Podatek od emerytury wysyłanej za granicę Polski

Pytanie klienta:

""Mojej mamie mieszkającej w Niemczech przesyłana jest emerytura z Polski, przeliczona na tamtejszą walutę. Od marca 2005 r. pomniejszana ona jest o podatek. Na jakiej podstawie dokonywane są potrącenia i od kiedy obowiązują?""

Odpowiedź prawnika:

Zasady opodatkowania m.in. emerytur wypłacanych z Polski osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech reguluje Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z dnia 20 stycznia 2005 r.). Zgodnie z Oświadczeniem Rządowym z dnia 23 listopada 2004 r. w sprawie mocy obowiązującej Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r., Nr 12, poz. 91), umowa wchodzi w życie dnia 19 grudnia 2004 r.

Zgodnie z art. 18 Umowy, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (np. w Niemczech) z drugiego Umawiającego się Państwa (z Polski), podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie (w Niemczech).

Podsumowując, dochody z emerytur wypłacanych z Polski osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech, mogą być opodatkowane tylko w Niemczech, natomiast nie mogą być opodatkowane w Polsce. Jeśli płatnik emerytury z Polski dokonuje potrącenia podatku, podatnik powinien doręczyć płatnikowi certyfikat rezydencji (specjalne zaświadczenie od organów niemieckich) potwierdzający miejsce zamieszkania na terytorium Niemiec i zażądać zaniechania pobierania podatku.

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.