Udzielenie kredytu przez bank hipoteczny

Bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości

Przed udzieleniem kredytu bank hipoteczny musi ocenić ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Czyni to na podstawie ekspertyzy określającej bankowo-hipoteczną wartość nieruchomości. Zgodnie z ustawą o listach zastawnych i bankach hipotecznych, bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości to ustalona zgodnie z przepisami tej ustawy wartość, która w ocenie banku odzwierciedla poziom ryzyka związanego z nieruchomością jako przedmiotem zabezpieczenia udzielanych przez niego kredytów.

Ustalenie bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości jest zadaniem banku. Bank określa ją albo sam, albo wyznaczając kompetentną osobę, którą w szczególności może być rzeczoznawca majątkowy. Ustalanie tej wartości dokonywane jest z zachowaniem należytej staranności i ostrożności, z uwzględnieniem jedynie tych cech nieruchomości oraz związanych z nią dochodów, które przy założeniu racjonalnej eksploatacji mogą mieć trwały charakter i które może uzyskać każdy posiadacz nieruchomości.

Ekspertyza, na podstawie której ustalana jest bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości, powinna być sporządzona w formie pisemnej. Powinna być ona dostępna w banku, a powiernik musi mieć zapewnioną możliwość jej kontroli.

Wpis hipoteki

Kredyt udzielany przez bank hipoteczny zabezpieczany jest hipoteką wpisaną do księgi wieczystej. Ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych zawiera wymóg, by hipoteka ta była wpisana na pierwszym miejscu, tj. aby zapewniała pierwszeństwo zaspokojenia z danej nieruchomości.

Wcześniejsza wypłata środków

W niektórych sytuacjach możliwa jest wcześniejsza wypłata środków kredytowych, jeszcze przed wpisaniem hipoteki do księgi wieczystej. Może się tak zdarzyć wówczas, gdy do sądu został złożony wniosek o wpis hipoteki zabezpieczającej tę wierzytelność i ustanowione zostało (do czasu powstania hipoteki) dodatkowe zabezpieczenie udzielonego kredytu, w szczególności:

  • zabezpieczeniem kredytu
  • poręczeniem lub gwarancją następujących podmiotów:
    1. Narodowego Banku Polskiego,
    2. Europejskiego Banku Centralnego,
    3. Skarbu Państwa,
    4. rządów lub banków centralnych państw członkowskich Unii Europejskiej, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), z wyłączeniem państw, które restrukturyzują lub restrukturyzowały swoje zadłużenie zagraniczne w ciągu ostatnich pięciu lat.
    5. gwarancją lub poręczeniem banków posiadających fundusze własne w wysokości nie mniejszej niż równowartość w złotych kwoty 10 000 000 EUR przeliczonej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski,


Bank hipoteczny może również oddać do dyspozycji kredytobiorcy określoną w umowie kredytowej kwotę środków pieniężnych przed zabezpieczeniem hipoteką wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu pod warunkiem ustanowienia podobnego jak wyżej zabezpieczenia, jeżeli w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której realizowane jest przedsięwzięcie budowlane, ujawnione zostało roszczenie banku hipotecznego o ustanowienie na jego rzecz hipoteki, dla zabezpieczenia spłaty kredytu, na nieruchomości lokalowej jednocześnie z wyodrębnieniem lokalu. Wykreślenie roszczenia z księgi wieczystej wymaga zgody banku hipotecznego, na rzecz którego ma być ustanowiona hipoteka.

Pamiętaj, że:

  • nieruchomość nie posiadająca księgi wieczystej nie może stanowić zabezpieczenia kredytu udzielonego przez bank hipoteczny,
  • w niektórych przypadkach możliwe jest oddanie do dyspozycji środków pieniężnych jeszcze przed wpisem hipoteki do księgi wieczystej,
  • hipoteka zabezpieczająca wierzytelność banku hipotecznego musi być wpisana na pierwszym miejscu.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (Dz. U. 2003 r., Nr 99, poz. 919)

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika