Prawo spółek: Spółka akcyjna - Artykuły (strona: 2)

Prawo do dywidendy w spółce akcyjnej

28.5.2008

Akcjonariusze uprawnieni są do udziału w zysku spółki. Udział w zysku to dywidenda, która wypłaca się w stosunku, w jakim każdy z akcjonariuszy uczestniczy w udziale w kapitale zakładowym spółki. Prawo do dywidendy przysługuje tylko wówczas gdy spółka osiągnie zysk oraz gdy WZA przeznaczy (...)

Uprawnienia informacyjne akcjonariuszy

28.5.2008

Prawo do informacji jest prawem korporacyjnym i przysługuje ono każdemu akcjonariuszowi bez względu na wielkość reprezentowanego przez niego kapitału zakładowego. Prawo to przysługuje również posiadaczom akcji niemych, a także zastawnikowi oraz użytkownikowi akcji. Akcjonariusz ma prawo (...)

Walne zgromadzenie akcjonariuszy - zasady zwoływania i obrad

22.5.2008

Walne zgromadzenie akcjonariuszy (WZA) jest organem spółki, na którym reprezentowany jest kapitał zakładowy spółki i jej inwestorzy. Jest ono naczelnym organem spółki, którego decyzje - podejmowane w formie uchwał - wytyczają kierunek rozwoju spółki i (...)

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki akcyjnej ze środków spółki

19.5.2008

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki polega na dokonaniu rachunkowego przesunięcia tzw. przeksięgowania określonych kwot z innych kapitałów własnych spółki (kapitału zapasowego lub rezerwowego), na kapitał zakładowy. W wyniku podwyższenia kapitału zakładowego ze środków (...)

Rozwiązanie i likwidacja spółki akcyjnej

14.5.2008

Rozwiązanie i likwidacja spółki skutkuje obowiązkiem upłynnienia majątku spółki oraz spłaty wierzycieli. To zadanie stojące przed likwidatorami. Po dokonaniu tych czynności następuje spłata akcjonariuszy, którzy zainwestowali w spółce swój kapitał. Otwarcie (...)

Zarząd spółki akcyjnej

5.5.2008

Spółka akcyjna musi posiadać zarząd. Jest on organem prowadzącym sprawy spółki i reprezentującym ją wobec podmiotów trzecich. Ustawa nie wymaga od członków zarządu żadnego przygotowania merytorycznego. Jednak zakres ich obowiązków a także odpowiedzialność jaka na nich spoczywa uzasadnia, (...)

Rada administrująca jako jedyny organ SE w systemie monistycznym

16.4.2008

Ze względu na fakt niejednolitego administrowania spółkami akcyjnymi w państwach Unii Europejskiej, spółki europejskie mogą opierać się bądź na systemie dualistycznym, bądź też na systemie monistycznym. W niniejszym artykule zostanie szczegółowo opisana problematyka związana z jednym (...)

Pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki

4.9.2007

Na członka zarządu spółki, prócz obowiązków przewidzianych w Kodeksie spółek handlowych, nałożone są liczne obowiązki wynikające z ustaw szczególnych. Artykuł niniejszy stanowi syntezę głównych, pozakodeksowych obowiązków członków (...)

Zmiany w ksh - spółki kapitałowe

13.10.2004

Wspólnicy i członkowie organów spółek kapitałowych powinni zapoznać się ze zmianami wprowadzonymi do Kodeksu spółek handlowych ustawą z dnia 12 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika