Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę

Pytanie: Na podstawie zgłoszeń wzniesiono kilka obiektów. W wyniku kontroli okazało się, że na te rodzaje obiektów wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, oraz, że plan zagospodarowania przestrzennego zabrania wznoszenia takich obiektów w ogóle. Zgłoszenie przyjął wydział architektury starostwa. Niezgodność z prawem ujawniła wewnętrzna kontrola wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Do kogo należy odwoływać się w sprawie takich zgłoszeń? Czy wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego ma obowiązek wszcząć postępowanie w takiej sprawie z urzędu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 48 prawa budowlanego w stosunku do obiektu wybudowanego bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę może zostać przeprowadzona legalizacja, a jeżeli nie jest ona w świetle prawa możliwa, zostanie wydana decyzja nakazująca rozbiórkę obiektu wybudowanego bez pozwolenia na budowę.

Możliwość zalegalizowania obiektu wybudowanego bez pozwolenia na budowę istnieje jeżeli budowa:

  • jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z  ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu-z ustaleniami ostatecznej, w dniu wszczęcia postępowania, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. 
  •  nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem.

Organem właściwym do podjęcia działań opisanych powyżej (co do zasady) jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, działający jako organ pierwszej instancji. Organem wyższego stopnia w stosunku do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego zaś jest wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

W przedstawionym pytaniu mamy jednak do czynienia z nieco odmienną sytuacją, wprawdzie obiekt jest wzniesiony bez wymaganego pozwolenia na budowę, jednakże dokonano uprzednio zgłoszenia budowy, a organ w terminie 30-dniowym nie wniósł sprzeciwu.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. Przepisy wskazują wyraźnie w jakich przypadkach organ powinien wnieść sprzeciw.

Sprzeciw powinien zostać wniesiony z zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych:

  • zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę; 
  • budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy; 
  • zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, w którym taki obiekt istnieje. 

Ustawa nie określa wprost konsekwencji nie wniesienia sprzeciwu w sytuacji gdy sprzeciw ten powinien zostać wniesiony. Wydaje się, iż należy w takim przypadku przyjąć stanowisko, że budowa może zostać rozpoczęta, a osoba, która dokonała zgłoszenia nie może ponosić z tego tytułu negatywnych konsekwencji prawnych.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę

  • rafal 2010-05-16 17:02:29

    Re: Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę

    czy wedle nowego prawa moge dostawić pomieszczenie o wymiarach 2,5 na 4m do istniejącego już domu oczywiśćie bez planu tylko na zgłoszenie słyszałem ze to prawda ale nie jestem pewien


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 3
  • 7
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .

Porady prawne

  • Prace remontowe w domu jednorodzinnym

    W posiadanym budynku - domu jednorodzinnym potrzebuję przeprowadzić następujące prace: 1. Ocieplenie i pomalowanie elewacji, 2. Wymiana rozlatującego się ogrodzenia, 3. (...)

  • Pozwolenie na budowę domu

    Jaki dom mogę zbudować na własnościowej działce rekreacyjnej bez pozwolenia na budowę?

  • Budowa przenośnego garażu

    Czy potrzebna jest zgoda na postawienie przenośnego garażu (blaszak) na swojej działce?

  • Budowa stawu

    Chciałbym wykopać staw. Jakie warunki powinienem spełnić? Proszę o naprowadzenie w tej sprawie.

  • Ponowne pozwolenie na budowę

    Czym się różni procedura ponownego uzyskania pozwolenia na budowę w sytuacji, gdy na podstawie prawomocnego pozwolenia został wybudowany budynek w stanie surowym, a potem (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane