Przywrócenie terminu w postępowaniu cywilnym

Skutek uchybienia terminu

Skutkiem niedokonania czynności procesowej w przepisanym terminie jest jej bezskuteczność w przypadku dokonania jej po upływie tego terminu. Oznacza to, że czynność dokonana po terminie nie wpływa w żaden sposób na postępowanie cywilne i nie wywołuje żadnych skutków zarówno wobec drugiej strony jak i wobec sądu. Dotyczy to zarówno terminów ustawowych jak i sądowych, jednak ustawowe(w przeciwieństwie do sądowych) nie mogą być skracane lub przedłużane przez sąd. Nie trudno sobie wyobraźic jakie skutki może mieć niedotrzymanie terminu w postępowaniu sądowym - możemy stracić możliwośc odwołania, i w konekwencji przegrać sprawę.

Przesłanki przywrócenia terminu

Uchybienie terminu może jednak nastąpić bez winy strony. W takich sytuacjach możliwe jest przywrócenie uchybionego terminu, jednak sam brak winy nie jest jeszcze wystarczającą przesłanką przywrócenia. Przywrócenie terminu nie jest bowiem dopuszczalne, jeżeli jego uchybienie nie powoduje dla strony negatywnych skutków procesowych. Nie jest bowiem uzasadnione odstępstwo od zasady związania terminem w sytuacji, w której uchybienie terminowemu dokonaniu czynności procesowej – nawet bez winy strony – nie jest powiązane z wywołaniem negatywnego dla niej skutku procesowego.

Równocześnie z wniesieniem wniosku o przywrócenie terminu należy dokonać czynności procesowej.

Przesłankami przywrócenia terminu są więc:

  • brak winy strony w uchybieniu terminu,
  • negatywne skutki dla strony z racji uchybienia terminu,
  • wniesienie wniosku o przywrócenie terminu,
  • dokonanie wraz z wniesieniem wniosku czynności procesowej.

Wniosek

Pismo procesowe z wnioskiem o przywrócenie terminu powinno być wniesione do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Wraz z wnioskiem strona wnosząca o przywrócenie terminu powinna dokonać czynności procesowej. We wniosku należy podać i uprawdopodobnić przyczynę uchybienia terminu. Oznacza to, że we wniosku tym strona powinna określić przyczynę uchybienia oraz uprawdopodobnić brak swej winy w uchybieniu terminu. W przypadku uprawdopodobnienia sąd dokonuje jedynie pobieżnej analizy materiału dowodowego, a ustalenia sądu nie podlegają formalizmowi przewidzianemu dla czynności dowodowych . Uprawdopodobnienie nie może jednak być oparte jedynie na twierdzeniach strony

Jeżeli od uchybionego terminu minął już rok, przywrócenie terminu może nastąpić tylko w wyjątkowych przypadkach.

Niedopuszczalność przywrócenia terminu

Przywrócenie terminu jest niedopuszczalne, jeżeli strona nie złożyła we właściwym terminie środka odwoławczego od wyroku unieważniającego małżeństwo, orzekającego rozwód lub ustalającego nieistnienie małżeństwa, jeżeli chociażby jedna ze stron po uprawomocnieniu się wyroku zawarła nowy związek małżeński.

W takich przypadkach skutki uchybienia terminu są nieodwracalne.

Niedopuszczalne jest również przywracanie terminów prekluzyjnych


Wpływ wniosku na postępowanie

Zgłoszenie wniosku o przywrócenie terminu nie wstrzymuje postępowania w sprawie ani wykonania orzeczenia. Sąd może jednak, stosownie do okoliczności, wstrzymać postępowanie lub wykonanie orzeczenia. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym. W razie uwzględnienia wniosku sąd może natychmiast przystąpić do rozpoznania sprawy.

Zażalenie

Przywrócenie terminu następuje w drodze postanowienia sądu. Na postanowienie odmawiające przywrócenia terminu przysługuje zażalenie tylko wówczas, jeżeli postanowienie to kończy postępowanie w sprawie, z zastrzeżeniem sytuacji, w których przywrócenie terminu jest niedopuszczalne.

Pamiętaj, że:

  • wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu należy dokonać czynności procesowej,
  • przywrócenie terminu jest możliwe tylko wówczas, gdy strona uchybiła terminowi nie w własnej winy i ponosi negatywne skutki uchybienia terminu,
  • wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć w terminie tygodniowym od czasu ustania przyczyny uchybienia,
  • spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1822).

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • mariusz sz 2018-10-27 14:13:08

    Brak slow dla polskiego sadownictwa .odrzucono moj wniosek o przywrucenie terminu platnosci uznano za dostarczonh w tym czasie przebywalem od 3 miesiecy w usa moge zlozyc zazalenie ktore bedzie bez celowez uwagi na nie zachowanie terminu


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika