Jakie darowizny można odliczyć od dochodu w rozliczeniu PIT?

Dowiedz się, jak skorzystać z odliczenia darowizn przekazanych na rzecz OPP, na cele kultu religijnego, kształcenia zawodowego, na odbudowę niektórych zabytków, walkę z COVID, kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą czy z tytułu oddania krwi.

Darowizny na OPP

Przekazałeś darowiznę na organizację pożytku publicznego? Możesz skorzystać z odliczenia darowizny.

Porady prawne

Dla kogo to ulga?

Z ulgi skorzystasz, jeżeli przekazałeś darowiznę na cele, które są określone w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (np. na wspieranie rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej, na działalność charytatywną i na rzecz osób niepełnosprawnych, na ochronę i promocję zdrowia czy na naukę, szkolnictwo wyższe i edukację).

Darowiznę możesz przekazać na rzecz:

  • organizacji pozarządowych (np. fundacji i stowarzyszeń), które nie są jednostkami sektora finansów publicznych i nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz m.in. kościołów, stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego czy spółdzielni socjalnych;
  • równoważnych organizacji określonych w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, które obowiązują w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE) lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG, tj. Islandia, Liechtenstein, Norwegia), które prowadzą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych i realizują wskazane cele.

Kiedy przysługuje ulga?

Ulga przysługuje ci, jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany).

Nie odliczasz darowizn:

  • na rzecz osób fizycznych,
  • na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą, która polega na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami,
  • zwróconych ci w jakiejkolwiek formie,
  • które zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodów,
  • które odliczyłeś od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczyłeś od dochodu na podstawie ustawy PIT.

Limity dochodu

Odliczysz kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.

Jak obliczyć ulgę?

Odliczysz kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.

Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele:

  • kultu religijnego,
  • honorowego krwiodawstwa,
  • kształcenia zawodowego,
  • przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Jeśli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny przyjmujesz wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Jeśli jesteś podatnikiem podatku VAT, to wartość brutto pomniejszasz o tę część podatku naliczonego, którą masz prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Pamiętaj, że wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa.

Jeżeli w roku podatkowym uzyskujesz dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, to przekazaną darowiznę możesz odliczyć już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu. „Ostatecznego” rozliczenia dokonujesz jednak w zeznaniu podatkowym.

Kwoty, której nie odliczyłeś w zeznaniu podatkowym - ponieważ nie miałeś wystarczających dochodów (przychodów) - nie możesz odliczyć w kolejnych latach.

Jak dokumentować prawo do ulgi?

Wysokość darowizny udokumentujesz:

  • dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej,
  • dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny niepieniężnej.

Jeśli przekazałeś darowiznę na rzecz organizacji określonej w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego w innym kraju UE lub EOG, możesz ją odliczyć, gdy:

  • posiadasz oświadczenie tej organizacji, że na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji, które działają na podstawie polskich przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, realizującą wskazane cele i
  • istnieje podstawa prawna, wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.

Wykaz zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Pzykłady

Przekazałem darowiznę pieniężną na rzecz schroniska dla bezpańskich psów i kotów. Schronisko to jest oddziałem terenowym Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami. Schronisko nie ma własnego statutu. We wpisie do KRS Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami podało oddziały terenowe, w których wymienione jest to schronisko. Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami spełnia wszystkie warunki określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Czy mogę odliczyć tę darowiznę? Tak, możesz. Schronisko jest oddziałem terenowym TOnZ, które spełnia warunki określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Przelałem darowiznę na konto OPP za pośrednictwem systemu PayU. W tytule przelewu widnieje jedynie kod alfanumeryczny. Od OPP otrzymałem potwierdzenie dokonania darowizny. Czy mogę odliczyć darowiznę, którą przekazałem w taki sposób? Możesz odliczyć darowiznę, którą przekazałeś m in. na cele pożytku publicznego (określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 w tej ustawie.

Jeśli cel twojej darowizny mieści się w dyspozycji art. 4 tej ustawy, to możesz odliczyć darowiznę od dochodu - nie więcej niż kwotę, która stanowi 6% dochodu. Przekazanie darowizny dokumentujesz dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy. Jeżeli oprócz dokumentu z systemu PayU, która potwierdza dokonanie wpłaty darowizny, posiadasz także potwierdzenie jej otrzymania od obdarowanego, z którego będzie wynikać, że darowizna wpłynęła na rachunek płatniczy obdarowanego albo na jego rachunek bankowy inny niż rachunek płatniczy, to masz prawo odliczyć przekazaną darowiznę od dochodu.

Czy mogę odliczyć darowiznę, którą przekazałem za pośrednictwem pracodawcy na rzecz stowarzyszenia? Tak, możesz. Jeśli chcesz skorzystać z przysługującego ci prawa do odliczenia od dochodu darowizny, która przekazałeś za pośrednictwem pracodawcy powinieneś posiadać:

  • kopię złożonego pracodawcy upoważnienia do potrącania z wynagrodzenia kwoty darowizny i przekazywania jej na rachunek płatniczy stowarzyszenia. Upoważnienie to powinno zawierać twoje imię i nazwisko, kwotę darowizny i jej cel oraz dane obdarowanego;
  • zaświadczenie od twojego pracodawcy, które zawiera twoje imię i nazwisko wraz z kwotą potrąconych z wynagrodzenia darowizn na rzecz stowarzyszenia;
  • kopię potwierdzeń przelewów, które dokonał twój pracodawca na rachunek bankowy stowarzyszenia.

Przekazanie darowizny z konta pracodawcy, który pośredniczy w przekazywaniu obdarowanym środków finansowych, nie pozbawia cię prawa do odliczenia od dochodu przekazanej darowizny.

Czy mogę odliczyć darowizny, które przekazałem na rzecz rady rodziców, która działa w szkole lub przedszkolu? Nie, nie możesz. Darowizny przekazane na rzecz rady rodziców (w szkołach i przedszkolach zarówno tych publicznych, jak i niepublicznych), na realizowane przez te organy cele oświatowe, nie podlegają odliczeniu od dochodu. Rada Rodziców jest społecznym organem szkoły lub przedszkola i nie można jej uznać za organizację pozarządową w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W związku z tym darowizna nie może być odliczona od dochodu na podstawie ustawy o  PIT. Inna jest sytuacja, gdy szkołę niepubliczną prowadzi podmiot, który może być uznany za organizację realizującą cele pożytku publicznego. Wówczas przekazujesz darowiznę na rzecz podmiotu, który prowadzi szkołę. Taką darowiznę możesz odliczyć.

Darowizny na krwiodawstwo

Jesteś honorowym dawcą krwi? Możesz skorzystać z ulgi.

Dla kogo to ulga?

Z ulgi skorzystasz, jeżeli oddałeś krew lub jej składniki (jesteś honorowym dawcą krwi).

Kiedy przysługuje ulga?

Ulga przysługuje ci, jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany).

Limity dochodu

Odliczysz kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.

Jak obliczyć ulgę?

Ulga przysługuje w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi (rozporządzenie Ministra Zdrowia) i litrów oddanej krwi lub jej składników. Zarówno za oddanie krwi jak i jej składników (np. osocza) przysługuje ta sama stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za 1 litr.

Odliczysz kwotę faktycznie dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.

Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele:

  • określone w ustawie o działalności pożytku publicznego,
  • kultu religijnego,
  • przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie,
  • kształcenia zawodowego.

Jeżeli w roku podatkowym uzyskujesz dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, to przekazaną darowiznę możesz odliczyć już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu.„Ostatecznego” rozliczenia dokonujesz jednak w zeznaniu podatkowym.

Nie odliczasz darowizn, które:

  • zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodów,
  • odliczyłeś od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczyłeś od dochodu na podstawie ustawy PIT,
  • zostały ci zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Kwoty, której nie odliczyłeś w zeznaniu podatkowym - ponieważ nie miałeś wystarczających dochodów (przychodów) - nie możesz odliczyć w kolejnych latach.

Jak dokumentować prawo do ulgi?

Wysokość darowizny udokumentujesz zaświadczeniem od jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi (czyli z RCKiK). W zaświadczeniu podawana jest ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.

Przykłady

Oddałem honorowo 2 litry krwi. Z zaświadczenia, które otrzymałem z RCKiK wynika, że wartość tej darowizny wynosi 260 zł (2 x 130 zł). Przekazałem również 300 zł na cele kultu religijnego. Łącznie moje darowizny wyniosły 560 zł, mam roczny dochód 15.000 zł. Jaką kwotę darowizny mogę odliczyć w zeznaniu? Limit darowizn, które możesz odliczyć od dochodu wynosi 900 zł (tj. 6% z 15.000 zł). Możesz więc odliczyć od dochodu obydwie darowizny.

Jestem ozdrowieńcem i oddałem osocze dla chorych na COVID-19. Czy mogę odliczyć taką darowiznę w ramach darowizny na krew? Tak, możesz. Ozdrowieńcy, którzy oddają honorowo krew lub jej składniki (np. osocze) są honorowymi dawcami krwi i mogą korzystać z ulgi na cele krwiodawstwa.

Darowizny na kult religijny

Przekazałeś darowiznę na kościół lub związek religijny? Możesz skorzystać z ulgi.

Dla kogo to ulga?

Z ulgi skorzystasz, jeśli przekazałeś darowiznę na cele kultu religijnego.

Darowizna na cele kultu religijnego to np. darowizna przekazana kościołom, związkom religijnym i kościelnym osobom prawnym (tj. zakonom, parafiom) na m.in.:

  • budowę lub remont,
  • wyposażenie,
  • zakup przedmiotów liturgicznych, np. monstrancji.

Kiedy przysługuje ulga?

Ulga przysługuje ci, jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany).

Limity dochodu

Odliczysz kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.

Jak obliczyć ulgę?

Odliczysz kwotę faktycznie dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.
Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele:

  • określone w ustawie o działalności pożytku publicznego,
  • honorowego krwiodawstwa,
  • kształcenia zawodowego,
  • przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny przyjmujesz wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Jeśli jesteś podatnikiem podatku VAT, to wartość brutto pomniejszasz o tę część podatku naliczonego, którą masz prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Pamiętaj, że wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa.

Jeśli w roku podatkowym uzyskujesz dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, to przekazaną darowiznę możesz odliczyć już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu. „Ostatecznego” rozliczenia dokonujesz jednak w zeznaniu podatkowym.

Nie odliczasz darowizn, które:

  • zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodów,
  • odliczyłeś od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczyłeś od dochodu na podstawie ustawy PIT,
  • zostały ci zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Kwoty, której nie odliczyłeś w zeznaniu podatkowym - ponieważ nie miałeś wystarczających dochodów (przychodów) - nie możesz odliczyć w kolejnych latach.

Jak dokumentować prawo do ulgi?

Wysokość darowizny udokumentujesz:

  • dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy - w przypadku darowizny pieniężnej,
  • dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny niepieniężnej.

Przykłady

Przekazałem dwie darowizny na cele kultu religijnego (na konto bankowe Radia Maryja i Telewizji Trwam) i darowiznę na rzecz organizacji, która prowadzi działalność pożytku publicznego na cele pożytku publicznego (na ochronę środowiska). Czy mogę odliczyć od dochodu obydwie te darowizny? Tak, możesz. Od dochodu możesz odliczyć darowizny przekazane na cele pożytku publicznego organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność pożytku publicznego i cele kultu religijnego. Pamiętaj o limicie 6% dochodu łącznie dla obydwu tych darowizn.

Przekazałem parafii rzymskokatolickiej darowiznę na budowę kościoła. Czy mogę odliczyć tę darowiznę? Tak, możesz. Darowizny na cele kultu religijnego, to darowizny przeznaczone m.in. na budowę czy remont kościoła, jego wyposażenie, czy zakup przedmiotów liturgicznych. Darowizna na budowę kościoła spełnia przesłanki darowizny na cele kultu religijnego i możesz odliczyć od dochodu darowiznę. Pamiętaj o limicie 6% twojego dochodu.

Osiągnąłem przychody w wysokości 50.000 zł. Poniosłem koszty ich uzyskania w wysokości 25.000 zł. Przekazałem darowizny w łącznej wysokości 8.750 zł (czyli 35% dochodu): na rzecz organizacji pożytku publicznego w wysokości 2.500 zł (10% dochodu), na cele kultu religijnego w wys. 1.250 zł (5% dochodu), na cele charytatywno-opiekuńcze w wys. 5.000 zł (20% dochodu). Czy mogę odliczyć od dochodu całość darowizny? Nie, nie odliczysz całej przekazanej darowizny. Darowiznę na rzecz OPP i na cele kultu religijnego odliczasz w wysokości 6% dochodu. Te dwie darowizny możesz odliczyć w łącznej wysokości 1.500 zł. Natomiast darowiznę na cele charytatywno-opiekuńcze odliczasz w pełnej wysokości, bez ograniczenia jakimkolwiek limitem.

Darowizny na kształcenie zawodowe

Przekazałeś darowiznę na cele kształcenia zawodowego? Możesz skorzystać z ulgi.

Dla kogo to ulga?

Z ulgi skorzystasz, jeśli przekazałeś darowiznę na cele kształcenia zawodowego. Odliczysz darowiznę przekazaną w formie materiałów dydaktycznych lub środków trwałych - z wyjątkiem materiałów dydaktycznych lub środków trwałych, które nie są kompletne, zdatne do użytku lub są starsze niż 12 lat.

Darowiznę mogą otrzymać:

  • publiczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe,
  • publiczne placówki i centra.

Kiedy przysługuje ulga?

Ulga przysługuje ci, jeśli uzyskujesz przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, które są opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%), opodatkowane podatkiem liniowym (czyli stawką 19%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany).

Limity dochodu

Odliczysz kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.

Jak obliczyć ulgę?

Odliczysz kwotę faktycznie dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu. Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele:

  • określone w ustawie o działalności pożytku publicznego,
  • kultu religijnego,
  • honorowego krwiodawstwa,
  • przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny przyjmujesz wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Jeśli jesteś podatnikiem podatku VAT, to wartość brutto pomniejszasz o tę część podatku naliczonego, którą masz prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Pamiętaj, że wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa.

Przekazaną darowiznę możesz odliczyć już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu. „Ostatecznego” rozliczenia dokonujesz jednak w zeznaniu podatkowym.

Nie odliczasz darowizn, które:

  • zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodów,
  • odliczyłeś od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczyłeś od dochodu na podstawie ustawy PIT,
  • zostały ci zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Kwoty, której nie odliczyłeś w zeznaniu podatkowym - ponieważ nie miałeś wystarczających dochodów (przychodów) - nie możesz odliczyć w kolejnych latach.

Jak dokumentować prawo do ulgi?

Wysokość darowizny udokumentujesz dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Darowizny na odbudowę zabytków

Przekazałeś darowiznę na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie? Dowiedz się, czy możesz skorzystać z ulgi.

Dla kogo to ulga?

Z ulgi skorzystasz, jeżeli przekazałeś darowiznę na przygotowanie i realizację inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla lub kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Kiedy przysługuje ulga?

Ulga przysługuje ci, jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany).

Limity dochodu

Odliczysz kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu

Jak obliczyć ulgę?

Odliczysz kwotę faktycznie dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.
Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele:

  • określone w ustawie o działalności pożytku publicznego,
  • kultu religijnego,
  • honorowego krwiodawstwa,
  • kształcenia zawodowego.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny przyjmujesz wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Jeśli jesteś podatnikiem podatku VAT, to wartość brutto pomniejszasz o tę część podatku naliczonego, którą masz prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Pamiętaj, że wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa.

Jeśli w roku podatkowym uzyskujesz dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, to przekazaną darowiznę możesz odliczyć już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu. „Ostatecznego” rozliczenia dokonujesz jednak w zeznaniu podatkowym.

Nie odliczasz darowizn, które:

  • zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodów,
  • odliczyłeś od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczyłeś od dochodu na podstawie ustawy PIT,
  • zostały ci zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Kwoty, której nie odliczyłeś w zeznaniu podatkowym - ponieważ nie miałeś wystarczających dochodów (przychodów) - nie możesz odliczyć w kolejnych latach.

Jak dokumentować prawo do ulgi?

Wysokość darowizny udokumentujesz:

  • dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy - w przypadku darowizny pieniężnej,
  • dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu - w przypadku darowizny niepieniężnej.

Darowizny na walkę z COVID-19

Przekazałeś darowiznę na walkę z COVID-19? Możesz skorzystać z ulgi.

Dla kogo to ulga?

Z ulgi skorzystasz, jeżeli przekazałeś darowizny (gotówkowe lub rzeczowe) na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

Od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022r. darowiznę mogłeś przekazać:

  • podmiotom wykonującym działalność leczniczą, wpisanym do ogłoszonego w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia wykazu podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 (od 9 marca 2021 roku);
  • Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania zadań ustawowych;
  • Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, z przeznaczeniem na cele wykonywania działalności statutowej;
  • domom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowniom, schroniskom dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodkom wsparcia, rodzinnym domom pomocy oraz domom pomocy społecznej, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej;
  • Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19.

Kiedy przysługuje ulga?

Ulga przysługuje ci, jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%), dochody opodatkowane podatkiem liniowym (czyli stawką 19%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany).

Limity dochodu

W przypadku darowizn przekazanych od 1 stycznia 2022 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 - odliczasz kwotę, która odpowiada 100% wartości darowizny.

Jak obliczyć ulgę?

Możesz odliczyć od twojego dochodu/przychodu darowizny (gotówkowe lub rzeczowe) na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19, które przekazałeś od 1 stycznia 2022 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii w wysokości kwoty odpowiadającej wartości darowizny - o ile przekazałeś darowiznę od 1 stycznia 2022 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19.

Jeśli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny przyjmujesz wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Jeśli jesteś podatnikiem podatku VAT, to wartość brutto pomniejszasz o tę część podatku naliczonego, którą masz prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Pamiętaj, że wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa.

Jeżeli w roku podatkowym uzyskujesz dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, to przekazaną darowiznę możesz odliczyć już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu. „Ostatecznego” rozliczenia dokonujesz jednak w zeznaniu podatkowym.

Nie odliczasz darowizn, które:

  • zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodów,
  • odliczyłeś od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczyłeś od dochodu na podstawie ustawy PIT,
  • zostały ci zwrócone w jakiejkolwiek formie,
  • odliczyłeś na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT i art. 11 ustawy o ryczałcie.

Kwoty, której nie odliczyłeś w zeznaniu podatkowym - ponieważ nie miałeś wystarczających dochodów (przychodów) - nie możesz odliczyć w kolejnych latach.

Więcej informacji dotyczących zasad przekazywania darowizn na walkę z pandemią COVID-19 oraz warunków ich odliczania znajdziesz w Objaśnieniach Podatkowych.

Jak dokumentować prawo do ulgi?

Wysokość darowizny udokumentujesz:

  • dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy - w przypadku darowizny pieniężnej,
  • dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu - w przypadku darowizny niepieniężnej.

Darowizny komputerów przenośnych

Przekazałeś darowiznę rzeczową w postaci laptopa lub tabletu? Dowiedz się, czy możesz skorzystać z ulgi.

Dla kogo to ulga?

Z ulgi skorzystasz, jeśli przekazałeś darowiznę rzeczową - laptop lub tablet.

Tę darowiznę możesz przekazać:

  • organom, które prowadzą placówki oświatowe,
  • organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, lub operatorowi Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, z przeznaczeniem na cele dalszego nieodpłatnego przekazania organom prowadzącym placówki oświatowe lub placówkom oświatowym.

Placówki oświatowe to:

  1. podmioty, o których mowa w art. 2 pkt 1-4 i 7 ustawy Prawo oświatowe;
  2. uczelnie w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
  3. placówki opiekuńczo-wychowawcze w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Kiedy przysługuje ulga?

Ulga przysługuje ci, jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%), dochody opodatkowane podatkiem liniowym (czyli stawką 19%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany).

Limity dochodu

W przypadku darowizn przekazanych w roku 2022 od 1 stycznia do 31 maja (czyli do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19) - odliczasz kwotę, która odpowiada 100% wartości darowizny.

W przypadku tej darowizny nie stosujesz limitu, o którym mowa w ustawie w wysokości 6% dochodu (odpowiednio 6% przychodu w przypadku „ryczałtowców”).

Jak obliczyć ulgę?

Możesz odliczyć od twojego dochodu/przychodu wartość przekazanych od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku, komputerów przenośnych będących laptopami lub tabletami w wysokości kwoty odpowiadającej wartości darowizny.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny przyjmujesz wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Jeśli jesteś podatnikiem podatku VAT, to wartość brutto pomniejszasz o tę część podatku naliczonego, którą masz prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Pamiętaj, że wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa.

Jeśli w roku podatkowym uzyskujesz dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, to przekazaną darowiznę możesz odliczyć już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu. „Ostatecznego” rozliczenia dokonujesz jednak w zeznaniu podatkowym.

Nie odliczasz darowizn, które:

  • zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodów,
  • odliczyłeś od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczyłeś od dochodu na podstawie ustawy o PIT,
  • zostały ci zwrócone w jakiejkolwiek formie,
  • odliczyłeś na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT i art. 11 ustawy o ryczałcie.

Kwoty, której nie odliczyłeś w zeznaniu podatkowym - ponieważ nie miałeś wystarczających dochodów (przychodów) - nie możesz odliczyć w kolejnych latach.

Jak dokumentować prawo do ulgi?

Wysokość darowizny udokumentujesz dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Darowizny z innych ustaw

Przekazałeś darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą? Dowiedz się, czy możesz skorzystać z ulgi.

Dla kogo to ulga?

Z ulgi skorzystasz, jeśli przekazałeś darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Prawo do odliczenia takiej darowizny wynika z poszczególnych ustaw o stosunku Państwa do danego Kościoła, tj.:

  1. do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego,
  3. do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej,
  5. do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  6. do Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  7. do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  8. do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej,
  9. do Kościoła Polskokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  10. do Kościoła Katolickiego Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej,
  11. do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Kiedy przysługuje ulga?

Ulga przysługuje ci, jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany).

Limity dochodu

Odliczasz wartość faktycznie przekazanej darowizny. Zgodnie z treścią ustaw, które regulują stosunki Państwa do poszczególnych kościołów, te darowizny nie są ograniczone żadnym limitem.

Jak obliczyć ulgę?

Odliczasz wartość faktycznie przekazanej darowizny.

Jeśli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny przyjmujesz wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Jeśli jesteś podatnikiem podatku VAT, to wartość brutto pomniejszasz o tę część podatku naliczonego, którą masz prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Pamiętaj, że wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa.

Jeżeli w roku podatkowym uzyskujesz dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, to przekazaną darowiznę możesz odliczyć już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu. „Ostatecznego” rozliczenia dokonujesz jednak w zeznaniu podatkowym.

Nie odliczasz darowizn, które:

  • zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodów,
  • odliczyłeś od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczyłeś od dochodu na podstawie ustawy PIT,
  • zostały ci zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Kwoty, której nie odliczyłeś w zeznaniu podatkowym - ponieważ nie miałeś wystarczających dochodów (przychodów) - nie możesz odliczyć w kolejnych latach.

Jak dokumentować prawo do ulgi?

Od obdarowanego powinieneś posiadać:
  • pokwitowanie odbioru darowizny – potrzebujesz już, gdy odliczasz darowiznę oraz
  • sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą (w ciągu dwóch lat od otrzymania darowizny).
Ponadto możesz odliczyć darowizny, których wysokość udokumentujesz:
  • dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej,
  • dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny niepieniężnej.

Przykłady

Przekazałem darowiznę w wysokości 15% swoich dochodów na działalność charytatywno-opiekuńczą na rzecz kościelnych osób prawnych. Czy od dochodu mogę odliczyć całość darowizny? Tak, możesz odliczyć od dochodu całość darowizny.

Przekazałem darowiznę na rzecz ośrodka pedagogiczno-rehabilitacyjnego, który prowadzi Zgromadzenie Sióstr (czyli kościelna osoba prawna w myśl przepisów ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Polsce). Czy od dochodu mogę odliczyć całość darowizny? Tak, możesz odliczyć całość darowizny.

Osiągnąłem przychody w wysokości 50.000 zł. Poniosłem koszty ich uzyskania w wysokości 25.000 zł. Przekazałem darowizny w łącznej wysokości 8.750 zł (czyli 35% dochodu): na rzecz organizacji pożytku publicznego w wysokości 2.500 zł (10% dochodu), na cele kultu religijnego w wys. 1.250 zł (5% dochodu), na cele charytatywno-opiekuńcze w wys. 5.000 zł (20% dochodu). Czy od dochodu mogę odliczyć całość darowizny? Nie, nie odliczysz całej przekazanej darowizny. Darowiznę na rzecz OPP i na cele kultu religijnego odliczasz w wysokości 6% dochodu. Te dwie darowizny możesz odliczyć w łącznej wysokości 1.500 zł. Natomiast darowiznę na cele charytatywno-opiekuńcze odliczasz w pełnej wysokości, bez ograniczenia jakimkolwiek limitem.

Jakie zeznanie złożyć?

Aby skorzystać z ulgi z tytułu darowizn, złóż zeznanie:

  • PIT-37 - jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika (np. z umowy o pracę, emerytury);
  • PIT-36 - jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy lub inne przychody bez pośrednictwa płatnika;
  • PIT-28 - jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (np. z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy)

- z załącznikiem PIT/O (informacja o odliczeniach).

W przypadku ww. ulgi na COVID-19 i na komputery przenośne - można ją rozliczyć również składając PIT-36L - jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane podatkiem liniowym.

Podstawa prawna:

  • art. 26 ust. 1 pkt 9, art. 26 ust. 6d, art. 52n i art. 52x ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT);
  • art. 11, art. 57b i 57e ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie);
  • ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika