Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania podatkowe

Pytanie: Kiedy przedawnia się odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania podatkowe spółki kapitałowej. Czy fakt wydania decyzji wobec jednego z członków zarządu ma skutek prawny również wobec kolejnych? Kiedy przedawni się zobowiązanie dotyczące podatku dochodowego CIT za rok 1998 jeżeli w sprawie tej nie toczyły się postępowania sądowe i odwoławcze przed organami skarbowymi?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują dwa okresy przedawnienia. Pierwszy z nich dotyczy możliwości wydania decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, która może być wydana do końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa, upłynęło 5 lat (por. art. 118 § 1 Ordynacji). Należy zwrócić uwagę, iż przepisy Ordynacji podatkowej nie przewidują możliwości zawieszenia czy przerwania biegu terminu (w szczególności fakt wydania decyzji wobec jednego członków zarządu nie ma wpływu na bieg przedawnienia na wydanie takich decyzji wobec pozostałych członków). Jednocześnie należy przypomnieć, iż w przypadku zobowiązania podatkowego za rok 1998 termin płatności podatku przypadał na rok 1999 (zeznanie za dany rok należy w przypadku podatku dochodowego od osób prawnych złożyć do trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek). Oznacza to, iż pięcioletni termin przedawnienia możliwości wydania przedmiotowej decyzji należy liczyć od końca 1999 r., a więc upływa on 31 grudnia 2004 r. Drugim terminem przedawnienia jest przedawnienie zobowiązania wynikającego z decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej, które następuje po upływie 3 lat od końca roku kalendarzowego, w którym została doręczona decyzja o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej (por. art. 118 § 2 Ordynacji). W tym przypadku przepisy przewidują odpowiednie stosowanie niektórych przepisów dotyczących zawieszenia lub przerwania biegu terminów. Odnośnie przedawnienia się zobowiązania za rok 1998 to należy wyjaśnić, iż, co do zasady, każde zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (por. art. 70 § 1 Ordynacji). Dlatego też zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych przedawnia się co do zasady z upływem 31 grudnia 2004 r. (z przyczyn wskazanych powyżej). Jednocześnie należy wskazać, iż zawieszeniem biegu przedawnienia skutkuje nie tylko wniesienie skargi do sądu administracyjnego (co w niniejszej sprawie nie nastąpiło), ale również wszczęcia postępowania karnego lub postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania podatkowe

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 4
  • 4
  • 2
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • M.Panasiak

    ocena usługi:

    Konkretnie,rzeczowo,profesjonalnie.Wielka oszczędność czasu oraz komfort w czytaniu opini w domowym zaciszu z możliwością korekty.Serdecznie dziękuję oraz Bardzo,bardzo polecam!!!
  • Joanna

    ocena usługi:

    Szybka, profesjonalna i wyczerpująca odpowiedź. Polecam
  • agronet1

    ocena usługi:

    Opinia fachowa i rzetelna.Także ekspresowa.W pełni wyjaśniła mój problem. Polecam.Wiesław
  • andrzej

    ocena usługi:

    Korzystalem z porad e-prawnikow 2 razy.Jestem zadowolony z ich uslug.Konkretnie i profesjonalnie. Polecilem znajomym.Dziekuje
  • Mikola

    ocena usługi:

    Opinię otrzymałam ekspresowo, była b.fachowa,rzetelna, rozwiała moje wątpliwości.Wyjaśnienie było mi bardo pomocne,bo pozwoliło mi uświadomić, że przepisy prawne dot. mojego problemu nie są spójne i nie ma sensu je stosować jeśli nie są w konsekwencji skuteczne.(umowa najmu okazjonalnego dla cudzoziemca).
  • Piotr

    ocena usługi:

  • Barbara

    ocena usługi:

    Opinia Bardzo rzetelna, fachowa.Oszczędność czasu, pieniędzy.. Dziękuję i polecam!!!
  • Basia

    ocena usługi:

    Porada udzielona ekspresowo, bardzo przydatna i wyczerpujaca.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Szeroka a zarazem konkretna opinia. Gorąco polecam
  • Ewa

    ocena usługi:

  • Mariusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię,polecam wszystkim będącym w kłopotach.Szybka,profesjonalna odpowiedź z uzasadnieniem.Oszczędność czasu i pieniędzy.Nie bójcie się,tam naprawdę pracują ludzie którzy się znają na tym co robią. Mariusz
  • Marzanna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną opinię, pomoże mi ona w dalszym załatwianiu moich spraw. Będę Was polecać moim znajomym. Pozdrawiam Marzanna
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna. Pełen profesjonalizm. Gorąco polecam. Małgorzata.
  • Ewa

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do klienta, bardzo szybka obsługa. Polecam.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca, jestem zadowolony.
  • Roman

    ocena usługi:



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane