opodatkowanie zerową stawką podatku VAt usług składowania towarów /niewspólnotowych /w skladzie (...)

opodatkowanie zerową stawką podatku VAt usług składowania towarów /niewspólnotowych /w skladzie celnym .

Na podstawie art.14'b'par.5 pkt2 u.o.p. zmieniam z urzedu postanowienie Naczelnika U.S. w sprawie interpretacji przepisow prawa podatkowego i postanawiam orzec w sposob nastepujący:

stanowisko strony zawarte we wniosku z dn.02.03.05r. jest nieprawidłowe

Pismem z dn.02.03.05r. strona wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretaccji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, przedstawiają następujący stan faktyczny.Spólka w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi składowania towarów w składzie celnym i magazynie czsowego składowania .Składowane towary mają status towarow niewspólnotowych i są własnością osób majacych siedzibę poza obszrem Wspólnoty Europejskiej.Towary po składowaniu są wywożone poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej.Towary wprowadzone do składu celnego są obejmowane procedurą składu celnego, a przy wyprowadzeniu są obejmowane procedurą tranzytu.Towary wprowadzone do magazynu czasowego składowania są składowane czasowo, po wyprowadzeniu ze składu są obejmowane procedurą tranzytu. za świadczone usługi Spółka wystawia faktury z zastosowaniem 22% stawki VAt.

Porady prawne

Zapytanie podatnika dotyczy możliwości opodatkowania wyżej wymienionych czynności preferencyjną stawką podatkową w wys. 0% przewidzianą w art.83 ust.1 pkt 21 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i uslug. Postanowieniem z dn.03.06.05r. Naczelnik U.S. uznał , że w opisanym stanie faktycznym Spółka jest uprawniona do stosowania 0% VAT na podstawie w/w art 83 ust .1 pkt21 ustawy o VAT , ponieważ usługi skladowania w skladzie celnym i magazynie czasowego skladowania są związane bezpośrednio z eksportem.

Działając na podstawie przepisow art.14b par.5 pkt2 u.o.p. stwierdzam ,że w/w postanowienie rażąco narusza prawo.Zgodnie z przepisem art.83ust1.pkt21 ustawy , stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów.

Rozstrzgając zapytanie podatnika w zakresie możliwości zastosowania 0% VAT na podstawie w/w art.83 ust.1 pkt21 należy mieć w polu widzenia zarowno definicję eksportu sformułowaną w ustawie o VAT jak również w tym konteście wspólnotowe przepisy celne. Zgodnie z art.2pkt8 ustawy o VAT za eksport towarów uważa się potwierdziny przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarow z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art.7 ust.1 pkt 1-4 , jeżeli wywóz jest dokonywany przez:a/ dostawcę lub na jego rzecz lub,b/ nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz.

Powyższe oznacza , że eksport ma miejsce wówczas , gdy wywóz towarow następuje m.in. w wykonaniu przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak wlaściciel. Pojęcie procedury wywozu zostało zdefiniowane w art.161 rozporządzenia Rady/EWG/ NR 2913/02 Z DN.12.10.92R. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny w sposób następujący , cyt.'Procedura wywozu pozwala na wyprowadzenie towaru wspólnotowego poza obszar celny Wspólnoty'

Za towary wspólnotowe w świetle w./w przepisów rozporządzenia rady /EWG/ uważa się towary całkowicie uzyskane na obszarze Wspólnoty bez udziału towarów przywiezionych z krajów lub terytoriów niebędących częścia obszaru celnego Wspólnoty.Ponadto towary przwiezione z państw lub terytoriow niebędących częścią obszaru celnego Wspólnoty i dopuszczone do obrotu oraz uzyskane lub wyprodukowane na tym obszarze z towarow wymienionych powyżej .W składzie celnym przy zastosowaniu procedury skladu celnego okreslonej w art.98 rozporządzenia skladowane mogą być towary niewspolnotowe niepodlegające w tym czasie należnościom celnym przywozowym ora środkom polityki handlowej.

Dokonując oceny prawnej okoliczności stanu faktycznego stwierdzam ,że podatnik nie jest uprawniony do stosowania 0% stawki podatku , przewidzianej w art.83 ust.1 pkt21 ustawy o VAT dla usług związanych bezpośrednio z eksportem.Wywóz towarów niewspolnotowych po ich uprzednim składowaniu w składzie celnym lub magazynie czasowego składowania oraz wykonywanie usług składowania towarów w składzie celnym i magazynie czasowego składowania jako nie związane z eksportem towarow nie podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką w wys. 0%.

Na decyzję nin iejszą sluży prawo wniesienia odwolania do Dyrektora Izby skarbowej w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika