Ogólne zasady zatrudnienia w Unii Europejskiej
24 grudnia 2002 r. ustanowiono ujednoliconą wersję traktatu wprowadzającego Unię Europejską. W tym traktacie rozdział VIII, to rozdział dotyczący zatrudnienia.
Ogólne zasady rządzące rynkiem pracy
Traktat nakłada na Państwa Członkowskie i Wspólnotę obowiązek współpracy w kierunku rozwoju strategii zatrudnienia. Traktat stawia nacisk przede wszystkim na promowanie utalentowanej, wykształconej i potrafiącej się dostosowywać (czyli łatwej do przekwalifikowania) siły roboczej, a także promowanie rynków pracy wrażliwych na zmiany ekonomiczne (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Promocja ta ma na celu realizację zamierzeń przedstawionych w art. 2 Traktatu, czyli nastawionych między innymi na utrwalenie wspólnego rynku i unii ekonomicznej i finansowej, a także rozwoju wysokiego poziomu zatrudnienia i ochrony socjalnej oraz równości między mężczyznami i kobietami
Państwa Członkowskie, mając wzgląd na krajowe systemy związane z odpowiedzialnością wynikającą z zarządzania zakładem pracy i pracą, powinny uważać promocję zatrudnienia za sprawę istotną i powinny koordynować swoje działania w tej mierze z Radą.
Wspólnota będzie dążyć do wysokiego poziomu zatrudnienia poprzez zachęcanie do współpracy Państw Członkowskich i poprzez wspieranie ich działań, jeżeli to będzie konieczne. Problem wysokiego poziomu zatrudnienia będzie brany pod uwagę w formułowaniu i wprowadzaniu celów i działań Wspólnoty.
Obowiązek sporządzania raportów
Rada Europejska będzie brała co roku pod uwagę sytuację zatrudnienia we Wspólnocie i wyrazi swoje stanowisko na ten temat, na podstawie wspólnego rocznego raportu Rady i Komisji. Rada Unii, działając kwalifikowaną większością głosów na podstawie wniosku Komisji i po konsultacji z Parlamentem Europejskim, Komitetem Ekonomicznym i Społecznym oraz Komitetem Regionalnym i Komitetem ds. Zatrudnienia wskaże pewne zasady (standardy – policies), które Państwa Członkowskie powinny brać pod uwagę ustalając swoje krajowe zasady zatrudniania.
Każde Państwo Członkowskie przedstawi Radzie i Komisji roczny raport przedstawiający podstawowe środki przedsięwzięte do polityki zatrudnienia w świetle wskazanych zasad.
Rada na podstawie tych raportów, po otrzymaniu opinii Komitetu ds. Zatrudnienia, powinna każdego roku wydać oświadczenie dotyczące wprowadzenia standardów zatrudnienia w Państwach Członkowskich. Rada działając na podstawie kwalifikowanej większości, na zalecenie Komisji może, jeżeli uzna to za stosowne, zawrzeć w oświadczeniu odpowiednie wskazania dla poszczególnych Państw Członkowskich.
Na bazie rezultatów oświadczenia Rada i Komisja sporządzają wspólny raport roczny dla Rady Europejskiej na temat sytuacji zatrudnienia we Wspólnocie i na temat wprowadzenia wskazówek odnośnie zatrudnienia.
Jak można wspierać zatrudnienie?
Rada po konsultacji z Komitetem Ekonomicznym i Socjalnym oraz Komitetem Regionalnym może zaaprobować środki zmierzające do budowania współpracy pomiędzy Państwami Członkowskimi i wspierania ich czynności w zakresie zatrudnienia.
Przykładowymi przez inicjatywy skierowane na:
- rozwijanie wymiany informacji i
- dobrych praktyk,
- dostarczanie analiz porównawczych i porad,
- jak również promocję nowych rozwiązań i rozwijania doświadczeń, w szczególności przez odwołanie się do działań pilotażowych (pilot projects).
Te środki nie powinny zawierać harmonizacji prawa w Państwach Członkowskich.
Komitet do spraw Zatrudnienia
Rada po konsultacji z Parlamentem Europejskim ustanawia Komitet ds. Zatrudnienia. Komitet ten ma status doradczym, i jest utworzony, aby wspierał współpracę pomiędzy Państwami Członkowskimi w sprawach zatrudnienia i rynku pracy. Każde Państwo Członkowskie wyznacza dwóch członków Komitetu.
Zadaniem Komitetu jest:
- monitorowanie sytuacji zatrudnienia i jego zasad w Państwach Członkowskich i we Wspólnocie,
- formułowanie opinii na prośbę Rady lub Komisji, lub z własnej inicjatywy, a także występowanie do Komisji w sprawie przygotowania procedur ustalenia raportów.
Wypełniając swoje zadania Komitet powinien konsultować się zarówno ze stroną pracodawców (management), jak i pracowników (labour).
Pamiętaj, że:
- Traktat wyznacza ogólne cele, jakie powinny być realizowane w Państwach członkowskich. Cele te są realizowane poprzez implementowane (wprowadzane) do systemów krajowych Dyrektywy oraz Rozporządzenia.
Podstawa prawna:
- Ujednolicona wersja Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?