Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o.

Pytanie:

"Jestem dyrektorem produkcji w sp. z o.o., która ma duże problemy finansowe, ale nie jestem członkiem jej zarządu (ani prokurentem). Mam jednak kontakt z dostawcami (podlega mi zaopatrzenie) i podpisuję zamówienia. Wiem, że za zobowiązania spółki z o.o. odpowiadają swoim majątkiem członkowie zarządu. Czy oprócz członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o., ktoś jeszcze odpowiada swoim majątkiem oraz jakie konsekwencje ma podpisywanie zamówień zakupu (oczywiście pod względem zobowiązań spółki)?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o.

Odpowiedzialności za zobowiązania spółki z o.o. nie można przypisać jej dyrektorowi jeśli nie jest członkiem zarządu oraz jeśli swe obowiązki wykonuje należycie. Zresztą, w tym drugim przypadku dyrektor nie będzie odpowiadał za zobowiązania spółki, lecz za wyrządzoną szkodę spółce jako pracodawcy. Dyrektor wykonując swoje zadania (kierując działem, podpisując umowy związane z działem, ustalając sposób zapłaty i spłaty należności w zakresie zawartych umów) nie ponosi odpowiedzialności, jaką przewiduje kodeks spółek handlowych dla członków zarządu w sytuacji bezskuteczności egzekucji, gdy wniosek o upadłość nie został złożony we właściwym czasie. Nie ma zatem obaw, że dyrektor będzie ponosił odpowiedzialność za zobowiązania spółki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika