Sankcje za niestawiennictwo na rozprawie

Pytanie:

"W jaki sposób sąd może ukarać pozwanego za jego nieusprawiedliwione niestawiennictwo na termin rozprawy w sprawie cywilnej - mimo prawidłowych doręczeń adresat nie odbiera wezwań?"

Odpowiedź prawnika: Sankcje za niestawiennictwo na rozprawie

W postępowaniu cywilnym nie ma możliwości ukarania pozwanego za jego nieusprawiedliwione niestawiennictwo. Konsekwencją niestawiennictwa pozwanego może być wydanie wyroku zaocznego. Jeżeli niestawiennictwo pozwanego, prawidłowo wezwanego na termin rozprawy nastąpiło w trakcie trwania procesu, ponosi to za sobą jedynie te konsekwencje, iż sąd prowadzi postępowanie podczas nieobecności pozwanego i wydaje rozstrzygnięcie, które nie będzie miało charakteru wyroku zaocznego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • p1213 2018-04-01 13:21:35

    dobrze, ale jeśli osoba pozwana o alimenty nie pojawiła się na rozprawie, a wyrok został wydany, to osoba pozwana powinna dostać wyrok pisemny listownie , prawda ? a co jeśli tak się nie stało ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika