Ustalenie propozycji układowych upadłego

Pytanie:

"Sąd wszczął wobec mojego dłużnika postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu. Niedługo ma zostać zatwierdzona lista wierzytelności i przedstawiona propozycja układu. Kto opracowuje propozycję układu? Jaka jest podstawa prawna takiej propozycji i czy podlega ona negocjacjom ze strony wierzycieli przed podjęciem decyzji o przyjęciu takiej propozycji?"

Odpowiedź prawnika: Ustalenie propozycji układowych upadłego

Co do zasady, inicjatywa przedstawienia propozycji układowych w toku postępowania upadłościowego należy do dłużnika (upadłego). Wynika to jednoznacznie z treści art. 267 Ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze. Propozycje układowe mogą być złożone przed ogłoszeniem przez sąd upadłości dłużnika z możliwością zawarcia układu. W ich braku upadły powinien zgłosić je w terminie miesiąca od wydania stosownego postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu. Wraz z propozycjami układowymi upadły powinien przedłożyć także rachunek przepływów pieniężnych za okres ostatnich dwunastu miesięcy, jeżeli obowiązany był do prowadzenia dokumentacji umożliwiającej sporządzenie takiego rachunku. W tym samym czasie propozycje układowe może złożyć również nadzorca sądowy albo zarządca. Miesięczny termin, o którym mowa powyżej, może być przedłużony przez sędziego -komisarza z ważnych powodów do 3 miesięcy. W razie niezgłoszenia propozycji układowych w wymienionym wyżej terminie, upadły traci prawo zarządu masą upadłości, jeżeli prawa takiego wcześniej nie został pozbawiony, a także prawo do składania propozycji układowych.

W sytuacji zaś, gdy sąd ogłosił upadłość z możliwością zawarcia układu na wniosek wierzyciela, który zgłosił wstępne propozycje układowe, wierzyciel ten może również złożyć propozycje układowe.

W myśl art. 269 Ustawy, propozycje układowe powinny określać sposób restrukturyzacji zobowiązań upadłego oraz zawierać uzasadnienie. Może się jednak zdarzyć, że sąd ogłosił upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego, a zaistniały przesłanki dotyczące możliwości zawarcia układu. Wówczas propozycje układowe mogą zgłosić upadły oraz syndyk i rada wierzycieli. Sąd zmieni postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego na postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu, jeżeli są podstawy do takiej zmiany.

Propozycje układowe winny być zatwierdzone przez zgromadzenie wierzycieli. Wraz z zawiadomieniem o zgromadzeniu doręcza się wierzycielom propozycje układowe oraz informacje o podziale wierzycieli ze względu na kategorie interesów wierzycieli. Na zgromadzeniu wierzycieli upadły oraz wierzyciele mogą zgłosić zmiany do propozycji układowych (art. 283 ust. 3 Ustawy). W razie zgłoszenia kilku propozycji układowych sędzia-komisarz ustala kolejność głosowania nad propozycjami układowymi. Przyjęcie jednej propozycji układowej wyklucza głosowanie nad dalszymi propozycjami. Polecamy również lekturę artykułu: Zawarcie układu z upadłym (układ w upadłości)


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika