Pełnomocnictwo do rachunku bankowego

Pytanie:

Czy osoba upoważniona do korzystania z konta bankowego posiada takie same prawo do korzystania z niego, jak właściciel? Czy prawo to jest ograniczone odrębnymi przepisami?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisy prawa bankowego nie ustanawiają szczególnych przepisów dla pełnomocnictwa do rachunku bankowego. W praktyce, zakres, treść i rodzaje czynności jakie można wykonywać posiadając pełnomocnictwo do rachunku bankowego z reguły jest określana przez regulaminy poszczególnych banków.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

MADA

23.11.2011 9:54:48

Re: Pełnomocnictwo do rachunku bankowego

Przez 10lat byłam pełnomocnikiem do konta walutowego mamy,która przebywała wówczas za granicą.Po wygasnięciu umowy o kntach spisanej przez bank z moja mamą ,ja zostałam właścicielem tego konta poniewaz gdybym tego nie zrobiła oszczędności przejąłby skarb państwa.Co o tym mówia przepisy i czy można mnie zmusić do zwrotu tej gotówki która jest na tym koncie mojej mamie .Nadmieniam iż jest ona osobą która nie potrafi zarzadzac swoimi dochodami. Proszę o odpowiedż.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 5.11.2004

  Rachunek wspólny

  Jednym z typów rachunków bankowych jest rachunek wspólny, różnice w umowie wynikają tutaj ze strony podmiotowej takiej umowy, gdyż jak sama nazwa wskazuje jest to rachunek (...)

 • 16.3.2009

  Na czym polega akredytywa?

  Akredytywy znajdują zastosowanie zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Akredytywa gwarantuje dostawcy bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności, a odbiorcy pozwala uzależnić (...)

 • 5.11.2004

  Rodzaje rachunków bankowych

  Ustawa prawo bankowe wskazuje, jakie rodzaje rachunków bankowych mogą być prowadzone przez banki. Pomimo, iż wszystkie typy należą do tej samej „rodziny” rachunków bankowych, różnią (...)

 • 11.5.2009

  Środki pieniężne na rachunkach oszczędnościowych wolne od zajęcia

  Jak powszechnie wiadomo, jednym ze sposobów przeprowadzenia egzekucji komorniczej jest egzekucja z rachunku bankowego dłużnika. Podobnie jednak jak w przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę, ustawodawca (...)

 • 5.11.2004

  Podmioty, dla których prowadzone są rachunki bankowe

  Rachunek bankowy może być prowadzony dla określonego w ustawie podmiotu. Prowadząc rachunki bankowe, bank ma obowiązek kierować się zasadą, zgodnie z którą może on swobodnie dysponować (...)