Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę - opinia prawna

Stan faktyczny

Dostałem wypowiedzenie umowy o pracę 28.07.01r. z terminem do 31.08.2002r. z powodu "niespełnienie oczekiwań pracodawcy". Na wypowiedzeniu było pouczenie o możliwości odwołania się do Sądu Pracy w Szczecinie, choć pracowałem w Bydgoszczy w oddziale firmy. Pomimo wniesionego wniosku do Komisji Pojednawczej nie wszczęto żadnego postępowania, bo stwierdzono, że Komisji Pojednawczej brak. Chcę skorzystać z możliwości żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania.

Porada Prawna

Zgodnie z art. 44 Kodeksu Pracy zwolniony pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę do Sądu Pracy, jeżeli uważa, iż to wypowiedzenie jest nieuzasadnione. Jeżeli umowa o pracę jest zawarta na czas nieokreślony, art. 45 par. 1 Kodeksu Pracy daje możliwość domagania się przywrócenia do pracy albo odszkodowania. Należy jednak wybrać jedno z tych roszczeń - nie można dochodzić obu równocześnie. Art. 30 par.4 Kodeksu Pracy mówi o wskazaniu przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. W myśl aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę, o której mówi art. 30 par. 4 Kodeksu Pracy powinna być jasna, dostatecznie konkretna i zrozumiała dla pracownika. „(...)Kwestia dostatecznie konkretnego i zrozumiałego dla pracownika wskazania przyczyny jest podlegająca ustaleniu (przez sąd pracy - przyp. aut.) okolicznością faktyczną” (wyrok SN z 2000.01.19 OSNAP 2001/9/313). Okoliczność, że sąd pracy uzna roszczenie dotyczące przywrócenia do pracy albo odszkodowania za uzasadnione, zależy od tego, czy przyczyna, jaką wskazał pracodawca jako uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę, po zbadaniu przez sąd, okaże się wystarczająco jasna i dostatecznie konkretnie sformułowana.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Sąd pracy może jednak - w razie upływu terminu - na wniosek pracownika postanowić o przywróceniu tego terminu.

Jednakże zgłoszenie przez pracownika wniosku do komisji pojednawczej przerywa bieg terminów określonych w art. 264 Kodeksu Pracy, a więc także wyżej wymienionego siedmiodniowego terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę (art. 248 § 2 Kodeksu Pracy).

Zgodnie z art. 461 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, pozew z zakresu prawa pracy pracownik może wnieść przed sąd właściwości ogólnej pozwanego, bądź przed sąd, w którym praca była wykonywana bądź przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • e-prawnik.pl 2015-12-09 13:43:45

    Re: Mieszkanie własnościowe po rozwodzie małżonków

    Proszę szczegółowo opisać swoją sytuację tutaj: e-prawnik.pl/zamow-opinie/. W ciągu kilku godzin prześlemy wycenę porady. Sama wycena jest bezpłatna i nie zobowiązuje do zamówienia porady.

  • Kutyjka 2015-12-09 13:38:12

    A co jeśli mąż narobi długów po rozwodzie kiedy w kW są oboje jako wspólnota bo nie zrobili podziału majątku? Czy komornik może po prostu zająć mieszkanie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika