Emerytura z Polski dla osoby zamieszkałej za granicą - opinia prawna

Stan faktyczny

Mieszkam w Kanadzie. Przepracowałem w Polsce 24 lata. Jakie mam szanse na emeryturę i co powinienem zrobić, aby ją uzyskać?

Opinia prawna

Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 39 poz. 353).

Niniejsza porada prawna zawiera ogólne zasady nabywania uprawnień emerytalnych. Jednoznaczna odpowiedź na zadane pytania nie jest możliwa ze względu na brak szczegółowych danych, w tym przede wszystkim: daty urodzenia i rodzaju wykonywanej pracy.

Porady prawne

PrzesÅ‚anki do nabycia prawa do emerytury 

Urodzeni po 31 grudnia 1948 r.

Zgodnie z art. 24 ust 1 ustawy o emeryturach i rentach  ubezpieczonym z Funduszu UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych (dalej zwana ustawÄ…) urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysÅ‚uguje emerytura po osiÄ…gniÄ™ciu wieku emerytalnego, wynoszÄ…cego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, z zastrzeżeniem art. 46-50 i 184 ustawy. 

Urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.

Zgodnie z art. 27 ustawy  ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r. przysÅ‚uguje emerytura, jeżeli speÅ‚nili Å‚Ä…cznie nastÄ™pujÄ…ce warunki: osiÄ…gnÄ™li wiek emerytalny wynoszÄ…cy co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn oraz majÄ… okres skÅ‚adkowy i nieskÅ‚adkowy wynoszÄ…cy co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. 

Ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiÄ…gnÄ™li okresu skÅ‚adkowego i nieskÅ‚adkowego, o którym mowa powyżej, przysÅ‚uguje emerytura, jeżeli speÅ‚nili Å‚Ä…cznie nastÄ™pujÄ…ce warunki: osiÄ…gnÄ™li wiek emerytalny wynoszÄ…cy co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn oraz majÄ… okres skÅ‚adkowy i nieskÅ‚adkowy wynoszÄ…cy co najmniej 15 lat dla kobiet i co najmniej 20 lat dla mężczyzn (art. 28 ustawy).  

Dodatkowo zgodnie z art. 29 ustawy ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego - w przypadku mężczyzn 65 lat, mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat w przypadku mężczyzn, jeżeli mają co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostali uznani za całkowicie niezdolnych do pracy oraz spełniają inne wymienione w ustawie warunki.

Wspomnieć należy, że odrębne uregulowania dotyczą osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (górników, osób zatrudnionych na kolei itp).

Procedura

Decyzje w sprawach Å›wiadczeÅ„ wydajÄ… i Å›wiadczenia te wypÅ‚acajÄ…, z uwzglÄ™dnieniem ust. 2-4, organy rentowe wÅ‚aÅ›ciwe ze wzglÄ™du na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. 

Wyznaczone przez Prezesa Zakładu jednostki organizacyjne Zakładu wydają decyzje w sprawie świadczeń i świadczenia te wypłacają:

  • osobom zamieszkaÅ‚ym za granicÄ… w paÅ„stwie, z którym Å‚Ä…czy RzeczpospolitÄ… PolskÄ… umowa miÄ™dzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych;  

  • osobom, którym przy ustalaniu prawa i wysokoÅ›ci emerytury lub renty uwzglÄ™dniono okresy ubezpieczenia, o których mowa w art. 8

  • osobom zamieszkaÅ‚ym za granicÄ… w paÅ„stwie, z którym nie Å‚Ä…czy RzeczpospolitÄ… PolskÄ… umowa miÄ™dzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych, decyzje w sprawach Å›wiadczeÅ„ wydajÄ… i Å›wiadczenia te wypÅ‚acajÄ… organy rentowe wÅ‚aÅ›ciwe ze wzglÄ™du na ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce osoby zainteresowanej (ubezpieczonego). 

PostÄ™powanie w sprawach Å›wiadczeÅ„ wszczyna siÄ™ na podstawie wniosku zainteresowanego, chyba że ustawa stanowi inaczej. PostÄ™powanie o emeryturÄ™ wszczyna siÄ™ z urzÄ™du, jeżeli wiek emerytalny dla uprawnionych do Å›wiadczenia przedemerytalnego lub zasiÅ‚ku przedemerytalnego wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. PostÄ™powanie w sprawie Å›wiadczenia podlega umorzeniu, jeżeli osoba ubiegajÄ…ca siÄ™ o Å›wiadczenie zmarÅ‚a przed wydaniem decyzji w sprawie tego Å›wiadczenia. 

Wniosek o emeryturÄ™ lub rentÄ™ może być wycofany, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia siÄ™ decyzji. W razie wycofania wniosku postÄ™powanie w sprawie Å›wiadczeÅ„ podlega umorzeniu. Wnioski w sprawie przyznania Å›wiadczeÅ„ zgÅ‚asza siÄ™ w organie rentowym bezpoÅ›rednio lub za poÅ›rednictwem pÅ‚atnika skÅ‚adek, z uwzglÄ™dnieniem art. 182. Wnioski w sprawie przyznania Å›wiadczeÅ„ osobom, o których mowa w art. 115 ust. 2 i 3, zgÅ‚asza siÄ™ w organach rentowych wymienionych w tych przepisach, z uwzglÄ™dnieniem postanowieÅ„ umów miÄ™dzynarodowych. Do wniosku w sprawie przyznania Å›wiadczeÅ„ powinny być doÅ‚Ä…czone dowody uzasadniajÄ…ce prawo do Å›wiadczeÅ„ i ich wysokoÅ›ci.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Grazyna Schuringa 2014-05-22 14:25:20

    Mam 61 lat mieszkam w Holandii pracuje ,w Polsce mam 20 lat pracy. zawieszono mi rente dlatego ze pracuje czy to jest sprawiedliwe zapewne kazdy wie ze pensie sa wyzsze ale oplaty i zycie drosze dlaczego zawieszaja nam ja nikomu nie blokuje pracy wyjechalam za chlebem a moje panstwo mnie oszukuje . pozdrawiam Grazyna

  • robert 2012-12-27 13:02:11

    prosze o pomoc kto mi napisze nieco


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika