Czy do egzekucji z emerytury stosuje się zasady egzekucji z rachunku bankowego - opinia prawna
Stan faktyczny
Proszę o wyjaśnienie czy może być dokonywane zajęcie z emerytury wypłacanej z rachunku bankowego przez komornika na podstawie ustawy z dnia 17 czerwca 2005 r o zmianie ustawy kodeksu postępowania cywilnego ( Dz. U nr 150 poz. 1239 ) art. 890 par. 2 w nowym brzmieniu oraz par. 2[1] , art. 2 i 4? Z wnioskiem takim zwróciłem się do komornika o wykreślenie zajęcia emerytury wynoszącej 958,17 zł brutto. Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie w III kwartale 2005 r wynosiło 2347,24 zł . Natomiast komornik odpisał, iż powołany przepis art. 890 par. 2 [1] nie znajduje zastosowania dla egzekucji z wynagrodzenia za pracę, jakim w istocie jest zajęcie świadczenia emerytalnego dłużniczki, a jedynie do egzekucji z rachunku bankowego, z którego komornik w niniejszym postępowaniu nie prowadzi skutecznego postępowania. Egzekucja jest prowadzona przez komornika na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego, o zajęciu emerytury lub renty powiadamiając Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na niniejsze pismo komornika została złożona skarga do Sądu Rejonowego.
Opinia prawna
Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:
-
ustawa z dnia 17 listopada 1964 roku kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 r., nr 43, poz. 296 ze zmianami),
-
ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., nr 39 poz. 353 ze zmianami),
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, wierzytelność egzekwowana jest z wypłacanej emerytury. W związku z tym, że emerytury wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zajęcie odpowiedniej wysokości emerytury następuje już w ZUS, a na konto bankowe emeryta wypłacana jest kwota emerytury po odjęciu od niej zajętej przez komornika kwoty. Jak wynika z powyższego, w analizowanym przypadku nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące egzekucji z rachunku bankowego, gdyż komornik dokonuje egzekucji bezpośrednio u wypłacającego emeryturę, tj. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Brak w analizowanym przypadku zajęcia rachunku bankowego, gdyż zajęta jest część emerytury przekazywana na ten rachunek. Gdyby egzekucja prowadzona była bezpośrednio z rachunku bankowego, art. 890 § 21 kodeksu postępowania cywilnego znalazłby zastosowanie. Ponieważ egzekucja polega na zajęciu części emerytury bezpośrednio w ZUS, nie może być mowy o zajęciu rachunku bankowego, w związku z czym powołany przepis nie znajduje zastosowania.
Znajdują zastosowanie natomiast przepisy ustawy o emeryturach i rentach wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 141 ust. 1 pkt 1 lit. c powołanej ustawy, emerytury są wolne od egzekucji w części stanowiącej 50% kwoty najniższej emerytury lub renty, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?