Czym ryzykuje student korzystając z usług tzw. firm "piszących prace na zamówienie"?

Korzystając z usług tzw. firm piszących prace na zamówienie czyli takich które przygotują za nas gotową pracę dyplomową (np. licencjacką, magisterską czy też podyplomową albo doktorat) pod którymi następnie studenci podpisują się swoim nazwiskiem, każdy student który wykorzysta taką pracę do uzyskania tytułu zawodowego czy też naukowego musi liczyć się z w szczególności z odpowiedzialnością  karną i administracyjną.

 W świetle prawa autorskiego możliwość ograniczenia handlu pracami dyplomowymi stwarza treść art. 115 ust. 1 u.p.a.p.p. który stanowi : ”Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech”.

Porady prawne

 W przypadku osób które korzystają z usług firm "piszących prace na zamówienie" spełniona jest tylko przesłanka „wprowadzania w błąd co do autorstwa”. To wprowadzenie w błąd dotyczy przede wszystkim osób oceniających podstawy dla nadania tytułu zawodowego lub naukowego. Czysto teoretyczny charakter powyższych rozważań spowodowany jest okolicznością, iż omawiane przestępstwo ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego (por. art.122 u.p.a.p.p.), którym w tym przypadku (paradoksalnie) miałaby być osoba handlująca pracami i swoim autorstwem.

Natomiast realną podstawę do walki z plagiatowaniem prac dyplomowych stanowi art. 272 kodeksu karnego. Przewiduje on : „Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu podlega karze wolności do lat trzech”.

 W świetle powołanego przepisu przestępstwa dopuszcza się nie tylko ubiegający się o stopień „fałszywy autor”, lecz także rzeczywisty twórca pracy, bądź jako współsprawca (wobec działania w porozumieniu z ubiegającym się o stopień – art. 18 § 1 k.k.) bądź jako pomocnik (wobec wykazania istnienia po jego stronie zamiaru, by inna osoba dokonała czynu zabronionego). O wiele trudniejsze jest natomiast generalne pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osób prowadzących lub współpracujących z „punktami pisania prac magisterskich”. W świetle aktualnego stanu prawnego nie jest bowiem karalna działalność tego rodzaju „jako taka”; konieczne jest wykazanie każdorazowo „czynu zmierzającego do wyłudza poświadczenia nieprawdy poprzez wprowadzenie w błąd”.

 Ponadto w przypadku plagiatów dokonanych na uczelniach wyższych dodatkowo obok powyższych form odpowiedzialności należy liczyć się z sankcjami administracyjnymi w postaci:

1)      zawieszenia studenta w prawach studenta po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego do czasu wydania w tej sprawie orzeczenia przez komisję dyscyplinarną

2)      wstrzymania postępowania o nadanie tytułu zawodowego (magister, inżynier, licencjat i równorzędne) do czasu wydania orzeczenia przez komisję dyscyplinarną

(Art. 214. ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym Dz.U. 2005 nr 164 poz. 1365 ze zm.) - PoSW

a także odebrania już nadanego tytułu zawodowego przez właściwy organ, który stwierdza w drodze decyzji nieważność postępowania w sprawie nadania tytułu zawodowego.

(Art. 193. ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym Dz.U. 2005 nr 164 poz. 1365 ze zm.) – PoSW


Przemysław Lech

Radca Prawny

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika