Zajęcie konta a wpłacanie zasądzonych alimentów

Pytanie:

"Córka ma konto bankowe zajęte przez komornika na 3400 zł. Na to samo konto wpływają alimenty od byłego męża zgodnie z wyrokiem sądu po 900 zł miesięcznie. Czy bank musi te alimenty odprowadzić do komornika z powodu zajęcia? Czy alimenty otrzymane nie są wolne od zajęcia, bo przecież beneficjentem alimentów jest dziecko?"

Odpowiedź prawnika: Zajęcie konta a wpłacanie zasądzonych alimentów

Zgodnie z art. 833 par. 6 kodeksu postępowania cywilnego nie podlegają egzekucji między innymi świadczenia alimentacyjne, zaliczki alimentacyjne. Z uwagi na egzekucje z rachunku bankowego komornik dokonuje zajęcia rachunku bankowego wraz ze środkami znajdującymi się na tym rachunku i zakazuje wypłat bez jego zgody. Komornik nie wie skąd pochodzą środki pieniężne znajdujące się na rachunku dłużnika. Zgodnie zaś z art. 890 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego zakaz wypłat z tego rachunku nie dotyczy bieżących wypłat na zasądzone alimenty do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353, ze zmianami). Wypłata na alimenty następuje na podstawie tytułu wykonawczego stwierdzającego obowiązek dłużnika do płacenia alimentów. Bank dokonuje wypłat, o których mowa wyżej na podstawie zezwolenia komornika. Wypłaty na alimenty następują do rąk uprawnionego do tych świadczeń. Uprawnionym do tych świadczeń jest dziecko, zaś dysponentem w imieniu dziecka jest jego opiekun.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Hanna Gołębiewska 2013-06-30 11:15:48

    1.Bardzo proszę o wyjaśnienie, jak przedstawia się sytuacja, gdy na zajęty rachunek bankowy matki wpływają alimenty zasądzone na dzieci, które są potrącane drogą komorniczą z poborów ojca i przez komornika wpłacane na to konto, a zajęcia w/w konta dokonuje inny komornik sądowy. 2.Czy zajęcie komornicze na rachunku bankowym może obejmować pobory w wysokości powyżej średniego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, jeżeli z tych poborów jest już prowadzona egzekucja, a na rachunek bankowy wpływają tylko kwoty pozostałe po uprzednim potrąceniu przez komornika?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika