Forma umowy zbycia akcji spółki akcyjnej

Pytanie:

"Czy do sprzedaży akcji (akurat w tym przypadku chodzi o ok. 34 % w kapitale zakładowym) wymagana jest szczególna forma umowy, czy wystarczy umowa pisemna?"

Odpowiedź prawnika: Forma umowy zbycia akcji spółki akcyjnej

Jedną z charakterystycznych cech spółki akcyjnej jako formy prowadzenia działalności gospodarczej jest zasada zbywalności akcji określona w art. 337 par. 1 kodeksu spółek handlowych. Zasada ta dotyczy zarówno akcji imiennych, jak i akcji na okaziciela. Kodeks spółek handlowych nie przewiduje szczególnych wymogów co do formy, w jaką winna spełnić umowa stanowiąca podstawę (causa) zbycia (sprzedaży) akcji. Należy zatem stwierdzić, iż umowa taka może być zawarta w każdej formie dopuszczonej przez przepisy polskiego prawa cywilnego, w tym - rzecz jasna - w zwykłej formie pisemnej (nie jest to jednak forma pisemna pod rygorem nieważności, lecz zastrzeżona jedynie dla celów dowodowych - art. 74 kodeksu cywilnego). Można ewentualnie rozważyć sytuację, w której statut spółki akcyjnej przewiduje określoną, szczególną formę czynności prawnej (tu: sprzedaży akcji) pomiędzy samymi akcjonariuszami (art. 76 kc) - wówczas czynność ta dochodzi do skutku tylko przy zachowaniu zastrzeżonej formy. Jednakże gdy strony zastrzegły dokonanie czynności prawnej w formie pisemnej, nie określając skutków niezachowania tej formy, poczytuje się w razie wątpliwości, że forma została zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andrzej 2021-06-15 02:11:10

    Nabyłem akcje sp. z o.o. od wspólnika na podstawie umowy pisemnej i KRS zażądał umowy potwierdzonej notarialnie.

  • marek 2011-12-09 11:18:24

    rozumiem, ze notarisza nie trzeba?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika