Ubezwłasnowolnienie - opinia biegłego
Powiązane artykuły
W jakim postępowaniu dokonuje się ubezwłasnowolnienia?
Wniosek o ubezwłasnowolnienie składa się w każdej chwili, gdy zaistnieją przesłanki do wystąpienia o ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe danej osoby. Przesłanki te są określone w (...)
Kto może zostać ubezwłasnowolniony? Jakie są skutki ubezwłasnowolnienia
Często zdarza się, że dana osoba nie jest w stanie decydować o swoim życiu, lub nawet nie potrafi podjąć najprostszych decyzji. Może to być wynikiem np. choroby psychicznej. Dlatego w takich sytuacjach (...)
Służebność od A do Z, czyli jak rozwiązać spór z sąsiadem
Wszystko o służebności gruntowej, osobistej i drogowej. Poznaj przepisy, sposoby ustanowienia, wygaśnięcia i rozwiązywania sporów sąsiedzkich w 2025 roku.
Władza rodzicielska nad dzieckiem ubezwłasnowolnionym całkowicie
Dziecko może zostać ubezwłasnowolnione całkowicie, jeżeli ukończyło 13 rok życia i wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności (...)
Mobbing w pracy - jak się bronić
Kompleksowy poradnik o mobbingu w pracy w 2025 roku. Nowa definicja, prawa pracownika, odszkodowania do 6 miesięcy wynagrodzenia, sposoby obrony i procedury. Dowiedz się jak skutecznie walczyć z mobbingiem.
Czym są dobra i zła wiara i jakie mają znaczenie w stosunkach prawnych
Dobra wiara jest jedną z klauzul generalnych prawa cywilnego. Mimo, że pojęcie to nie jest zdefiniowane w przepisach prawnych, bardzo często wiele od jej istnienia zależy. Istnienie dobrej wiary ma (...)
Przeszkody małżeńskie - czyli kto i z kim nie może zawrzeć małżeństwa
W przypadku zaistnienia pewnych okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (tzw. przeszkody małżeńskiej) kierownik urzędu stanu cywilnego czy duchowny powinien odmówić przyjęcia (...)
Kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków?
Dowiedz się kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków, jakie są warunki ustania wspólności majątkowej i jak wygląda proces podziału. Aktualne przepisy 2025.
Opieka nad ubezwłasnowolnionym
Jeżeli osoba została ubezwłasnowolniona całkowicie, jest oczywiste, że jest ona osobą na tyle nieporadną i nieodpowiedzialną życiowo, że niezbędna jest jej pomoc w zakresie w miarę normalnego (...)
Oświadczenie woli - Co to jest i kiedy oświadczenie woli jest nieważne?
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji (...)