Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Bezprawne wywiezienie gleby z działek?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Dzień dobry.
    Chciałam zorientować się w następującym temacie. Właściciel rozparcelował pole (grunty orne, pastwiska, łąki) na mniejsze działki i sprzedał, kupiliśmy jedną z tych działek. MPZ przewiduje tutaj budowę domów jednorodzinnych. Nasza działka miała kategorię Ps III i wyłączyliśmy część działki z produkcji rolnej pod dom. Jakie było nasze i sąsiadów, którzy też kupili działki, zdziwienie, gdy nagle okazało się, że na naszych działkach w ogóle nie ma humusu i żyznej gleby. Z relacji świadków dowiedzieliśmy się, że tuż przed sprzedażą właściciel wywrotkami wywiózł ziemię z tych pól i sprzedał, obecnie została tam tylko glina, w którą trudno wbić łopatę, nie wiemy, czy da się tam w ogóle założyć ogródek. Tymczasem "na papierach" sprzedano nam ziemię uprawną, nikt z kupujących nie sprawdzał jakości gleby przed kupnem. Podobno właściciel obniżył teren o ok.pół metra. Zabierając chłonną warstwę ziemi naruszył prawdopodobnie gospodarkę wodną, po glinie wszystko spływa i właściciele niżej położonych działek mają bajorka na swoim terenie, sprawa wyszła wiosną. Nikt nie wie, jak się za sprawę zabrać, czy właściciel mógł wywieźć ziemię legalnie? Czy gleby tej kategorii nie podlegają ochronie? Czy właściciel powinien na swój koszt zrekultywować teren? Każdy z nas będzie musiał przecież na nowo nawieźć ziemię, jeśli będziemy chcieli cokolwiek posadzić. Z góry dziękuję za wskazówki dotyczące dalszego postępowania.

    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane