e-prawnik.pl Porady prawne

Podatek od emerytury wysyłanej za granicę Polski

Pytanie:

Mojej mamie mieszkającej w Niemczech przesyłana jest emerytura z Polski, przeliczona na tamtejszą walutę. Od marca 2005 r. pomniejszana ona jest o podatek. Na jakiej podstawie dokonywane są potrącenia i od kiedy obowiązują?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Podatek od emerytury wysyłanej za granicę Polski

10.4.2007

Zasady opodatkowania m.in. emerytur wypłacanych z Polski osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech reguluje Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z dnia 20 stycznia 2005 r.). Zgodnie z Oświadczeniem Rządowym z dnia 23 listopada 2004 r. w sprawie mocy obowiązującej Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r., Nr 12, poz. 91), umowa wchodzi w życie dnia 19 grudnia 2004 r.

Zgodnie z art. 18 Umowy, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (np. w Niemczech) z drugiego Umawiającego się Państwa (z Polski), podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie (w Niemczech).

Podsumowując, dochody z emerytur wypłacanych z Polski osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech, mogą być opodatkowane tylko w Niemczech, natomiast nie mogą być opodatkowane w Polsce. Jeśli płatnik emerytury z Polski dokonuje potrącenia podatku, podatnik powinien doręczyć płatnikowi certyfikat rezydencji (specjalne zaświadczenie od organów niemieckich) potwierdzający miejsce zamieszkania na terytorium Niemiec i zażądać zaniechania pobierania podatku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Podatek od emerytury wysyłanej za granicę Polski

ana

25.6.2019 12:4:36

Re: Podatek od emerytury wysyłanej za granicę Polski

Najlepiej by bylo zlozyc chyba pozew zbiorowy, z Opolem ciezka sprawa. Przez 1,5 roku ja im udowadnialam , ze emerytura mi sie nalezy w 2 sadach a od poczatku nie bylo podstaw abym jej nie otrzymala. Postaram sie o ten certyfikat rezydencji podatkowej ale tez nie wierze , ze to cos da. A takich jak ja osob jest sporo. Pozdrawiam

Re: Podatek od emerytury wysyłanej za granicę Polski

tw

17.1.2019 3:58:6

Re: Podatek od emerytury wysyłanej za granicę Polski

prawo swoje a urzad skarbowy swoje. czyli pobiera zaliczke bez skrupolow. do tego zamieszal wsa w opolu swym wyrokiem. i badz tu madry. pozostaje dluga i uporczywa droga sadowa w kraju. powodzenia zycze wam i mnie tez, gdyz zajmuje sie tym problemem rowniez.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ