Zastępowanie zasiłku wychowawczego zasiłkiem macierzyńskim w sytuacji, gdy przysługiwały oba jest niezgodne z Konstytucją

30 stycznia 2006 r. 12.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Grażyny J. dotyczącą prawa do zasiłku wychowawczego.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że § 12 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 2 sierpnia 1999 r. w sprawie określenia wzorów dokumentów i innych dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego, pielęgnacyjnego i wychowawczego oraz szczegółowych zasad i trybu wypłaty tych zasiłków jest niezgodny z art. 71 ust. 2 Konstytucji przez to, że został wydany bez podstawy prawnej oraz wkracza w materię zastrzeżoną dla regulacji ustawowej.

Porady prawne

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwestionowane rozporządzenie w sposób samoistny rozstrzyga o możliwości zredukowania ustawowego świadczenia, pomimo, że rozporządzenia wykonawcze nie mogą być w jakimkolwiek stopniu samoistnymi aktami normatywnymi. Przyznanie zasiłku macierzyńskiego zamiast zasiłku wychowawczego w sytuacji, gdy przysługują obydwa te świadczenia jest rozstrzygnięciem, które w istotny sposób redukuje prawo matki do zasiłku wychowawczego. Taka redukcja dokonana aktem podustawowym musi być zatem uznana za ewidentnie niekonstytucyjną. Ponadto stoi w sprzeczności z konstytucyjnym prawem matki do szczególnej pomocy władz publicznych, jak również z deklaracją ochrony macierzyństwa zawartą w Konstytucji.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 stycznia 2006 r., sygn. akt SK 39/04


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika