Warunki wcześniejszej emerytury

Pytanie:

"Rok urodzenia 1950. 18 lat pracy. Renta ponad 15 lat, całkowita niezdolność do pracy. Czy jest możliwość wcześniejszej emerytury? Jak postępować w ZUS?"

Odpowiedź prawnika: Warunki wcześniejszej emerytury

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS spowodowała, że uprawnieni do wcześniejszej emerytury są osoby, które nie tylko tuż przed przejściem na wcześniejszą emeryturę byli pracownikami tak przed nowelizacją. W chwili obecnej prawo takie mają również osoby całkowicie niezdolne do pracy i przebywające z tego tytułu na rencie. O pozostałych wymaganiach mówi szczegółowo porada: Emerytura dla niektórych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. Proszę również uwzględnić, że porada ta posługuje się stwierdzeniem, iż emeryturę wcześniejszą mogą otrzymać osoby, dla których ostatnim ubezpieczeniem było ubezpieczenie z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Po nowelizacji nie musi być ostatnim ubezpieczeniem ubezpieczenie pracownicze. Może to być ubezpieczenie osoby pozostającej na rencie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika