Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych a likwidacja przedsiębiorstwa. Co dzieje się ze środkami Funduszu?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to bardzo szczególne środki z punktu widzenia jego przeznaczenia. Dlatego też wszyscy należący do kręgu osób uprawnionych do korzystania z Funduszu (pracownicy i ich rodziny, emeryci, renciści) powinni być zainteresowani co w przypadku, gdy pracodawca zostanie postawiony w stan upadłości.

Co się dzieje ze środkami zgromadzonymi w zakładowym fundusz świadczeń socjalnych w przypadku upadłości pracodawcy?

Całe mienie, które zostało przeznaczone na pomoc dla pracowników upadłego i ich rodzin, stanowiące zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym środki pieniężne zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zostaje oznaczone przez sędziego-komisarza, gdyż nie wchodzi w skład masy upadłości. Podobnie jest w przypadku kwot przypadających po ogłoszeniu upadłości, które pochodzą ze zwrotu udzielonych pożyczek na cele mieszkaniowe, wpłat odsetek bankowych od środków tego funduszu oraz opłat pobieranych od korzystających z usług i świadczeń socjalnych finansowanych z tego funduszu organizowanych przez upadłego.

Skutkiem tego, że środki zgromadzone na zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie wchodzą w skład masy upadłości jest to, że tym mieniem zarządza upadły. Jednocześnie nie daje mu to możliwości dowolnego zarządzania tymi środkami. Upadły przedsiębiorca ma bowiem obowiązek stosować się do zasad określonych w przepisach ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wydatkując środki zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym funduszu przeznaczając je na cele tam określone. W przypadku ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa państwowego, organ założycielski obowiązany jest odwołać dyrektora przedsiębiorstwa i wyznaczyć reprezentanta upadłego przedsiębiorstwa, który zarządza opisanym mieniem i wydatkuje środki w przedstawiony sposób.

Pamiętaj, że:

  • Niewykorzystane środki pochodzące z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zwiększają Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Porady prawne

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (Dz. U. 2002 r., Nr 135, poz. 1146),
  • Ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. 2003 r., Nr 60, poz. 535 ze zmianami).

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika