Zadaniowy czas pracy
Czym jest zadaniowy czas pracy?
Zadaniowy czas pracy jest to taki system czasu pracy, w którym uregulowanie wymiaru czasu pracy następuje nie poprzez wskazanie określonej liczby godzin, a przez wskazanie zakresu zadań powierzonych pracownikom.
Kiedy i jak można wprowadzić zadaniowy czas pracy?
Zgodnie z art. 140 znowelizowanego Kodeksu pracy zadaniowy czas pracy można wprowadzić w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy.
Nowelizacja wprowadza zmianę w ustanowieniu zadaniowego czasu pracy. Pracodawca przed wprowadzeniem takiego systemu czasu pracy ma obowiązek porozumieć się z pracownikiem. Jednakże obowiązek porozumienia nie oznacza, że pracownik musi wyrazić zgodę, ostatecznie to bowiem pracodawca ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych pracownikowi zadań.
W ustaleniu tym pracodawca nie jest jednak nieskrępowany. Przepis stanowi, że pracodawca musi uwzględnić wymiar czasu pracy, jaki wynika z ogólnych norm czasu pracy, co oznacza, że zadania pracowników, których obowiązuje zadaniowy wymiar czasu pracy, powinny być ustalone w taki sposób, aby pracownicy mogli je wykonać w ramach norm czasu pracy określonych w art. 129, czyli generalnie 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy.
Należy zaznaczyć, że według znowelizowanego Kodeksu pracy systemy i rozkłady pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Ten obowiązek dotyczy również ustalenia zadaniowego systemu pracy. Jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy wówczas powinien ustalić systemy i rozkłady czasu pracy w obwieszczeniu.
Czy pracownik w systemie zadaniowym może pracować w nadgodzinach?
Na gruncie znowelizowanego przepisu aktualne pozostaje stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uchwale z dnia 4 sierpnia 1999 r. (I PKN 181/99) Sąd Najwyższy uznał, że nazwanie czasu pracy zadaniowym nie wyłącza stosowania przepisów o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych. Oznacza to, że pracownicy objęci zadaniowym wymiarem czasu pracy nie są pozbawieni prawa do wynagrodzenia nadgodzinowego, jeżeli pracują poza normami czasu pracy.
Sąd Najwyższy podkreślił, że zadania pracownika powinny być tak określone, by ich wykonanie było możliwe w ramach norm czasu pracy. Gdyby okazało się, że nie było to możliwe, pracownik zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy nie byłby pozbawiony roszczenia o wynagrodzenie za pracę ponad normy czasu pracy. Zlecanie pracownikowi zadań, których wykonanie w normalnym czasie pracy jest niemożliwe, trzeba przy tym kwalifikować jako równoznaczne z poleceniem świadczenia pracy w czasie przekraczającym normy czasu pracy.
Pamiętaj, że:
- Zadaniowy system pracy można wprowadzać jedynie w uzasadnionych przypadkach po porozumieniu z pracownikiem w formie układu zbiorowego pracy, regulaminu lub w obwieszczeniu,
- Zadania pracownika powinny być tak określone, by ich wykonanie było możliwe w ramach norm czasu pracy.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r., Nr 2, poz. 94 ze zmianami).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?