Crowdfunding - z czym to się wiąże?

Crowdfunding, tzn. zbieranie pieniędzy przez Internet, nie jest regulowane przez państwo. Powoduje to problemy interpretacyjne, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie podatkowe. W zależności od charakteru zbiórki, może na zbierającym ciążyć obowiązek zapłaty podatku dochodowego, ewentualnie podatku od spadków i darowizn bądź VAT.

Crwodfunding nieodpłatny

Jeżeli zbiórka crowdfundingowa jest nieodpłatna i wpłacający nie otrzymuje w zamian żadnego świadczenia (np. prawa do zakupu towaru po obniżonej cenie, kubka z logo firmy) – wtedy wpłata taka stanowi darowiznę.

Obowiązek zapłaty podatku od darowizny powstaje dopiero powyżej kwoty 4 902 zł (jeżeli darczyńcami są osoby obce). Limit ten obejmuje wszystkie wpłaty od jednej osoby dokonane w ciągu 5 lat. To obdarowany musi sprawdzać, ile było wpłat od jednej osoby w ciągu 5 lat, bo na nim ciąży obowiązek zapłaty podatku od darowizny.

Crowdfunding odpłatny

Jeśli zbiórka jest odpłatna – tj. w zamian za wpłatę osoba otrzymuje świadczenie (rzecz lub usługę, choćby niskiej wartości) – organy podatkowe traktują zebrane fundusze, jako przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Crowdfunding a VAT

W przypadku podatku od towarów i usług (VAT) interpretacja nie jest jednoznaczna. W niektórych sytuacjach, pomimo że zebrane środki stanowią przychód, nie podlegają one opodatkowaniu VAT. Jest tak, gdy wpłata nie jest uzależniona od świadczenia wzajemnego (tzn. zbierający środki nie uzależnia wykonania świadczenia od wysokości wpłaconej kwoty). W takim przypadku brak bezpośredniego związku między wykonaniem świadczenia a otrzymanymi datkami. W konsekwencji, ponieważ zapłata nie ma charakteru wynagrodzenia, nie podlega VAT.

Crowdfunding nie podlega regulacjom prawnym związanym ze zbiórką publiczną. Nie trzeba go rejestrować (zgłaszać) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji na portalu zbiórek publicznych. Nie trzeba też składać sprawozdania z przeprowadzonej zbiórki. 

Interpretacje dotyczące crowdfundingu

Interpretacje przepisów dotyczące crowdfundingu mogą się różnić w indywidualnych sytuacjach.

Zobacz przykładowe interpretacje podatkowe dotyczące crowdfundingu:

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  • ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podst. www.biznes.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika