Egzamin na prawo jazdy 2015 - będzie trudniej?

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2015 roku kandydaci na kierowców będą poddawani nowym testom. Do egzaminu praktycznego zostały wprowadzone: energooszczędna jazda oraz hamowanie silnikiem.

Eko-driving i hamowanie silnikiem

Jak czytamy w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 9 maja 2014 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, od kandydata na kierowcę wymagane są nowe umiejętności.

W zakresie prawa jazdy kategorii B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E  wprowadzono test zmiany biegów dla energooszczędnej jazdy. Osoba chcąca uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdem kategorii B oraz B+E, powinna dokonywać zmiany biegu na wyższy w momencie, gdy silnik osiągnie od 1800 do 2600 obrotów na minutę. Dodatkowo pierwsze cztery biegi powinny być włączone zanim pojazd osiągnie prędkość 50 km/h.

Porady prawne

Jeśli chodzi o pozostałe kategorie, to egzaminowany powinien utrzymywać prędkość obrotową silnika w zakresie zielonego pola pracy oznaczonego na obrotomierzu pojazdu egzaminacyjnego.

Test z hamowania silnikiem też nie jest dla wszystkich zdających. Obejmuje osoby ubiegające się o prawo jazdy kategorii B, B+E, C1, C+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E.

Nowe przepisy nie obejmą wszystkich

Zgodnie z rozporządzeniem nowe przepisy dotyczące zasad przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy nie obejmują osób, które uzyskały pozytywny wynik części teoretycznej egzaminu w 2014 roku. W stosunku do nich egzamin praktyczny będzie przeprowadzany na starych zasadach.

Pozostałe zmiany

  1. Zgodnie z nowymi przepisami, pytania egzaminacyjne, będą upublicznione. Dotyczy to jednak tylko kandydatów na kierowców, natomiast nie obejmuje egzaminatorów ani instruktorów.
  2. Egzamin będzie można zdawać nie tylko na pojeździe stanowiącym własność Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Kursanci, po odpowiednim dostosowaniu pojazdu do warunków egzaminacyjnych – m.in. zamontowaniu kamery, będą mogli być egzaminowani na pojazdach, na których uczyli się jeździć.
  3. Nowela znosi obowiązek uczestniczenia kandydatów na kierowców w szkoleniu teoretycznym w szkołach jazdy. Dodatkowo, zdany egzamin teoretyczny nie będzie miał „daty ważności” – będzie ważny bezterminowo.
  4. Zmiany szykują się także dla osób, które posiadają prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat. Zostają oni zwolnieni z egzaminu uprawniającego do kierowania motocyklem z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności 125 cm3.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • stefa378 2012-11-11 20:18:09

    czy instruktor moze nie dopuscic do egzaminu?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika