Obniżenie kapitału zakładowego spółki akcyjnej

Sposoby obniżenia kapitału zakładowego

Wysokość kapitału zakładowego w połączeniu z ilością akcji w danej spółce akcyjnej odzwierciedla wartość każdej z akcji. Dlatego też obniżenie kapitału zakładowego musi w określony sposób wpływać albo na ilość akcji w spółce akcyjnej albo na wartość tych akcji. Kodeks spółek handlowych przewiduje trzy sposoby obniżenia kapitału zakładowego:

  1. poprzez umorzenie akcji - wówczas pewna ilość akcji zostaje wycofana z obrotu a co się z tym wiąże wartość, którą one wyrażają stanowi kwotę, o jaką obniżony zostaje kapitał zakładowy.

  2. obniżenie kapitału zakładowego może nastąpić także poprzez połączenie akcji - wówczas wartość jednej akcji powstałej w wyniku połączenia jest mniejsza od sumy wartości akcji połączonych.

  3. trzecim sposobem obniżenia kapitału zakładowego jest obniżenie wartości akcji. Należy jednak pamiętać, że w wyniku obniżenia kapitału zakładowego wartość każdej z akcji nie może niższa niż 1 grosz.

Kodeks spółek handlowych przewiduje jednak jeszcze jeden sposób obniżenia wartości kapitału zakładowego. Jest nim podział spółki przez wydzielenie nowej spółki.

Sposób obniżenia kapitału zakładowego musi być określony w ogłoszeniu o zwołaniu WZA, na którym ma zostać podjęta uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego.

Zmiana statutu

Obniżenie kapitału zakładowego wymaga zmiany statutu. Zmianę statutu może uchwalić jedynie walne zgromadzenie akcjonariuszy. W ogłoszeniu o walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, na którym planowana jest zmiana kapitału zakładowego poprzez zmianę statutu należy podać informacje o kwocie, o która kapitał zakładowy ma być obniżony oraz sposób obniżenia. Zawiadomienie o WZA powinno przedstawiać również cel obniżenia kapitału zakładowego.

Obniżenie kapitału zakładowego - jako zmiana statutu - wymaga powzięcia uchwały większością trzech czwartych głosów, chyba że statut przewiduje surowsze warunki zmiany statutu.

Samo powzięcie uchwały nie skutkuje jednak automatycznym obniżeniem kapitału zakładowego. W celu prawidłowego obniżenia kapitału zakładowego konieczne jest przeprowadzenie tzw. postępowania konwokacyjnego.

Obniżenie kapitału zakładowego przez zarząd

Jedną z przyczyn obniżenia kapitału zakładowego jest umorzenie akcji. Umorzenie akcji jest dopuszczalne jeżeli statut tak stanowi. Umorzenie następuje na podstawie uchwały WZA o umorzeniu. Jednak w przypadku tzw. automatycznego umorzenia akcji uchwalę WZA o umorzeniu a także uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego zastępuje uchwała zarządu. Uchwała ta powinna być zaprotokołowana przez notariusza (a nie podjęta w formie aktu notarialnego - wystarczy bowiem zaprotokołowanie przez notariusza). W tym przypadku obniżenie kapitału następuje na podstawie uchwały zarządu.

Podobna sytuacja następuje w przypadku umorzenia akcji własnych spółki, które nie zostały zbyte w określonym przez k.s.h. terminie. Wówczas umorzenie akcji a także obniżenie kapitału zakładowego będące skutkiem tego umorzenia następuje na mocy uchwały zarządu zaprotokołowanej przez notariusza.

Postępowanie konwokacyjne

Wysokość kapitału zakładowego świadczy o sile finansowej spółki. Wobec osób trzecich spółka o wysokim kapitale zakładowym staje się bardziej wiarygodna i bezpieczna pod względem inwestycyjnym. Choć spółka akcyjna odpowiada całym swoim majątkiem za swe zobowiązania a nie tylko wysokością kapitału zakładowego, to wysokość tego kapitału stanowi minimalny zakres odpowiedzialności spółki. Dlatego też obniżenie kapitału zakładowego może zaniepokoić wierzycieli spółki akcyjnej, którzy mogą obawiać się o spłatę swych należności. Postępowanie konwokacyjne ma na celu powiadomienie wszystkich wierzycieli spółki o dokonaniu obniżenia kapitału.

Postępowanie to przeprowadza zarząd spółki akcyjnej. Zobowiązany jest on zawiadomić wszystkich wierzycieli spółki o powziętej uchwale obniżającej wysokość kapitału zakładowego. Zarząd powinien uczynić to niezwłocznie, zaznaczając zawiadomieniu aby wierzyciele, którzy nie zgadzają się na obniżenie kapitału zakładowego, wnieśli w terminie trzech miesięcy od dnia zawiadomienia swój sprzeciw.

Wierzytelności wierzycieli, którzy wnieśli sprzeciw w terminie, powinny być przez spółkę zaspokojone lub w odpowiedni sposób zabezpieczone. Wierzycieli, którzy nie zgłosili sprzeciwu uważa się za zgadzających się na obniżenie kapitału. Sprzeciw wniesiony przez wierzycieli po w/w terminie trzymiesięcznym nie zostanie uwzględniony, albowiem jest to termin zawity - bezwzględnie obowiązujący.

Kiedy nie przeprowadza się postępowania konwokacyjnego?

Przeprowadzenie postępowania konwokacyjnego jest niezbędnym warunkiem skutecznego obniżenia kapitału zakładowego. Jednakże w pewnych sytuacjach przeprowadzenie postępowania konwokacyjnego nie jest konieczne. Dotyczy to sytuacji, w których:

  1. Pomimo obniżenia kapitału zakładowego spółki nie zwraca się akcjonariuszom dokonanych przez nich wkładów na akcje, ani też nie zostają oni zwolnieni od wniesienia wkładów na kapitał zakładowy, a równocześnie z jego obniżeniem następuje podwyższenie kapitału zakładowego co najmniej do pierwotnej wysokości w drodze nowej emisji, której akcje zostaną w całości opłacone, albo

  2. Obniżenie kapitału zakładowego ma na celu wyrównanie poniesionych strat lub przeniesienie określonych kwot do kapitału rezerwowego, albo

  3. Obniżenie kapitału zakładowego następuje w przypadku, w którym Zarząd dokonał umorzenia akcji własnych spółki, które nie zostały zbyte w określonym przez kodeks terminie.

W przypadku, o którym mowa w punkcie 1, jeżeli o przeznaczeniu kwot uzyskanych z obniżenia kapitału zakładowego nie postanowiono w uchwale o obniżeniu kapitału, zwiększają one kapitał zapasowy spółki.

W przypadkach obniżenia kapitału zakładowego, o których mowa w punktach 2 i 3 kwoty uzyskane z obniżenia kapitału zakładowego przelewa się na osobny kapitał rezerwowy, który może być wykorzystany jedynie na pokrycie strat.

ObowiÄ…zki rejestracyjne

Obniżenie kapitału staje się skuteczne z chwilą wpisu tego obniżenia do rejestru. Obowiązek zawiadomienia sądu o dokonanym obniżeniu spoczywa na zarządzie spółki akcyjnej.

Do zgłoszenia obniżenia kapitału zakładowego należy dołączyć:

  • uchwaÅ‚Ä™ walnego zgromadzenia albo zarzÄ…du o obniżeniu kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego,

  • dowód zatwierdzenia zmiany statutu przez wÅ‚aÅ›ciwy organ wÅ‚adzy publicznej, jeżeli do zmiany statutu takie zatwierdzenie jest wymagane,

  • dowody należytego wezwania wierzycieli,

  • oÅ›wiadczenie wszystkich czÅ‚onków zarzÄ…du, stwierdzajÄ…ce, że wierzyciele, którzy zgÅ‚osili sprzeciw w terminie 3 miesiÄ™cy od ich zawiadomienia, zostali zaspokojeni lub zabezpieczeni.

Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego nie może być zgłoszona do sądu rejestrowego po upływie sześciu miesięcy od dnia jej powzięcia.

 

Pamiętaj, że:

  • obniżenie kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego wymaga zmiany statutu

  • w celu obniżenia kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego konieczne jest przeprowadzenie postÄ™powania konwokacyjnego, z przedstawionymi powyżej wyjÄ…tkami

  • obniżenie kapitaÅ‚u nastÄ™puje z chwilÄ… wpisu obniżenia do rejestru.

  • należy pamiÄ™tać o obowiÄ…zku zgÅ‚oszenia zmiany statutu spółki do urzÄ™du skarbowego

 

Podstawa prawna:


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika