Sąd właściwy dla pozwanego przedsiębiorcy

Pytanie:

"Czy dłużnika mającego firmę, działającą na podstawie wpisu do rejestru działalności gospodarczej, pozywamy wg miejsca zamieszkania czy miejsca prowadzenia działalności gospodarczej?"

Odpowiedź prawnika: Sąd właściwy dla pozwanego przedsiębiorcy

Co do zasady zgodnie z postanowieniami art. 27 § 1 Kodeksu postępowaniu cywilnego powództwo przeciwko osobie fizycznej powinno zostać skierowane do sądu pierwszej instancji, w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania. Wyjątkowo powództwo o roszczenie majątkowe wytoczyć można przed sąd, w którego okręgu znajduje się jednostka organizacyjna pozwanego lub jej zakład mający za zadanie prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli roszczenie pozostaje w związku z działalnością tej jednostki lub zakładu (art. 33 Kodeksu postępowania cywilnego). Oznacza to, że jeżeli np. osoba prowadząca działalność gospodarczą prowadzi dwa różne zakłady i roszczenie majątkowe (czyli np. o zapłatę odszkodowania) powoda pozostaje w związku z działalnością jednego z tych zakładów (bo np. powód dokonał w nim zakupu określonej rzeczy) to można wtedy wytoczyć powództwo przed sądem właściwym ze względu na miejsce położenia tego zakładu. Powództwo o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, jako też o o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy wytoczyć można przed sąd miejsca jej wykonania (przy czym w razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem).

W określonych przypadkach powód jest zmuszony do wytoczenia powództwa tylko przed sąd wskazany przepisami prawa (tzw. właściwość wyłączna). Tak się dzieje np. w sytuacji, kiedy roszczenie dotyczy własności lub innych praw rzeczowych na nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy wnieść powództwo do sądu miejscowo właściwego, musi zostać także zachowana tzw. właściwość rzeczowa (sąd rejonowy, okręgowy itp.).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika