e-prawnik.pl Projekty ustawKolejne propozycje zmian w Kodeksie karnym
9 Grudnia 2004 GG Śledzik Wykop

Kolejne propozycje zmian w Kodeksie karnym

Strona 1 z 2

Propozycja poniższych zmian uzasadniania jest w dużej mierze treścią postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciw korupcji z dnia 21.11.2003 r. Jej artykuł 20 stanowi, iż każde z państw Stron rozważy przyjęcie takich środków ustawodawczych oraz innych środków, jakie mogą być konieczne do uznania jako przestępstwa jeżeli zostało popełnione umyślnie, nielegalnego wzbogacenia, co oznacza znaczący wzrost mienia urzędnika państwowego, którego nie może w sposób rozsądny wyjaśnić w odniesieniu do swoich prawowitych zarobków. Konwencja przewiduje zatem możliwość zobowiązania sprawcy do wykazana zgodnego z prawem pochodzenia mienia.

Inny przepis natomiast przewiduje ustanowienie skuteczniejszych systemów ujawniania informacji finansowych przez funkcjonariuszy państwowych, a także zobowiązuje do prowadzenia odpowiednich sankcji za brak wywiązywania się z tego rodzaju obowiązków.

Jaki jest cel porponowanych zmian?

Według projektodawców celem niniejszej nowelizacji ustawy Kodeks karny jest zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości korupcyjnej polegającej na wykorzystywaniu stanowisk publicznych do osiągania osobistych korzyści majątkowych. Szczególnie naganne jest uwikłanie korupcyjne osób piastujących najwyższe funkcje publiczne oraz funkcjonariuszy publicznych dysponujących środkami publicznymi. W obecnie obowiązujących przepisach wprowadzono obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez różne kategorie funkcjonariuszy publicznych oraz członków władz samorządowych i osób wydających decyzje administracyjne w ich imieniu. Ww. funkcjonariusze i osoby informują jednak wyłącznie o posiadanym majątku bez udokumentowania źródeł jego finansowania i pochodzenia. Projektodawcy proponują wprowadzić penalizację sytuacji, w której osoba pełniąca funkcje publiczne nie potrafi lub nie chce udokumentować, na żądanie uprawnionego organu, źródeł finansowania i pochodzenia swojego majątku (mienia objętego we władanie lub do którego uzyskała jakikolwiek tytuł).

Wprowadzenie takiego obowiązku ma na celu zapobieganie sytuacjom, w których osoba publiczna posiada majątek wielokrotnie przekraczający uzyskiwane dochody i nie jest w stanie udokumentować jego pochodzenia.

  

Zobacz także:

 

Komentarze do artykułu: Kolejne propozycje zmian w Kodeksie karnym

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 7
  • 0
  • 4
  • 2

Współpracują z nami

Jakub Spalik
Jakub
Spalik
Michał Włodarczyk
Tomasz
Waśniowski

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Archiwum wiadomości

Sonda

Czy korzystałeś kiedykolwiek z porad prawnych online?

Na skróty

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.