Potrącenie wierzytelności zajętej przez bank
Pytanie:
"Komornik dokonał zajęcia rachunku bankowego, na który wpływają środki finansowe firmy. Firma posiada kredyt w tym banku i bank z wpływów na zajęty przez komornika rachunek dokonał potrącenia na poczet spłaty rat kredytu. Czy bank może skutecznie dokonać takiego potrącenia pieniędzy na poczet rat kredytowych wymagalnych, z rachunku który jest zajęty przez komornika? Jaka jest podstawa prawna takiego potrącenia, czy działanie banku jest zgodne z prawem?"
Odpowiedź prawnika: Potrącenie wierzytelności zajętej przez bank
Art. 93 ust. 2 prawa bankowego dopuszcza potrącenie przez bank ze swego długu wierzytelność, której termin wymagalności jeszcze nie nadszedł, jeżeli podmiot będący dłużnikiem został postawiony w stan likwidacji oraz we wszystkich tych przypadkach, gdy służy bankowi prawo ściągnięcia swych wierzytelności przed nadejściem terminu płatności. Potrącenie nie może być dokonane w zakresie, w jakim wierzytelność z rachunku bankowego została zajęta jako przedmiot egzekucji należności z tytułu zobowiązań podatkowych.
Tak więc poza przypadkiem zobowiązań podatkowych, bank może skutecznie potrącić swoją wierzytelność pomimo zajęcia rachunku bankowego w związku z wierzytelnością innego wierzyciela, czyniąc to wcześniejsze zajęcie bezprzedmiotowym. Uzasadnieniem tej regulacji jest ochronna interesów klientów banku, którzy powierzyli mu swoje pieniądze.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?