiotem opodatkowania na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest również umowa spółki (akt założycielski), a także zmiana (...)
-
21.5.2012
Walne zgromadzenie akcjonariuszy: możliwe także drogą elektroniczną
Praktyka pokazuje, że Walne Zgromadzenie rozumiane jako ogół zebranych w jednym czasie i miejscu akcjonariuszy spółki akcyjnej wyrażających swoją decyzję w sprawach określonych w (...)
-
1.2.2012
Zanim powstanie statut spółki akcyjnej
Statut spółki akcyjnej, to podstawowy dokument wyznaczający prawa i obowiązki akcjonariuszy a także regulujący ład korporacyjny w spółce. Opracowując statut, można skorzystać z powszechnie (...)
-
28.6.2011
Rada nadzorcza w spółce akcyjnej
Zarząd, jako organ zarządzający spółką akcyjną nie może pozostać bez kontroli wspólników. Ponieważ skala czynności dokonywanych przez zarząd, a także liczba akcjonariuszy nie pozwala na (...)
-
26.10.2010
Rodzaje akcji w spółkach akcyjnych
Akcja jest świadectwem uczestnictwa akcjonariusza w tworzeniu majątku spółki. Na podstawie akcji może on wykonywać przyznane akcjonariuszom uprawnienia - ma prawo głosu, prawo do dywidendy (...)
-
16.11.2009
Czy jest możliwe skuteczne zawieszenie działalności gospodarczej spółki handlowej?
20 września 2008 r. weszła w życia ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Wśród licznych zmian, nowelizacja (...)
-
4.11.2009
Francuska Spółka Akcyjna: SOCIETE ANONYME. Ogólna charakterystyka
Francuska spółka handlowa SA (Société Anonyme) uregulowana jest przepisami art. L. 224-1 do L. 225-270 francuskiego Kodeksu Handlowego (Code de Commerce).
-
22.7.2009
Zakładanie firmy w tzw. jednym okienku
Drugą fazę od dawna planowanej generalnej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ma zaś stanowić ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (...)
-
19.6.2009
Transgraniczne łączenie spółek kapitałowych
W związku z wydaniem Dyrektywy 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych dokonano zmian w Kodeksie (...)
-
15.5.2009
Kto i na jakich zasadach może założyć spółkę europejską
W związku działaniem i celem Unii Europejskiej, państwa członkowskie zmierzają do utworzenia m.in. rozwoju gospodarczego Wspólnoty, jak i do ujednolicenia systemu prawnego w tym zakresie. Wyrazem (...)
-
3.3.2009
Kto i na jakich zasadach może emitować obligacje?
Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza - uprawnionego) i zobowiązuje się wobec niego (...)
-
16.7.2008
Uczestnictwo pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek
W związku z wprowadzeniem regulacji dotyczącej transgranicznego łączenia spółek kapitałowych, należało również uregulować sytuację pracowników łączących się spółek. Problematyka ta (...)
-
14.7.2008
Prawo do dywidendy - opinia prawna
Kwestia samodzielnego zbycia prawa do dywidendy nie została unormowana w przepisach Kodeksu spółek handlowych. W doktrynie powszechnie przyjmuje się jednak, że prawo do dywidendy może być przedmiotem (...)
-
14.7.2008
Przymusowe wykupienie akcji spółki akcyjnej - opinia prawna
Kodeks spółek handlowych wprowadził do polskiego obrotu gospodarczego nową instytucję prawną tj. możliwość przymusowego wykupu akcji drobnego akcjonariusza. Zastosowanie jej jest dopuszczalne (...)
-
14.7.2008
Problem zgody organów spółki akcyjnej na posiadanie udziałów w spółce z o.o. przez członka zarządu - opinia prawna
Niniejsza opinia dotyczy zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej przez członków zarządu spółki. Zgodnie z art. 380 § 1 kodeksu spółek handlowych członek zarządu nie może bez zgody spółki (...)
-
14.7.2008
Zmiana statutu spółki akcyjnej
Statut spółki akcyjnej określa prawa i obowiązki akcjonariuszy a także sposób podejmowania uchwał oraz funkcjonowania organów spółki akcyjnej. Statut ten może być zmieniony uchwałą walnego (...)
-
10.7.2008
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji - opinia prawna
Z kodeksu spółek handlowych nie wynika wprost, że uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy o podwyższeniu kapitału zakładowego powinna zawierać postanowienia dotyczące określenia serii nowych (...)
-
10.7.2008
Przeniesienie wierzytelności z tytułu dywidendy w spółce akcyjnej - opinia prawna
W przedmiotowej opinii mamy do czynienia z tzw. wierzytelnością przyszłą warunkową, tzn. wierzyciel spółki uzyska dywidendę pod warunkiem, że spółka w danym roku obrotowym osiągnie zysk i jednocześnie (...)
-
8.7.2008
Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego
Członkowie zarządów spółek prawa handlowego mają szeroki zakres kompetencji i daleko posuniętą niezależność w sprawowaniu swych funkcji. Niejednokrotnie za pełnienie obowiązków otrzymują (...)
-
2.7.2008
Jak podwyższyć kapitał w spółce akcyjnej? - Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego
Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego może polegać na zmianie statutu spółki i emisji nowych akcji lub podwyższeniu wartości nominalnej dotychczasowych akcji. Podwyższenie kapitału zakładowego (...)
-
1.7.2008
Squeeze out-czyli wykupienie akcji drobnych akcjonariuszy
Kodeks spółek handlowych wprowadził do polskiego prawa handlowego możliwość wykluczenia ze spółki akcyjnej akcjonariuszy mniejszościowych. Wykluczenie to, tzw. wyciśnięcie (squeez out), ma na (...)
-
17.6.2008
Świadectwa tymczasowe, użytkowe i założycielskie w spółce akcyjnej
Spółka akcyjna obok akcji, które są papierami wartościowymi, oraz są tytułem uczestnictwa w dochodach spółki, może wydawać także inne dokumenty, które uprawniają do partycypacji w zysku spółki. (...)
-
16.6.2008
Księga akcyjna - treść i podmioty zobowiązane do jej prowadzenia
Każda spółka akcyjna powinna prowadzić księgę akcyjną, w której zapisywane są akcje imienne oraz świadectwa tymczasowe. Organem, który prowadzi księgę akcyjną jest zarząd. Księga odzwierciedla (...)
-
16.6.2008
Prawa akcjonariuszy mniejszościowych w spółce akcyjnej
Fundamentalną zasadą funkcjonowania spółki akcyjnej jest zasada rządów większości nad mniejszością czyli dominacja akcjonariuszy posiadających akcje reprezentujące znaczną część kapitału (...)
-
16.6.2008
Obniżenie kapitału zakładowego spółki akcyjnej
Wysokość kapitału zakładowego określa statut spółki akcyjnej. Kapitał ten nie może być niższy niż 500 000 złotych. Określenie w statucie zbyt dużego kapitału zakładowego może być w pewnych (...)
-
9.6.2008
Najprostsza metoda założenia spółki akcyjnej
Spółka akcyjna to typowa spółka kapitałowa. Celem jej utworzenia jest zwykle zebranie kapitału od bardzo wielu akcjonariuszy. Dzięki temu jest możliwe osiągnięcie celów przekraczających możliwości (...)
-
9.6.2008
Spółka akcyjna w organizacji
Spółka akcyjna powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Jest to wpis konstytutywny, tworzący podmiot prawny - spółkę akcyjną. Jednakże dzień wpisu do rejestru spółki akcyjnej z reguły nie pokrywa (...)
-
28.5.2008
Rozporządzanie akcjami w spółkach akcyjnych
Akcje są papierami wartościowymi, które mogą być przedmiotem obrotu cywilnoprawnego. Ucieleśniają one określone w kodeksie spółek handlowych uprawnienia i obowiązki a także stanowią dowód (...)
-
28.5.2008
Akcje własne spółki akcyjnej
Kapitał zakładowy spółki akcyjnej musi być sfinansowany ze środków pochodzących spoza spółki. Dlatego też spółka akcyjna nie może nabywać akcji przez nią wyemitowanych (akcji własnych). (...)
-
28.5.2008
Prawo do dywidendy w spółce akcyjnej
Akcjonariusze uprawnieni są do udziału w zysku spółki. Udział w zysku to dywidenda, która wypłaca się w stosunku, w jakim każdy z akcjonariuszy uczestniczy w udziale w kapitale zakładowym spółki. (...)